Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 28 sierpnia 2022. Gwałtowne ochłodzenie. Burze i nawałnice nad Polską

Pogoda na 28 sierpnia 2022. Burze i nawałnice, upał wypychany na wschód

Dzisiejszy dzień przeniesie znaczne zmiany w pogodzie. Przede wszystkim w kraju ochłodzi się. Podczas gdy na wschodzie Polski panował będzie upał, termometry na zachodzie wskazywały będą około 20 stopni. Pogoda na 28 sierpnia przyniesie również silne burze. W dzisiejszej prognozie sprawdzimy gdzie wystąpią zjawiska konwekcyjne i gdzie będą najsilniejsze.

Pogoda na 28 sierpnia. Mapa synoptyczna Europy
Pogoda na 28 sierpnia. Sytuacja synoptyczna

Na wstępie spójrzmy na mapę synoptyczną Europy. Front chłodny znajduje się dziś nad Polską i w kolejnych godzinach kontynuuje swą wędrówkę na wschód. Na północ od Wysp Brytyjskich obserwujemy rozbudowę antycyklonu QUINTIN. Ten wyż zapewni nam lepszą aurę w nadchodzącym tygodni, ale przyczyni się on też do spływu chłodniejszych mas powietrza w nasz region. Zobacz również: Czy to ostatni upał w tym roku?

Pogoda na 28 sierpnia przyniesie silne ochłodzenie

Wspominałem, że przez Polskę przemieszcza się dziś front atmosferyczny. Front ten ma charakter chłodny, co oznacza, że za nim do Polski spływać zacznie chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego. Przed frontem z kolei do kraju napływają jeszcze gorące, zwrotnikowe masy powietrza. Poniżej prognoza temperatury na niedzielę 28 sierpnia dla Polski.

Prognoza temperatury na niedzielę 28 sierpnia dla Polski
Pogoda na 28 sierpnia. Prognoza temperatury

Warto zauważyć jak duży jest dziś kontrast temperatury nad Polską. Podczas gdy pogoda na 28 sierpnia przynosi upał na wschodzie kraju, w centrum i na zachodzie termometry wskazywać mogą zaledwie 18-22 stopnie powyżej zera. Ochłodzenie nie będzie jednak tak gwałtowne na dłużej. Po przejściu strefy frontowej, w rozpogodzeniach silna operacja słoneczna przyniesie ponowny wzrost temperatury w okolice 24 stopni po południu w regionach zachodnich.

Burze lokalnie mogą być silne

Planuję przygotować dla Was dedykowaną prognozę konwekcyjną na dzisiejszy dzień. Ten wpis przygotuję dla Was za około 2 godziny. Jednak tutaj moim obowiązkiem jest wspomnieć, że pogoda na 28 sierpnia przyniesie groźna pogodę w wielu miejscach w Polsce. Poniżej mapa ostrzeżeń przed burzami opublikowana przez synoptyków IMGW dla Polski.

Mapa ostrzeżeń przed burzami dla Polski
Mapa ostrzeżeń IMGW przed burzami

W ogólnej prognozie pogody na dzisiejszy dzień napiszę tylko, że burze będą dziś najbardziej intensywne w pasie centralnym kraju. Zjawiska burzowe niosły będą intensywne opady deszczu, lokalnie gradu. Uważać również należy na silne uderzenia wiatru. Szczegóły opiszę dokładniej w prognozie konwekcyjnej, która przed 10 ukaże się na stronie głównej portalu. Warto zwrócić uwagę, że zachmurzenie frontowe już jest nad Polską Zachodnią. Od rana na krańcach zachodnich obserwujemy spore zachmurzenie, lokalne opady deszczu. Padają również pierwsze dziś wyładowania atmosferyczne.

O burzach w kolejnych wpisie, ale teraz słowo lub dwa o wietrze. Wiatr będzie dziś odczuwalny tylko w burzach. Poza obszarami nad którymi przemieszczają się burze pogoda na 28 sierpnia nie przyniesie odczuwalnych porywów wiatru. Ten wschodzie kraju będzie praktycznie nieodczuwalny do końca dnia. Ciśnienie atmosferyczne dziś jeszcze stałe. Barometry pokażą lekko ponad 1000 hPa. Od jutra jednak dostaniemy się pod wpływ wyżu i ciśnienie atmosferyczne zacznie rosnąć.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk