Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na sobotę 26 sierpnia. Żar poleje się z nieba, a później uderzą potężne burze

Prognoza pogody na sobotę 26 sierpnia. Wysokie temperatury, następnie burze


Ostatni weekend sierpnia przyniesie nam istnie letnią pogodę w kraju. Dziś i jutro czekają nas bardzo wysokie temperatury powietrza. Wieczorem i w nocy przejdą burze, które lokalnie będą bardzo gwałtowne. Sprawdźmy co przyniesie nam prognoza pogody na sobotę 26 sierpnia.

Sytuacja synoptyczna w regionie

Podczas gdy przez wiele dni pozostawaliśmy pod wpływem wyżów, a cyrkulacja zachodnia była całkowicie zablokowana, od wczoraj nieco zmieniła się sytuacja baryczna w naszej części kontynentu. Wszystko za sprawą atlantyckiego niżu Denis, który przedarł się przez blokadę cyklonalną i obecnie znajduje się już nad Bałtykiem Zachodnim.

Prognoza pogody na sobotę. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na sobotę. Sytuacja synoptyczna

Wczoraj przez wschód kraju przemieszczał się ciepły wycinek frontu związanego z tym niżem. Za frontem ciepłym do kraju i w region zaczęło napływać bardzo ciepłe powietrze z kierunków południowych. Dziś do Polski dotrze front chłodny, znacznie bardziej aktywny i groźny. Wiemy już, że sytuacja synoptyczna w regionie jest mocno dynamiczna. Teraz spójrzmy co konkretnie przynosi nam prognoza pogody na sobotę dla Polski. Zacznijmy od temperatur, ponieważ te będą wyjątkowo wysokie.

Prognoza pogody na sobotę. Żar poleje się z nieba

Sobota przyniesie nam upał w wielu regionach Polski. Na zachód kraju wkroczył już front atmosferyczny przynosząc ochłodzenie. Jednak we wschodniej połowie kraju i na południu wciąż zalega gorąca masa powietrza zwrotnikowego. Dlatego też to właśnie w tych regionach temperatury w sobotę będą wyjątkowo wysokie.

Prognoza pogody na sobotę. Żar poleje się z nieba
Prognoza pogody na sobotę. Wysokie temperatury w części Polski

Podczas gdy na zachodzie kraju będziemy mówili już tylko o dniu gorącym, na wschodzie czeka nas dziś silny upał. Temperatury na zachodzie kraju w granicach 23-26 stopni Celsjusza. W pasie oddziaływania frontu atmosferycznego (pas centralny kraju) w okolicach 22-23 stopni powietrza. Na wschodzie i południu kraju, przed strefą frontu atmosferycznego temperatury będą bardzo wysokie. Lokalnie termometry na wschodzie pokazać mogą dziś 32-33 stopnie Celsjusza. Jednak tak silny upał w Polsce będzie wiązał się z bardzo niebezpieczną pogodą w drugiej części dnia, a zwłaszcza w nocy z soboty na niedzielę.

Prognoza pogody na sobotę. Nad Polską przejdą silne burze

Wspominałem, że nad Polską zalega dziś strefa aktywnego frontu atmosferycznego. Przed frontem napływa do nas gorące, zasobne w wilgoć powietrze z południa. Za frontem będzie już nawet 10 stopni chłodniej. W strefie frontowej późnym popołudniem i wieczorem dochodziło będzie do zafalowań. Pojawi się zbieżność wiatru, a warstwy hamujące rozwój konwekcji odpuszczą. Silne pokłady energii konwekcyjnej (nawet powyżej 2300 J/kg) zostaną uwolnione.

Sobota 26 sierpnia przyniesie burze i nawałnice w wielu regionach Europy
Burze i nawałnice w wielu regionach Europy w tym w Polsce

Powyżej mapa ostrzeżeń przed burzami dla Europy na sobotę 26 sierpnia. Widzimy tutaj dokładnie, gdzie w dniu dzisiejszym wpływ na pogodę będzie miał rozległy front atmosferyczny. Podczas gdy na południowym zachodzie kontynentu wydano lokalnie 3 stopień ostrzeżeń, tak na południe naszego kraju podległa pod 2 stopień ostrzeżenia przed burzami. To oznacza, że w dniu dzisiejszym nad naszym krajem (zwłaszcza na południowym wschodzie) możliwe są nawałnice. Jednak prawdopodobnie pogoda będzie w kolejnych godzinach groźna w całej wschodniej połowie kraju. Widzimy więc, że prognoza pogody na sobotę przynosi nam bardzo ciekawą i dynamiczną aurę. Przez większość dnia będzie w wielu regionach (prócz zachodu kraju) będzie słonecznie i bardzo ciepło. Jednak wieczorem i w nocy czekają nas silne, lokalnie niszczące burze.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk