Superkomórki burzowe uderzą w sobotę. Burze z gradem, wiatrem do 90-100 km/h, nawalnymi opadami. W tych regionach pogoda będzie groźna

Superkomórki burzowe uderzą dziś nad Polską. Możliwe downbursty z wiatrem 90-100 km/h, nawalnymi opadami o charakterze burzowym. Wskazujemy, w których regionach pogoda będzie niebezpieczna.

Superkomórki burzowe w sobotę nad Polską

Dziś pogoda w Polsce ma być kształtowana przez strefę pofalowanego frontu atmosferycznego, która związana będzie z układami niżowymi znad południowych, środkowych oraz północno – zachodnich obszarów kontynentu europejskiego. Co więcej nad regiony południowo – wschodnie, wschodnie kraju będzie napływać gorące, zwrotnikowe powietrze, które analogicznie zresztą jak i na wschodzie oraz częściowo południu przyniesie korzystne warunki do rozwoju gwałtownych burz gradowych. Niewykluczone, że burze wystąpią też w nocy z soboty na niedzielę. 

Prognozowana jest w sobotę niżowa pogoda. Panować ma przeważnie zachmurzenie umiarkowane i duże. Modele numeryczne prognozują opady deszczu i burze, gdzieniegdzie z gradem. Prawdopodobna wysokość opadów w burzach do 30-40 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 23°C, 25°C na północnym zachodzie do 27°C w centrum i 31°C na południowym wschodnie. Co więcej wiatr okaże się słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Tylko czasie burz porywy wiatru do 90-100 km/h. Głównie wysoko w górach wiatr w porywach do 70 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy według ESSL

superkomórki i groźne burze w Polsce
Gwałtowne burze dziś nad Polską

Niżowa pogoda i zagrożenie ze strony silnych burz

Na początku weekendu nasz kraj będzie w zasięgu niżu znad południowej Skandynawii w strefie przemieszczającego się z zachodu na wschód kraju chłodnego frontu atmosferycznego, który poprzedzony ma być linią zbieżności. Natomiast wschód, południe i centrum kraju będą w gorącym oraz wilgotnym powietrzu zwrotnikowym. Aczkolwiek w ciągu dnia w wypieranym od zachodu przez chłodniejsze powietrze polarne morskie. Chmury burzowe mogą występować w sobotę niemal w całym kraju. Natomiast północnym zachodzie kraju głównie w godzinach przedpołudniowych, ośrodki burzowe okaże się na ogół słabe i szybko zanikające.

Zobacz też: Uderzą potężne burze

Natomiast przeważającym obszarze burze będą rozproszone, z opadami około 25-35 mm i porywami wiatru 75-85 km/h. Gdzieniegdzie grad około 1-4 cm. Prognozuje się, że w sobotę największe zagrożenie ze strony silnych porywów wiatru i intensywnym deszczem, wystąpi na południu kraju i na Pomorzu. Na tym obszarze opady deszczu w burzach mogą być ulewne do 35-40 mm, a porywy wiatru osiągać około 90 km/h. Punktowo opady gradu z superkomórek burzowych do około 3-5 cm. Na wyżej wymienionych obszarach prognozowane są klastry wielokomórkowe i superkomórki burzowe.

Prognoza burzowa na sobotę (IMGW-PIB) dla Polski

silne burze w kraju
Gwałtowne burze, 26 sierpnia 2023 r.

Podczas nadchodzącej nocy zjawiska burzowe możliwe są szczególnie na południowym wschodzie, w okolicach Małopolski, Podkarpacia i Kielecczyzny, jak i też północy, na Pomorzu i zachodzie Warmii. Natomiast pozostałym obszarze komórki burzowe będą rozproszone i prawdopodobnie szybko zanikające. Szacuje się, że w pierwszej połowie nocy burzom mogą towarzyszyć opady do 30-40 mm, wiatr do 80-90 km/h i grad. Spodziewane są klastry wielokomórkowe i superkomórki burzowe. Burze mogą utrzymać się do godzin rannych w niedzielę.

Prognoza konwekcyjna na 26/27 sierpnia 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

superkomórki burzowe dziś w kraju
Superkomórki burzowe dziś nad Polską

Groźna pogoda również w nocy. Niewykluczone kolejne superkomórki burzowe

Nadchodząca noc przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, natomiast na północnym zachodzie przelotne opady deszczu. Co więcej na pozostałym obszarze kraju przelotne opady deszczu i burze, punktowo z gradem. Prawdopodobna wysokość opadów burzowych 30 mm. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 11°C na północnym zachodzie, około 18°C w centrum, do 20°C na południowym wschodzie, w dolinach górskich 15°C, 17°C. Wiatr przeważnie słaby, zmienny, na wschodzie z kierunków wschodnich. Tylko czasie burz porywy wiatru do 80-90 km/h. Szczególnie wysoko w górach wiatr w porywach do około 75 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych, zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań online

Fanipogody.pl