Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszczące burze dziś w Polsce. Alerty IMGW. Nawałnice przyniosą duży grad, wiatr >100 km/h i ulewy. Rozległy układ MCS?

Burze i nawałnice dziś w Polsce. Środa 5 lipca 2023


Bardzo groźnie zapowiada się pogoda na środę 5 lipca. Przez kraj przetoczą się burze, które lokalnie będą miały niszczącą siłę. Na czerwono zaświeciły się mapy ostrzeżeń IMGW oraz Polskich Łowców Burz. Zapraszam na prognozę zjawisk konwekcyjnych na dzisiejszy dzień dla Polski.

Burze i nawałnice dziś na Polską. Dlaczego będą tak silne?

W okolicach Wysp Brytyjskich znajduje się niż górny. Dodatkowo, w dniu dzisiejszym w okolicach Niemiec powstanie niż dolny i będzie to bardzo aktywny ośrodek baryczny. W połączeniu ze zbieżnościami wiatru i bardzo silnym przepływem powietrza mamy dziś w regionie doskonałe warunki, by burze i nawałnice były naprawdę niszczące.

Niszczące burze dziś w Polsce. Doskonałe warunki
Burze w środę mogą być niszczące. Doskonałe warunki baryczne

Przejdźmy teraz do omówienia konkretnych parametrów, które mają wpływ na to jak burze będą silne. Zacznijmy od energii potencjalnie dostępnej drogą konwekcji. Do Polski napływa ciepłe, zasobne w wilgoć powietrze. Dlatego też CAPE dziś w kraju osiągnie 1500-2000 J/kg. To już są wartości, które umożliwiają rozwój gwałtownych, bardzo aktywnych elektrycznie zjawisk pogodowych. Przepływ powietrza na wszystkich poziomach troposfery będzie wysoki. Wartości parametrów DLS, LLS i MLS na poziomie nawet około 20 m/s. Do tego dołożyć należy bardzo silne strefy zbieżności wiatru związane z frontami atmosferycznymi. Dzisiejsze burze będą w Polsce naprawdę groźne. Przeczytaj również: Do Polski nadciąga silny upał. Nawet do 36 stopni.

Gdzie burze i nawałnice będą dziś najsilniejsze?

Prognozę wydaję w środę o świcie, jednak dotyczy ona całej doby. Silne burze pojawią się w Polsce zarówno w środę w dzień, jak i w nocy z środy na czwartek. Wiemy już dlaczego burze i nawałnice będą dziś silne, teraz sprawdźmy gdzie pogoda będzie najbardziej groźna.

Burze w środę nad Polską będą groźne. Ostrzeżenia Polski Łowców Burz
Burze w środę 5 lipca. Ostrzeżenia Polskich Łowców Burz

Najsilniejszych zjawisk burzowych wg. Artura Surowieckiego z PŁB spodziewać możemy się na południowym zachodzie kraju w godzinach wczesno popołudniowych. W kolejnych godzinach burze połączą się w większy klaster. Możliwy jest układ MCS ( a nawet 2-3 takie układy), a w skrajnym wypadku na QLCS. Podczas gdy po południu najgroźniej będzie na południowym zachodzie, zachodzie i południu, wieczorem najsilniejsze burze wystąpią w centrum Polski. Układy burzowe przesuwały będą się z południowego zachodu na północny wschód. W pierwszej części nocy groźna pogoda na Mazowszu, Warmii i Mazurach. Nad ranem w czwartek burze, już o mniejszej intensywności dotrzeć mogą na wschód Polski.

Burze w środę nad Polską. Prognozy modelu GFS

Tak widzi to amerykański model GFS. Według tego modelu układy dość szybko przemieszczą się na wschód i grzmieć na wschodzie będzie już w pierwszej części nocy. Wydaje mi się jednak, że bardziej prawdopodobny jest scenariusz widziany przez europejskie modele ECMWF i ICON. Te produkty widzą wejście niżu do Polski nieco później, przez co najlepsze warunki do powstania burz przypadną właśnie na południowym zachodzie, a następnie w centrum Polski.

Jakie zagrożenie przyniosą dzisiejsze nawałnice?

Wiemy już dlaczego burze dziś będą silne. Powyżej opisywałem również gdzie i w jakich godzinach pogoda może być groźna. Sprawdźmy zatem jakie zagrożenia niosły będą dzisiejsze nawałnice. Prawdopodobnie największym zagrożeniem ze strony układów burzowych będzie dziś wiatr. Lokalnie, na czele układów liniowych wiatr przekraczać będzie dziś 100 km/h. Wiatr o takiej sile powodować może już poważne szkody. Nad Polską pojawią się dziś superkomórki burzowe. Mogą to być burze zarówno wbudowane w większe układy, jak i izolowane komórki z wbudowanym mezocyklonem. Taki rodzaj burz może przynosić dziś opady gradu 3-4 cm. Ryzyko powstania trąby powietrznej jest dziś niskie, ponieważ wysoki będzie dziś poziom LCL. Opady deszczu będą lokalnie nawalne, jednak nie powinny przynosić większego zagrożenia, ponieważ komórki burzowe będą przemieszczały się dziś dość szybko.

Podsumowując, środa 5 lipca przyniesie silne burze nad Polską. Lokalnie będą to nawałnice o bardzo silnym wietrze. Komórki będą dziś bardzo aktywne elektrycznie. Wczesnym popołudniem zagrożone będą obszary na południu, południowym zachodzie i zachodzie kraju. W kolejnych godzinach nawałnice dotrą do centrum i na północny wschód Polski. W czwartek nad ranem grzmieć może także na wschodzie, jednak te burze nie powinny być już tak silne. Sprawdzaj gdzie grzmi w Polsce na naszej stronie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk