Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silne burze dziś nad Polską. Alert pogodowy 26.07.2022. Ulewy, gradobicia i silny wiatr

Silne burze dziś nad Polską. Alert pogodowy 26 lipca 2022

Dziś nad Polską przemieszczały będą się dwa fronty atmosferyczne. Pierwszy z nich, chłodny będzie dość aktywny i sprzyjał będzie rozwojowi silniejszych burz. Burze na froncie wtórnym będą dziś słabsze. Wydane zostały alerty pogodowe dotyczące dzisiejszej pogody. Więcej aktualności pogodowych na Fani Pogody.

Burze od świtu nad Polską

W nocy z terenu Niemiec do Polski wkroczył front atmosferyczny. Na froncie dochodziło i wciąż dochodzi do rozwoju komórek burzowych. Sprawdźmy jak wygląda obecna sytuacja burzowa nad Polską.

Burze od rana nad Polską. Wtorek 26.07.2022
Burze od rana nad Polską

Widzimy, że burze od rana tworzą się na froncie chłodnym. Lokalnie grzmi w pasie od Pomorza, przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk i Śląsk. Aktywne komórki powstają obecnie na północ od Grudziądza. Grzmi również w trójkącie Poznań-Konin-Inowrocław. Zdecydowanie najbardziej aktywne burze przechodzą obecnie na Opolszczyźnie. Komórki te zmierzają powoli w stronę Śląska. W kolejnych godzinach konwekcja powstawać będzie w centralnej i wschodniej części kraju.

Prognoza konwekcyjna na wtorek 26 lipca 2022

Tak jak wspominałem we wstępie wpisu, przez kraj przemieszcza się dziś rozległy front atmosferyczny oraz front wtórny. Silne burze powstają i powstawać będą na froncie głównym, lecz grzmieć może również na zachodzie kraju. Na zachodzie będą to zjawiska znacznie mniej intensywne niż w centrum, na wschodzie i południu kraju. Poniżej mapa ostrzeżeń przed burzami wydana na dziś przez IMGW.

Mapa ostrzeżeń przed burzami 26 lipca
Burze dziś nad Polską. Ostrzeżenia IMGW

Podczas gdy z rana grzmi w pasie od Pomorza po Śląsk, w godzinach popołudniowych pogoda będzie groźna w centrum i na wschodzie kraju. Możliwe dziś są superkomórki burzowe, jednak ich powstanie nie jest pewne. Synoptycy IMGW wydali dziś ostrzeżenia przed pogodą dla Polski Centralnej i dla wschodu Polski. Silne burze przechodzić mogą w południowo wschodniej części kraju. Największej aktywności konwekcyjnej spodziewamy się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Jednak konwekcja będzie towarzyszyć nam dziś w całej Polsce, ponieważ front atmosferyczny będzie stwarzał dobre warunki konwekcyjne przez całą dobę.

Jakie groźne zjawiska przyniosą dzisiejsze burze?

Ze względu na dużą wodność troposfery największym zagrożeniem będą dziś intensywne, lokalnie nawalne opady deszczu. Sumy opadowe mogą sięgać kilkunastu milimetrów deszczu w kilkanaście minut. W przypadku powstania superkomórki możliwy jest deszcz na poziomie do 40 mm na metr kwadratowy. Dzisiejsze burze nieść mogą również opady gradu, jednak nie powinien on osiągać dużych rozmiarów.

Superkomórki burzowe mogą nieść grad w Polsce
Superkomórka burzowa niosąca opady gradu

Ze względu na dobre warunki kinematyczne, zwłaszcza w południowej Polsce komórki konwkekcyjne mogą dość szybko organizować się w większe struktury. W przypadku ich powstania głównym zagrożeniem będą długotrwałe opady deszczu. Dzisiejsza konwekcja przynieść może również silniejszy wiatr, który w porywach sięgać może do 70 km/h. W przypadku powstania superkomórek nawet do 80-90 km/h. Widać więc, że pogoda dziś może być groźna. Uważajcie na siebie i śledźcie co dzieje się w pogodzie w naszym radarze opadów.

Obserwuj w Google News

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk