Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Morderczy upał jeszcze wróci. Piekielny żar 50 stopni wybuchnie we wrześniu. Lato w Polsce nie podda się jesieni

Upał we wrześniu będzie tu silny. Lato nie podda się w Polsce


Upał w Polsce już za nami i raczej nie wiele się w tym obszarze zmieni. Oczywiście, lato nie podda się tak łatwo i wrzesień może przynieść nam jeszcze trzydziestki na termometrach (o tym poniżej). Jednak moją uwagę przykuwa fakt, co za kilka dni wydarzy się na Bliskim Wschodzie. Po okresie ochłodzenia, zwrotnikowy żar wybuchnie ponownie w tym regionie przynosząc 50 stopni Celsjusza w cieniu. Niesamowite wartości temperatury jak na wrzesień. We wpisie przyjrzymy się również gdzie obecnie najwyższe temperatury panują w Europie. Może zamiast do szkoły, to na opóźnione wczasy do Turcji, czy Włoch? Marzenia …

Potężny upał wróci na Bliski Wschód

Jeśli nie interesują Cię ciekawostki pogodowe to śmiało przewiń ten fragment wpisu. Jednak zachęcam do zapoznania się ponieważ widok jak poniżej można na mapach pogodowych zastać niezwykle rzadko. Podczas gdy w okresie od maja do sierpnia pięćdziesiątki w prognozach zdarzają się tu często, tak we wrześniu nie jest to już wcale takie oczywiste.

Upał na Bliskim Wschodzie będzie silny
Upał na Bliskim Wschodzie będzie potężny

Obecnie opisywany region notuje ochłodzenie (haha). Termometry wskazują tu w okolicach 40 stopni Celsjusza. Jednaj już w okolicach przyszłej środy potężny upał powróci. Najwyższe temperatury panowały będą w Iraku i na północy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kolejne dni września przyniosą przesunięcie się zwrotnikowych mas powietrza na północny wschód Afryki. Pięćdziesiątki na termometrach pojawią się między innymi w centralnym Egipcie (to jak? niezamierzone wczasy w kraju piramid? 😉 ). Sprawdź prognozę pogody dla Polski na sobotę 2 września

Upał wypchnięty na południe Europy

Jeszcze w ubiegły wtorek na wschodzie Polski, na Ukrainie, czy na Węgrzech notowano temperatury w okolicach 33-36 stopni Celsjusza. Upał zakończył się silnymi burzami i nawałnicami. Front atmosferyczny, jaki przetoczył się przez nasz region wypchnął zwrotnikowe masy powietrza daleko na południe i południowy wschód Europy.

Upał wypchnięty na południowy wschód Europy
Upał wypchnięty na południe Europy

Powyżej mapa z prognozą temperatury na sobotę 2 września. Widzimy, że upał pojawi się dziś od Węgier na południe i południowy wschód. Najcieplejszym regionem kontynentu będzie zachodnie wybrzeże Turcji, więc jeśli zamierzacie udać się na te nieplanowane wczasy, o których tu dziś wspominam, to w Europie będzie chyba to miejsce. Bardzo ciepło będzie dziś również we Francji, więc obejrzenie Wieży Eiffla lub Muzeum w Luwrze, też będzie dobrym pomysłem.

Mam nadzieję, że nie wkurzają Was moje wtrącenia o wycieczkach. Nakręciłem się na turystykę po wczorajszej wycieczce do … Radomia. I tu nie ma się z czego śmiać. To miasto ma obecnie dużo piękniejszy i dużo bardziej wyludniony port lotniczy od naszego, lubelskiego PS. w Radomiu byłem nawet nie pytajcie po co, bo to mocno głupia rzecz była. Dorosły facet pojechał 100 km w jedną stronę po 2 samochodziki w skali 1:18 i mały zestaw klocków lego. I nie jest to wpis sponsorowany przez OLX 😉

Wróćmy do Europy i temperatur jakie występują i będą występowały na naszym kontynencie w najbliższym czasie. Poniżej animacja prognoz temperatury na najbliższe kilkanaście dni.

Upał w Europie nie odpuści

Powyższa animacja pokazuje prognozy temperatury do 17 września włącznie, więc na okres około 2 tygodni w przód. Powiem Wam, że jestem w głębokim szoku na jak dużym obszarze kontynentu jeszcze powrócą bardzo wysokie temperatury. Wiele wskazuje na to, że w okresie od około 7 do 16 września upał występował będzie nie tylko na południu kontynentu, ale również w centrum i na zachodzie.

Lato w Polsce nie odpuści. Jeszcze zrobi się gorąco

Podczas gdy obecnie występujące w kraju temperatury są raczej umiarkowane, w połowie przyszłego tygodnia zrobi się naprawdę gorąco. Poniżej prognoza temperatury na 6 września według wyliczeń amerykańskiego modelu GFS.

Wrzesień z wysokimi temperaturami w kraju
Wysokie temperatury w Polsce we wrześniu

Okres z tak wysokimi temperaturami w kraju trwał będzie według obecnych prognoza nawet do 10 dni. Warto zaznaczyć, że gorąco zrobi się nie lokalnie na wschodzie, zachodzie, czy południu. Obecne prognozy widzą, że bardzo ciepłe masy powietrza rozleją się praktycznie po całym kraju. Widać więc, że lato we wrześniu zdecydowanie nie odpuści. Czy w kraju pojawi się jeszcze upał?

Wysokie temperatury jeszcze wrócą do Polski
Wysokie temperatury w Polsce jeszcze całkiem prawdopodobne

Okres od piątku 8 września to w prognozach napływ bardzo ciepłych mas powietrza do Polski. W kraju zacznie pojawiać się upał. Co ciekawe obecne prognozy pogody wskazują, że będziemy mieli do czynienia z falą upałów, ponieważ ponad 30 stopni widzą modele numeryczne praktycznie przez cały tydzień pomiędzy 11, a 16 września.

Upał we wrześniu w Polsce
Upał w Polsce do 32 stopni Celsjusza we wrześniu

Okolice połowy miesiąca to wartości temperatury nawet w okolicach 32 stopni Celsjusza. Gdzieś wyżej pisałem coś o wycieczkach do Turcji, czy Francji w poszukiwaniu ciepła. Może jednak lepszym pomysłem będzie pozostanie w kraju, grzeczne maszerowanie do szkoły / pracy, ponieważ upał jeszcze do nas wróci. W portfelu zostanie parę groszy, a wysokie temperatury i tak ogrzeją nasze kości przed zbliżającą się mimo wszystko jesienią.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk