Burze dziś w Polsce. 200-400 J/kg plus front atmosferyczny przyniosą wyładowania, grad i silniejszy wiatr

Wtorek przyniesie burze w Polsce. Nie będą to zjawiska bardzo silne, lecz lokalnie spodziewamy się wyładowań atmosferycznych, silniejszych opadów deszczu, a możliwe, że również gradu. Zapraszam na poranną prognozę konwekcyjną, którą przygotowuję niejako w zastępstwie naszego etatowego redaktora od burz.

Burze dziś w Polsce. Czym będą spowodowane?

W regionie zajdą dziś dobre warunki do głębszej konwekcji. Wciąż napływa do nas ciepłe i wilgotne powietrze, dlatego warunki termodynamiczne będą zapewnione. Temperatury sięgną dziś w kraju 17 stopnie (więcej w porannej prognozie pogody na wtorek). Do tego dojdzie energia dostępna drogą konwekcji.

Burze dziś nad Polską. Energia dostępna drogą konwekcji
Energia dostępna drogą konwekcji. Burze dziś nad Polską

Parametr CAPE w Polsce osiągał będzie 100-250 J/kg, jednak tuż za naszą zachodnią granicą CAPE sięgać będzie 400 J/kg. To właśnie we wschodnich Niemczech może dochodzić dziś do inicjacji konwekcji, po czym burze te wkraczałyby do zachodniej i północno zachodniej Polski. W drugiej części dnia na zachód kraju wkroczy front okluzji, a wieczorem przez kraj przechodzić może wtórny front chłodny. To jeszcze wzmocni potencjał zjawisk burzowych we wtorek nad Polską. Przed frontem prawdopodobnie utworzy się linia zbieżności wiatru, co również wpłynie pozytywnie na rozwój burz w Polsce.

Gdzie dziś wystąpią burze?

Warunki do powstawania komórek opadowych i burzowych będą dobre w całym kraju. Jednak największe prawdopodobieństwo wystąpienia dziś wyładowań obserwujemy częściowo na północy oraz na południu Polski.

Burze dziś nad Polską prognozowane przez Polskich Łowców Burz
Burze dziś w Polsce. Prognoza Polskich Łowców Burz

Obszary gdzie możliwe dziś są burze dobrze prognozują Polsce Łowcy Burz. Koledzy ze Stowarzyszenia Skywarn Polska na mapach zaznaczyli trzy obszary z podwyższonym prawdopodobieństwem wystąpienia dziś zjawisk burzowych. Pierwszym obszarem jest zachód Polski, ponieważ tutaj nadciągać mogą burze, które utworzyły się w podwyższonej chwiejności nad terytorium wschodnich Niemiec. Drugą strefą jest północ kraju. Tutaj w godzinach popołudniowych i wieczornych pojawi się prawdopodobnie zbieżność wiatru, która w znacznym stopniu wspomagać będzie rozwój zjawisk burzowych. Na granicy Pomorza i Warmii burze trwać mogą jeszcze nawet w pierwszej części nocy. Trzecią strefą, w której ryzyko wystąpienia wyładowań jest podwyższone są obszary podgórskie. Tutaj konwekcja będzie silniejsza dlatego, ponieważ w formowaniu się chmur kłębiastych pomoże orografia terenu.

Możliwy grad, ulewne opady deszczu i silniejszy wiatr

Dzisiejsze burze lokalnie mogą wykazywać się większą aktywnością. Dlatego też możliwe są lokalne opady gradu. Jednak nie spodziewamy się dużych kul gradowych, które mogłyby powodować szkody. Jeśli komórki konwekcyjne wygenerują dziś w Polsce opady gradu, to ten nie przekraczał będzie 1-1.5cm średnicy.

Dzisiejsze burze mogą przynosić silniejszy wiatr
Burze mogą przynosić dziś silniejszy wiatr

Powyżej mapa z prognozą wiatru na dzisiejszy dzień. Obie strefy silniejszych porywów wiatru związane są z konwekcją. Burze na zachodzie i północy kraju przynosić dziś mogą lokalnie wiatr przekraczający 70 km/h. W strefach przedfrontowych zbieżności wiatru wiać może ze stałą prędkością przekraczającą 50 km/h. Na pozostałym obszarze kraju wiatr słaby, prawie nieodczuwalny. Podsumowując, w Polsce pojawią się dziś burze. Największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia przypada na zachód, północ i południe Polski, jednak zagrzmieć może dziś praktycznie wszędzie. Dzisiejsze zjawiska konwekcyjne nie będą szczególnie groźne, jednak pamiętajmy, że każda burza jest groźna. Ktoś mądry powiedział mi kiedyś, że zginąć od pioruna można tak samo, gdy jest to wyłącznie jeden piorun wygenerowany przez burzę. Prośba więc o podchodzenie do burz z rozsądkiem. To zawsze są groźne zjawiska pogodowe. Oczywiście zapraszam również na naszego radaru opadów online. Tutaj zawsze najnowsze dana odnośnie burz i opadów deszczu.