Pogoda długoterminowa na wrzesień 2023 r. Wiemy, jaki trend w kolejnych tygodniach. Czy będzie babie lato, upały i rzadkie burze?

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2023 r. Sprawdzamy, jak widzą pierwszy miesiąc jesieni modele klimatyczne amerykańskie i europejskie w naszych szerokościach geograficznych.

Rozpoczęła się meteorologiczna jesień, kalendarzowa zacznie się w trzeciej dekadzie miesiąca

Już dziś, tj. 1 września 2023 r. rozpoczęła się meteorologiczna jesień. Sprawdzimy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne, aby określić trend na kolejne tygodnie 9 miesiąca roku. Dokonamy przeglądu prognoz modeli z różnych części świata, aby precyzyjnie określić możliwy trend w pogodzie. Będziemy analizować prognozy pola ciśnienia, geopotencjału, anomalii temperatury i opadów itd.

We wrześniu 2023 r. średnia miesięczna anomalia temperatury na przeważającym obszarze Polski powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej, natomiast ilość opadów ma być poniżej normy klimatycznej.

Prognoza średniej anomalii temperatury na wrzesień 2023 r., uwzględniając okres bazowy 1984-2009 r. dla Europy i obszarów przyległych według modelu CFSv2

pogoda długoterminowa na wrzesień 2023 r.
Upał w Polsce tylko sporadycznie, ale okresy stabilnej pogody będą mieć miejsce

Prognoza miesięcznej anomalii opadów na wrzesień 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa sugeruje suchy wrzesień 2023 r.
Suchy wrzesień 2023 r. w najnowszych prognozach

Pogoda długoterminowa. Temperatura powyżej normy wieloletniej według modeli

Model klimatyczny CFS i CanSIPS zakładają, że średnia miesięczna anomalia temperatury wyniesie w okolicach 1-2,5°C powyżej normy klimatycznej. Podobne prognozy zakłada europejski model ECMWF, który sygnalizuje nam, że wrzesień 2023 r. zapisze się jako miesiąc ciepły w naszej części Europy. Najczęściej termometry pokażą od 20°C do 26°C, okresami możliwe jest 29-31°C. Niewykluczone, że w pierwszej połowie września zdarzą się w Polsce pojedyncze dni z upałem, lecz nie prognozujemy u nas fali upałów. Inaczej sytuacja może wyglądać na południowym-zachodzie i południu Europy.

Prognoza długoterminowa na wrzesień 2023 r. pochodząca z modelu CanSIPS dla wysokości 2 m, uwzględniając okres bazowy 1981-2010 r.

pogoda długoterminowa na wrzesień 2023 r.
Pogoda długoterminowa na wrzesień 2023 r. od CanSIPS

Ubiegłoroczny wrzesień 2023 r. zapisał się na przeważającym obszarze Polski jako chłodny. W tym roku trend temperatury może być inny, czyli bardziej korzystny dla mieszkańców naszego kraju, gdzie to dominować mają przeważnie umiarkowanie ciepłe, a czasem bardzo ciepłe masy powietrza jak na początek meteorologicznej jesieni. Kalendarzowa jesień rozpocznie się w Polsce już za nieco ponad 3 tygodnie na półkuli północnej.

Zobacz też: Upały we wrześniu 2023 r. nadal możliwe w Europie

Prognoza długoterminowa temperatury i opadów na wrzesień 2023 r. według modeli IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa od IMGW-PIB na wrzesień 2023 r.

Dominacja antycyklonów w prognozach

Najnowsze prognozy sygnalizują nam, że we wrześniu dominować ma przewaga antycyklonów, czyli przez większą część miesiąca warunki pogodowe będą stabilne. Czasem nasuną się do nas zatoki niżowe i układy frontalne, które przyniosą dynamiczny przebieg zjawisk pogodowych. Generalnie z klimatologicznego punktu widzenia, rozpoczynający się miesiąc przyniesie mniej zjawisk burzowych oraz o mniejszej intensywności niż minione miesiące wchodzące w skład meteorologicznego lata.

Pogoda długoterminowa na wrzesień 2023 r. Prognoza anomalii pola ciśnienia dla Europy i terenów przyległych według modelu CFSv2

pogoda długoterminowa sugeruje stabilną pogodę we wrześniu 2023 r.
Pogoda długoterminowa sugeruje dominacje pól wyżowych w naszej części Europy i rzadsze przechodzenie zatok oraz frontów atmosferycznych

Pogoda długoterminowa.Dynamiczna pogoda nie będzie częsta, możliwe okresy babiego lata

Już na początku przyszłego tygodnia blisko Polski, ulokuje się ośrodek wysokiego ciśnienia. Nad przeważającym obszarem Starego Kontynentu dominować mają rozległe wyże, które mogą przyjmować nawet formę wałów wysokiego ciśnienia. Opadów we wrześniu powinno być mniej niż w ubiegłych latach, dlatego modele europejskie i amerykańskie sygnalizują ilość opadów poniżej średniej klimatycznej. Czasem pojawią się przelotne opady i burze, gdzieniegdzie o większej intensywności, ale więcej będziemy wskazywać w prognozach publikowanych w kolejnych tygodniach na łamach naszego portalu.

Pogoda długoterminowa pokazuje okresami wiele dni bez opadów w Polsce

Prognoza miesięcznej anomalii opadów na wrzesień 2023 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa i możliwy trend
Pogoda długoterminowa na wrzesień 2023 r.

Będą przeważnie suche kolejne tygodnie dziewiątego miesiąca roku

Poniższa najnowsza prognoza z ECMWF sugeruje nam suchy dziewiąty miesiąc mijającego roku. Prawdopodobnie tylko jeden z tygodni przyniesie opady powyżej normy wieloletniej. Okresy z przechodzeniem zatok niżowych i stref frontowych nie okażą się częste, ale będą mieć miejsce. Generalnie ma padać mniej niż w latach ubiegłych, na szczęście we wrześniu temperatury są już niższe niż w miesiącach letnich, operacja słoneczna jest również słabsza i krótsza, co ograniczy intensywne parowanie wody z gleby. Niewykluczone, że więcej opadów pojawi się u nas w październiku, co sygnalizują nam modele z innych ośrodków.

Prognoza anomalii sumy opadów (%) względem lat 1991-2020 r. według modelu ECMWF EPS dla Polski

ECMWF sugeruje przewagę ujemnej anomalii opadów
Ilość opadów poniżej normy wieloletniej

Reasumując, wrzesień 2023 r. może pozytywnie zaskoczyć przebiegiem warunków pogodowych w Polsce, gdzie to przeważnie dominować mają układy wysokiego ciśnienia, stabilizując aurę w naszych szerokościach geograficznych. Najczęściej temperatura wyniesie w okolicach 20-26°C, niewykluczone są również dni upalne, lecz fali upałów w Polsce raczej już nie będzie. Najcieplejszy okres tegorocznego lata dobiegł końca i częściej mogą dotrzeć do nas okresami chłodniejsze masy polarnomorskie. Częściej w drugiej połowie września mogą pojawiać się mgły radiacyjne, które wynikać będą z silnej radiacji ciepła w czasie coraz dłuższych nocy, lecz ich rozciągłość pionowa nie okaże się duża. Ponadto temperatury nocami i o poranku będą częściej jednocyfrowe, dodatkowo niewykluczone są przy okresowym spływie chłodniejszych mas powietrza nocne przymrozki. Szczególnie poza obszarami miejskimi.

Prognoza pogody ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Modele stale monitorujemy i wkrótce podamy kolejne informacje.

Fanipogody.pl