Burze dziś mogą być groźne. Grad do 3 cm, uderzenia wiatru do 80 km/h. Alerty IMGW

Zgodnie z obietnicą z porannej prognozy pogody na 28 sierpnia przygotowałem dla Was wpis, w którym skupię się wyłącznie na zjawiska konwekcyjnych. Sprawdzimy dlaczego wybuchną dziś burze oraz gdzie pogoda może być groźna. Sprawdź: Pogoda na 28 sierpnia w Polsce

Burze nad Polską. Dlaczego dziś powstaną

Na wstępie wpisu sprawdźmy dlaczego burze dziś wystąpią w Polsce. Przez kraj przemieszczał będzie się dziś chłodny front atmosferyczny. Przed frontem w centrum i na wschodzie Polski zalegają gorące, zasobne w wilgoć masy powietrza. W związku z energia dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie do 1000-1200 J/kg. Przed frontem atmosferycznym przemieszcza się linia zbieżności wiatru. Poniżej sytuacja synoptyczna nad Polską na godzinę 6 UTC.

Burze dziś nad Polską powstaną przede wszystkim na zbieżności wiatru
Burze dziś nad Polską na zbieżności wiatru

Powyższa mapa pochodzi z portalu Awiacja Significant IMGW. Widać tu, że front chłodny z rana wkracza do Polski. Przed frontem, zaznaczona niczym gałązka sosnowa zaznaczona została strefa przedfrontowej zbieżności wiatru. i to właśnie konwergencja będzie dziś głównym zapalnikiem dla rozwoju konwekcji. Zbieżność wraz z frontem atmosferycznym przesuwała będzie się na wschód, podobnie jak dzisiejsze burze, a przynajmniej strefa warunków konwekcyjnych, gdyż same burze mogą przemieszczać się dziś wzdłuż frontu z południa na północ.

Gdzie dziś pogoda może być groźna?

Wiemy już co przyczyni się do tego, że w Polsce pojawią się dziś burze. Sprawdźmy zatem gdzie pogoda może być dziś groźna. Na zachodzie kraju grzmi od rana. Jednak najsilniejszych zjawisk spodziewamy się po południu i wieczorem. Podczas gdy front i zbieżność obecnie znajdują się na zachodzie kraju, do godzin popołudniowych przesuną się do regionów centralnych Polski. I to właśnie w pasie centralnym burze będą dziś prawdopodobnie najbardziej intensywne.

Burze dziś nad Polską. Ostrzeżenia IMGW
Burze dziś nad Polską. Mapa ostrzeżeń IMGW

Powyżej mapa alertów wydawanych przez synoptyków IMGW. Widać, że ostrzeżenia wydane zostały dla całej Polski Wschodniej i centralnej. Podczas gdy ostrzeżenia dla województw wschodnich dotyczą wysokich temperatury i upału, tak alerty w pasie centralnym wydane zostały z powodu możliwości wystąpienia groźnych zjawisk burzowych. Burze od rana pojawiać mogą się na krańcach zachodnich oraz południowo zachodnich kraju. Jednak największej intensyfikacji konwekcji spodziewamy się po południu. Do tego czasu linia zbieżności dotrze już do pasa centralnego kraju. I to właśnie w pasie od Pomorza, przez centrum po Małopolskę spodziewamy się najbardziej intensywnych burz. Największym zagrożeniem będą dziś intensywne opady deszczu. Burze generować mogą również grad średnicy do 2-3 centymetrów. Lokalnie, w przypadku pojawienia się suchych warstw w troposferze spodziewamy się uderzeń silniejszego wiatru, którego prędkość dochodzić dziś może do 80-90 km/h.

Burze nad Polską trwać mogą nawet do poniedziałku?

Przed nami burzowa doba. Zjawiska konwekcyjne może nie przybiorą dziś formy niszczących nawałnic. Jednak burze występować mogą nie tylko dziś po południu i wieczorem lecz również w nocy z niedzieli na poniedziałek. Front atmosferyczny z każdą godziną przesuwał będzie się na wschód. Wraz z frontem, w pierwszej części nocy na wschód przesuną się również zjawiska burzowe. W związku z tym na noc z niedzieli na poniedziałek również wydane zostały alerty przed burzami.

Burze nad Polską możliwe również w nocy
Burze nad Polską możliwe również w nocy

Widzimy, że strefa zagrożenia burzami na noc z niedzieli na poniedziałek jest dość rozległa. Prócz wschodu, gdzie znajdzie się zbieżność wiatru, wyładowania występować mogą nadal w centrum Polski. Tutaj w nocy konwekcja powstawać może przy bezpośrednim wpływie strefy frontowej na wymuszanie ruchów wznoszących. Jednak więcej o pogodzie w nocy napiszemy oczywiście wieczornej prognozie nocnej. Na tą chwilę warto wiedzieć, że burze w Polsce pojawią się już w godzinach południowych. Najwięcej burz wystąpi w centrum Polski. Będą to dziś raczej izolowane komórki, choć lokalnie, późnym popołudniem możliwe jest połączenie się burz w większe klastry wielokomórkowe. Burze trwać będą do godzin nocnych, przy czym strefa konwekcji w nocy przesunie się już bardziej na wschód.