Pogoda. Burze nad Polską 24 maja. Z każdą godziną burz będzie więcej

Zgodnie z poranną prognozą burzową dzisiejszy dzień w Polsce przyniesie dużo burz i konwekcji. Nie ma jeszcze południa, a w zachodniej części Polski rozwijają się pierwsze, na razie rozproszone burze.

Najaktywniejsza obecnie burza w Polsce przechodzi na Pomorzu mijając trójmiasto od strony południowo zachodniej. Burza ta generuje sporo wyładowań atmosferycznych oraz niesie ulewne opady deszczu.

Mocniej grzmi obecnie na północy Kujaw oraz na wschodzie Wielkopolski. To jednak dopiero początek rozwoju burz, które czekają nas w dniu dzisiejszym.

Zgodnie z poranną prognozą pogody front atmosferyczny opuszcza już Polską. Co ważne dla rozwoju dzisiejszych burz, wraz z frontem na wschód odsuwa się strefa niskiego zachmurzenia pozwalając słońcu ogrzewać wszystkie warstwy troposfery. To właśnie na skutek ogrzewania warstwy granicznej, a także podwyższonego gradientu temperatury w kolejnych godzinach nad krajem rozwinie się bardzo dużo chmur kłębiastych i burz.

Na dzień dzisiejszy planujemy działania terenowe celem przechwycenia komórek burzowych, które powstaną na wschodzie Polski. Prowadząc działania terenowe będziemy powiadamiali Was o bieżącej sytuacji burzowej nad Polską.

PS. od kilkudziesięciu minut z bacznością obserwujemy burzę, która przemieszcza się na południe od Berlina. Zwarta struktura burzowa, która generuje mnóstwo wyładowań atmosferycznych może przetrwać do granic z Polską. Ta burza wydaje się nieść groźniejsze zjawiska burzowe.