Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silne burze napędzają się w Polsce. Silne gradobicia. Prawie 50 tysięcy wyładowań. Nawałnice będą coraz silniejsze

Burze dziś nad Polską. Groźne nawałnice. Gradobicia i silny wiatr


W porannych wpisach ostrzegaliśmy, że dzisiejsza doba przyniesie silne burze i nawałnice nad Polską. Burzowo ma być do końca dnia w południowej części Polski. W nocy czeka nas kontynuacja niebezpiecznej pogody.

Silne burze nad Polską. Dlaczego się rozwiną?

Aby zrozumieć dlaczego dziś burze nad Polską są tak silne, należy przeanalizować dwie mapy. Pierwszą z nich jest mapa z sytuacją synoptyczną dla naszego kraju.

Burze dziś nad Polską. Winien front atmosferyczny
Burze dziś nad Polską. Sytuacja synoptyczna

Powyżej mapa z sytuacją synoptyczną na wczesne popołudnie dla kraju. Widzimy tu głównego winowajcę tego, że dziś przez kraj przechodzą i będą przechodziły silne, lokalnie niszczące burze. Front atmosferyczny przemieszcza się z zachodu na wschód. Podczas gdy za frontem do kraju spływa znacznie chłodniejsze powietrze, przed nim na południu i wschodzie Polski wciąż zalegają upalne, zwrotnikowe masy powietrza. I tutaj dochodzimy do drugiego głównego powodu groźnej pogody w kraju dzisiejszej doby.

Burze dziś nad Polską. Duża różnica temperatury
Burze dziś nad Polską. Duży kontrast termiczny w kraju

Podczas gdy w centrum i na wschodzie kraju o godzinie 14 jest ponad 30 stopni Celsjusza, w Szczecinie, już za frontem atmosferycznym temperatury są o prawie 10 stopni niższe. Tak duża różnica temperatury również świadczy o tym jak aktywnym i dynamicznym zjawiskiem jest dzisiejszy front atmosferyczny. Sprawdzaj gdzie obecnie pogoda w Polsce jest groźna.

Burze dziś nad Polską. Bardzo groźnie na południu kraju

Zanim omówię gdzie obecnie sytuacja pogodowa w Polsce jest najbardziej groźna, spójrzmy jak do godziny 14 rozwijały się burze w Polsce i regionie.

Burze od rana rozwijają się dziś nad Polską

Widzimy, że burze rozwijały się już od godzin porannych na terenie Czech. Jednak to już nad Polską, dokładniej na południu Małopolski doszło do znacznej intensyfikacji konwekcji oraz coraz lepszej organizacji burz w większy układ burzowy.

Gdzie jest burza. Skan radarowy na godzinę 14
Gdzie jest burza? Stan na godzinę 14:10 dla Polski

Tak jak wspominałem, najgroźniejsza sytuacja panuje obecnie na południu kraju. Może to nie jest jeszcze doskonale zorganizowany układ MCS, jednak poszczególne komórki wbudowane w ten układ niosą opady bardzo dużego gradu. Tak było między innymi w Bochni. Mamy też sygnały o gradzie ponad 2.5 cm z Nowego Targu. Burze coraz liczniej zaczynają rozwijać się również w bezpośredniej strefie oddziaływania frontu. Jednak poza południem (wspomaganie orograficzne) w dzień warunki do rozwoju burz osłabiane są przez towarzyszące upałowi warstwy hamujące. Dużo o przebiegu dzisiejszych zjawisk pisał Arek w porannym wpisie Superkomórki uderzą w Polsce.

Groźna pogoda również w kolejnych godzinach w kraju

Od rana ostrzegamy przed groźną pogodą jaka w Polsce występowała będzie po południu i wieczorem w sobotę oraz w nocy z soboty na niedzielę w Polsce. Wczesnym popołudniem Polscy Łowcy Burz wydali stosowne ostrzeżenia na swoich stronach. Najgroźniejsza pogoda do końca dnia panowała będzie na południowym wschodzie. Jednak burze będą możliwe praktycznie w całym kraju.

Ostrzeżenia przed silnymi zjawiskami wydane przez PŁB
Ostrzeżenia PŁB na sobotę 26 sierpnia

Natomiast w nocy spodziewamy się, że do Polski wkroczy zafalowanie na froncie. Spowoduje to rozwój kolejnych groźnych zjawisk pogodowych. Nocą najgroźniejszej pogody spodziewamy się w pasie od południa przez centrum po wschód kraju, jednak o tym przyjdzie jeszcze czas napisać. Bezpiecznej soboty. Zresztą, całego weekendu, ponieważ burze prognozowane są do końca niedzieli. Będziemy informowali na bieżąco. Tymczasem czas wrzucić baterie na ładowarkę. Czekają nas burzowe łowy 🙂

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk