Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze superkomórkowe i multikomórkowe w sobotę nad Polską i temperatura poniżej progu dnia gorącego. Wiemy, gdzie możliwe są wyładowania [MAPY BURZOWE]Burze w sobotę nad Polską i temperatura poniżej wartości typowych dla dnia gorącego. Wiemy, gdzie możliwe są wyładowania atmosferyczne

Burzowa aura w sobotę nad częścią Polski, lecz zjawiska nie okażą się tak groźne jak pod koniec sierpnia 2023 r.

W sobotę Polska jest na wschodnich obrzeżach szybko umacniającego się klina wyżowego znad Atlantyku oraz zachodnich obszarów Europy. Z ośrodkiem wysokiego ciśnienia związane ma być stopniowe zmniejszanie wilgotności względnej w troposferze i ocieplanie się powietrza polarnego o cechach morskich, jakie w całym kraju objawi się zmiennym zachmurzeniem z licznymi rozpogodzeniami. Jednak miejscami trzeba liczyć się z opadami deszczu i lokalnymi burzami. Na początku weekendu najwięcej opadów o charakterze konwekcyjnym, spodziewamy się zwłaszcza w regionach zachodnich, środkowych, częściowo wschodnich i południowych.

Zobacz też: Pojedyncze dni z upałem mogą wrócić jeszcze we wrześniu 2023 r., ale najgorętszy okres lata za nami

Prognozowane jest w sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Miejscami na północy, w górach i rejonach podgórskich możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 10 mm, natomiast na Podkarpaciu 20 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 20°C do 23°C, nad morzem i na Pomorzu około 19°C, w dolinach karpackich około 18°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, zachodni. Tylko w czasie burz i wysoko w Karpatach porywy wiatru do 60 km/h.

Ośrodki superkomórkowe niewykluczone na południowym wschodzie

Prognozy numeryczne wskazują, że dziś burz wystąpią na południowym wschodzie kraju i lokalnie w rejonach podgórskich i górskich mogą mieć gwałtowniejszy przebieg. Prognozujemy, że najsilniejsze zjawiska konwekcyjne wystąpią w powiatach położonych na południu województwa podkarpackiego i małopolskiego. Na tym obszarze prognozowane są opady deszczu do około 15-20 mm. Niewykluczony grad do 2-3 cm, nie można wykluczyć superkomórek burzowych. Nie można wykluczyć lejków kondensacyjnych, a nawet krótkotrwałej i słabej trąby powietrznej. Znaczne prawdopodobieństwo wystąpienia burz spodziewamy jest również na północy naszego kraju. Szczególnie w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim, natomiast w mniejszym stopniu zachodniopomorskim. Sumy opadów deszczu towarzyszące burzom będą tu znacznie niższe. Kształtować się one będą od 5 do 10 mm.

Prognoza burzowa na 2 września 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze nad Polską, 2 września 2023 r.
Burze dziś w Polsce, najsilniejsze okażą się na południowym wschodzie, nie można ich także wykluczyć miejscami na północy

Podczas nadchodzącej nocy zjawiska burzowe będą związane z bliskością pofalowanego frontu atmosferycznego. Przewiduje się, że burze możliwe są głównie w obszarach górskich i podgórskich. Nie przewiduje się w ich zasięgu silniejszych zjawisk towarzyszących. Możliwa wysokość opadów z konwekcji do 5-15 mm. Jednak gdzieniegdzie ze względu na wspomaganie orograficzne do 20 mm. Z uwagi na lokalny charakter opadów i burz, zalecamy śledzić radary opadów i detektory wyładowań.

Prognoza burzowa na 2/3 września 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Burzowa pogoda możliwa początkowo w nocy na południu.

Lokalne burze początkowo, niewykluczone porywy wiatru do 60 km/h, utworzą się też mgły ograniczające widzialność poziomą do 300 metrów

Najbliższa noc przyniesie w północnej części kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Tylko początkowo lokalnie możliwe przelotne opady deszczu. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Prognozowane są opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, gdzieniegdzie na południu burze. Możliwa wysokość opadów na południu lokalnie do 20 mm. Jednak w drugiej połowie nocy lokalnie utworzą się mgły ograniczające widzialność do 300 m. W najchłodniejszej nocy temperatura minimalna wyniesie od 9°C do 14°C, natomiast na północnym wschodzie 8°C. Wiatr okaże się słaby, zmienny. Tylko nad morzem okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich. Głównie w czasie burz możliwe początkowo porywy do 60 km/h.

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie Was nie zaskoczyło.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz