Burze dziś mogą być silne. Ostrzeżenia Polskich Łowców Burz oraz IMGW. Gdzie jest burza 8 czerwca 2023

W porannej prognozie dniowej żartowałem sobie nieco, że święto Bożego Ciała to w Polsce zawsze wysokie temperatury i burze. Szczerze, nie pamiętam roku, w którym tego dnia nad krajem nie pojawiałyby się zjawiska burzowe, najczęściej silne. W poniższym wpisie sprawdzimy, jak silne zjawiska pogodowe czekają nas dziś w kraju i gdzie pogoda może być niebezpieczna.

Burze dziś nad Polską. Sytuacja synoptyczna

Niewiele zmienia się w regionie w kontekście sytuacji synoptycznej. Nadal większość Polski znajduje się pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia. Tylko nad południe i południowy wschód kraju napływają zasobne w wilgoć masy powietrza. I to właśnie na południu Polski burze będą dziś najsilniejsze.

Burze dziś nad Polską. Płytki niż na południu
Burze dziś nad Polską. Płytki niż na południu

Dodatkowo, nad południową Polską prognozowany jest płytki niż. W godzinach popołudniowych od Polski południowo wschodniej po Słowację rozciągnie się strefa zbieżności wiatru. I to właśnie zbieżności wiatru będą dziś głównym czynnikiem wyzwalającym burze w Polsce. Sprawdźmy zatem, gdzie dokładnie i w jakich godzinach będą występowały burze dziś w Polsce.

Gdzie pogoda w Polsce może być dziś groźna?

W dniu dzisiejszym w kraju wyróżniamy dwie strefy niebezpiecznej pogody. Pierwszą z nich jest obszar na którym wystąpi upał. Trzydziestki przekroczone zostać mogą w pasie od Pomorza, przez Kujawy po Wielkopolskę i zachód kraju.

Nie tylko burze, ale i upał możliwy dziś w Polsce

Upał nie będzie dziś może ekstremalnie silny, jednak pamiętajmy, by pić dużo wody i w godzinach 10-17 unikać otwartego słońca. Podczas gdy na zachodzie i północy Polski zagrożeniem ze strony pogody będą wysokie temperatury, tak na południu Polski kolejny dzień wystąpią dziś burze. O tym co przyniosą dziś zjawiska konwekcyjne napiszę za chwilę. Tutaj skupię się bardziej na obszarze gdzie w dniu dzisiejszym występować będą wyładowania atmosferyczne. Poniżej mapa ostrzeżeń na dzisiejszy dzień wydanych przez IMGW. Widać, że obszary zagrożone niebezpieczną pogodą pokrywają się z tymi, które wymieniłem powyżej.

Zbieżność wiatru prognozowana jest w pasie od Podkarpacia po Słowację. Dlatego wydaje się, że to właśnie na Podkarpaciu burze dziś będą najsilniejsze. Jednak wilgotne masy powietrza występowały będą również w pasie od południa Lubelszczyzny, przez Ziemię Świętokrzyską po Śląsk i Małopolskę. Tutaj wszędzie możliwe są burze, jednak prawdopodobnie nie tak silne jak te na Podkarpaciu.

Burze w Polsce. Jakie zjawiska przyniosą?

Zanim po krótce opiszę jakie zjawiska przyniosą dzisiejsze burze spójrzmy jeszcze na mapę ostrzeżeń wydaną przez Polskich Łowców Burz.

Gdzie jest burza? Polscy Łowcy Burz ostrzegają
Gdzie jest burza. Ostrzeżenia Polskich Łowców Burz

Widzimy, że obszar ostrzeżeń wydanych przez Patryka Matczaka z PŁB pokrywa się z obszarem, w którym przed burzami ostrzegają synoptycy IMGW. Skoro ustalony mamy już obszar na którym wystąpią dziś burze, zobaczmy jakie groźne zjawiska nam przyniosą. Uwagę zwraca bardzo wysoki parametr wodności troposfery. PW wynosi ponad 35 mm, a to oznacza jedno. Dzisiejsze komórki burzowe będą bardzo wydajne opadowo. Jedna komórka burzowa przynieść może kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt litrów wody na metr kwadratowy. Biorąc pod uwagę, że burze powstawały będą na zbieżności wiatru, to bardzo prawdopodobne jest, że nad jednym obszarem przejdzie dziś kilka burz (mowa o Podkarpaciu). Dlatego dla krańców południowo wschodnich wydany został 1 stopień ostrzeżenia przed burzami.

CAPE przyniesie silniejsze burze nad Polską
Burze dziś nad Polską. Parametr CAPE

Ponieważ masy powietrza zalegające na południowym wschodzie są bardzo zasobne w wilgoć, dość znacznie wzrośnie dziś parametr CAPE (znów najbardziej na Podkarpaciu). Ponad 1500 J/kg oznacza dość znaczną energię dostępną potencjalnie konwekcyjnie. Dlatego dzisiejsze burze na południu mogą odznaczać się podwyższoną aktywnością elektryczną. Co prawda nie można wykluczyć dziś opadów gradu, jednak gradziny nie powinny być dziś duże. Grad, o ile wystąpi nie powinien wyrządzać szkód. Podobnie jak wiatr, który w dzisiejszych burzach będzie występował, jednak porywy wiatru nie powinny przekraczać dziś 70-80 km/h. Zachęcam również do zapoznania się z poranną prognozą pogody na 8 czerwca. Opisałem w niej wszystkie parametry dzisiejszej pogody.