Burze dziś w Polsce. Prognoza burz na 24 maja. Sprawdź gdzie wystąpią burze

Dzisiejszy dzień przyniesie burze nad Polską. Burze możliwe będą na terenie całego kraju, ale nie powinny być bardzo groźne. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz nad Polską przypadnie na godziny popołudniowe.

W ciągu nocy z soboty na niedzielę nad krajem wędrował front atmosferyczny. Jeszcze w godzinach przedpołudniowych front opuści Polską ustępując w całym kraju miejsca słonecznej pogodzie.

Zachmurzenie związane z frontem doskonale widać na mapach satelitarnych Polski. Gruba czapa chmur odsuwa się szybko na wschód. Za frontem do Polski napływa chłodne, chwiejne powietrze morskie. To właśnie w tych masach powietrza dochodziło dziś będzie do rozwoju burz i konwekcji.

Nad Polską zalegać będzie dość mała ilość energii dostępnej drogą konwekcji. CAPE na poziomie 200-400 J/kg nie pozwoli na rozwój spektakularnych komórek burzowych z mnóstwem wyładowań atmosferycznych. Dzisiejsze burze będą miały charakter raczej komórek konwekcyjnych, które w okresach “życia” wygenerują kilkanaście wyładowań atmosferycznych.

Oczywiście, nie możemy wykluczyć, że niektóre z komórek burzowych, które dziś wystąpią nad Polską będą lepiej zorganizowane. Burze, zwłaszcza po południu, na skutek nasłonecznienia mogą być lepiej rozwinięte, a niektóre z nich nawet zorganizować się mogą w mniejsze klastry wielokomórkowe.

Podobnego zdania jest Krzysztof Ostrowski, który w dniu dzisiejszym wydał prognozę burzową od Polskich Łowców Burz. Dzisiejsze burze wg. PŁB mogą wystąpić na terenie całego kraju. Najwcześniej burze pojawić się mogą na zachodzie Polski (tam słońce operuje od rana). Po południu i wieczorem burze wystąpić mogą na wschodzie kraju. W regionach wschodnich warunkiem wystąpienia dziś burz jak szybkie opuszczenie kraju przez wspomnianą na początku wpisu strefę zachmurzenia związaną z frontem okluzji.

Ekipa Fanów Pogody będzie dziś polować na burze na wschodzie Polski jeśli te wystąpią. Czekamy na rozwój burzowych wydarzeń. Jeśli pierwsze burze pojawiać się zaczną nad Polską, będziemy Was o tym informować. NA bieżąco sytuację burzową śledzić możecie w naszej zakładce o aktualnej sytuacji burzowej i pogodowej.