Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Sinice Bałtyk 2022. Stan aktualny. Gdzie zamknięte kąpieliska?

Sinice nad Bałtykiem lipiec 2022

Sinice nad Bałtykiem to coroczna plaga naszych polskich kąpielisk w nadmorskich kurortach i miejscowościach. We wpisie sprawdzimy, czym są sinice oraz jak wygląda obecne zagrożenie ich występowaniem nad Bałtykiem. Zobacz również: Alerty pogodowe na wtorek. Burze i nawałnice ad Polską

Sinice. Czym są i czy są groźne

Sinice, inaczej cyjanofity to organizmy samożywne, dawniej zaliczane do roślin, obecnie katalogowane jako rodzaj bakterii. Są to organizmy zdolne do fotosyntezy, bardzo mocno rozwijające się w warunkach podwyższonej temperatury wody oraz dużego nasłonecznienia. Gromadzą się one rozległe kolonie tworząc tzw. zakwity, czyli rozległe obszarowo ogniska objawiające się gęstymi, zielonymi plamami na dużych obszarach choćby na bałtyckim nadbrzeżu.

Sinice w Bałtyku 2022
Sinice podczas zakwitu

Powyżej przykładowe zdjęcie (źródło Wikipedia). Jak widać kąpiel podczas zakwitu sinicowego jest praktycznie niemożliwa, a już na pewno nie należy do czynności przyjemnych. Sinice potrafią wydzielać toksyny, które mogą negatywnie wpływać na nasz organizm. Obecnie wciąż prowadzone są badania mające na celu określenie bezpośredniego wpływu toskyn sinicowych na organizm ludzki. Sinice zawierają bardzo małą ilość substancji łatwo przetrwawialnych więc są marginalnym składnikiem odżywczych dla innych organizmów wodnych. W mniejszych, zamkniętych zbiornikach wodnych potrafią doprowadzić do całkowitego wyniszczenia fauny i flory zbiornika poprzez ograniczenie dopływu treny z powierzchniowych warstw wodnych.

Sinice nad Bałtykiem. Stan aktualny

Pamiętajcie by przed wybraniem się na urlop nad Bałtyk zawsze sprawdzić aktualny stan nadmorskich kąpielisk pod względem zakwitu sinic. Można zrobić to na poniższej mapie lub bezpośrednio na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Poniżej stan aktualny.

Sinice nad Bałtykiem. Lipiec 2022. Stan aktualny
Sinice w Bałtyku. Stan Aktualny

Obecnie GIS ma dla turystów wybierających się nad morze sam dobre wieści. Wszystkie kąpieliska nadmorskie są obecne wolne od zakwitów. Wynika z tego, że obecnie sinice nad Bałtykiem nie utworzyły jeszcze uniemożliwiających kąpiel zakwitów. Jednak sytuacja wciąż jest dynamiczna. Wystarczy, że nad nasze wybrzeże dotrą cieplejsze prądy wodne, co przy raz po raz pojawiających się upałach doprowadzić może do silnego zakwitu i zamknięcia wielu z kąpielisk. Ponieważ obecnie nic takiego nie występuje, wypad nad Bałtyk jest jak najbardziej zalecany w najbliższych dniach. Z ciekawostek podamy, że sinice mają bardzo realny wpływ na sposób spędzania wypoczynku nad Bałtykiem. Firma Orange przeprowadziła badania, że podczas okresu zakwitu sinic w Bałtyku turyści przebywający nad morzem spędzają znacznie więcej czasu wpatrując się w ekrany swoich smartfonów. Widać więc, że sinice stanowią realny problem podczas wypoczynku nad morzem. Szukaj nowych wiadomości na Fani Pogody.

Algi odstraszają turystów w Hiszpanii

Podczas gdy rok w rok sinice są zmorą turystów spędzających wakacje nad Bałtykiem, tak w tym roku problem z morskimi kąpieliskami mają Hiszpanie. W lipcu 2022 w Hiszpanii notujemy inwazję alg. Te glony morskie nie są w żaden sposób groźne dla ludzi. Jednak w tym roku występują ona na hiszpańskim wybrzeżu w taki dużych ilościach, że skutecznie odstraszają turystów przed kąpielami w morzu.

Algi na hiszpańskim wybrzeżu

Na wielu plażach zalega obecnie tony alg. Wiele plaż w związku z tym jest niedostępnych dla turystów. Algi wyrzucone na brzeg gniją w wysokich temperaturach wydzielając odstraszający turystów odór. Widać więc, że nie tylko sinice w Bałtyku, lecz również algi na południu Europy potrafią uprzykrzyć wypoczynek w nadmorskich kurortach.

Obserwuj w Google News

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk