Burze gradowe i trąby wodne w Polsce. Początek jesieni meteorologicznej przyniesie kolejne zjawiska burzowe [MAPY BURZOWE]

Burze gradowe i trąby wodne na Bałtyku pojawiły się ubiegłej doby. Początek jesieni meteorologicznej wypada na 1 września 2023 r. Ubiegła doba okazała się burzowa na sporym obszarze Polski. Dziś znów możliwe są burze, lecz na mniejszym obszarze niż ubiegłej doby.

Burze gradowe w ostatni dzień meteorologicznego lata nad Polską

W ostatni dzień sierpnia przez Polskę przechodził front atmosferyczny, co warto podkreślić to fakt, że w jego obrębie tworzyły się chmury kłębiaste typu Cumulonimbus, które przynosiły ulewne opady deszczu, miejscami gradu o średnicy do 1-3 cm i porywy wiatru do około 50-70 km/h. Miejscami natężenie opadów gradu było tak silne, że spowodowało zabielenie krajobrazów. Mimo że napływała znacznie chłodniejsza masa powietrza, to czwartkowe burze wykazywały się wyraźnie podwyższoną aktywnością elektryczną. Opady gradu odnotowano głównie na Ziemi Lubuskiej i Wielkopolsce.

Sytuacja synoptyczna na 31 sierpnia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

Front nad Polską

Pojawiły się liczne aktywne elektrycznie burze w chłodnej masie

Ze zdjęć satelitarnych i obrazów radarowych wynika, że przez Polskę przechodziły liczne chmur Cumulonimbus, które przyjmowały postać pojedynczych komórek, jak i też pasm konwekcyjnych, zaobserwowano także krótkotrwałe superkomórki burzowe. Z opublikowanych raportów wynika, że średnica gradzin nie przekraczała 1-3 cm. Konwekcja w środowisku chłodnej, wilgotnej i niestabilnej masy powietrza okazała się liczna i miejscami natężenie zjawisk było na pograniczu 1 stopnia zagrożenia przed burzami. Pojawiły się również leje kondensacyjne.

Pod koniec sierpnia z Polski ustąpił upał. Z danych opublikowanych przez IMGW-PIB wynika, że 29 sierpnia 2023 r. odnotowano ostatni dzień, kiedy to temperatura przekroczyła 30°C we wschodnich rejonach naszego kraju. Już wczoraj cała Polska znalazła się w strumieniu znacznie chłodniejszej, lecz wilgotnej i w wielu regionach chwiejnej masie powietrza. Wymuszenie pionowych ruchów konwekcyjnych było spowodowane nie tylko przechodzeniem frontu atmosferycznego, ale także zatoki niżowej z zachodu na wschód, która była związana z ośrodkiem niżowym Franz. Dziś, tj. 1 września 2023 r. centrum tego cyklonu znajdzie się nad wodami Morza Bałtyckiego.

Największa aktywność burzowa została zaobserwowana na północnym zachodzie i zachodzie naszego kraju. Grzmiało również na północy Polski. Ponadto zjawiska o charakterze konwekcyjnym obserwowano miejscami na południu i centrum.

Zobacz też: Lato w Polsce nie powiedziało ostatniego słowa

Opas całkowity – suma 24 godz. [mm] według danych z systemu RainGRS (IMGW-PIB)

Ulewy konwekcyjne w Polsce i lokalne burze. Dane: IMGW-PIB

Burze nad Polską, 31 sierpnia na 1 września 2023, 06:00 UTC dla Polski

burze nad Polską dziś
Burze nad Polską

Liczba wyładowań doziemnych – suma 24 h nad Polską według systemu PERUN

burze w kraju, 1 września
Burze nad Polską, 31 sierpnia 2023 r. we

Dynamiczna pogoda na początku września, lecz zjawiska konwekcyjne okażą się słabsze niż ubiegłej doby

Pod wieczór oraz w pierwszej części nocy zjawiska burzowe na terenie Polski zaczęły zanikać co wynikało ze zmniejszającego się pionowego gradientu temperatury i niestabilności, ale przez wiele godzin grzmiało również na Morzu Bałtyckim. Zjawiska burzowe po zachodzie słońca obserwowano głównie nad południową częścią tego akwenu. Stromy pionowy gradient temperatury pomiędzy taflą tego akwenu a środkową troposferą, sprzyjał tworzeniu się chmur kłębiasto-deszczowych typu Cumulonimbus, które generowały wyładowania atmosferyczne.

Dziś nie przewiduje już tak intensywnych zjawisk o pochodzeniu konwekcyjnym.

W piątek burze prawdopodobne są na północy Polski, w bliskości przemieszczającego się z zachodu na wschód ośrodka niżowego. Największa szansa na rozwój burz, już od godzin porannych, dotyczyć będzie środkowego i wschodniego wybrzeża. W tym rejonie burzom towarzyszyć mogą zarówno opady deszczu, o łącznej akumulacji dochodzącej do około 15 mm oraz porywy wiatru do około 70 km/h. Porywy wiatru mogą zdarzać się w tym rejonie również w trakcie przechodzenia komórek konwekcyjnych bez wyładowań oraz z samego zagęszczonego gradientu barycznego. Ograniczona szansa na rozwój burz, wbudowanych w strefy opadów deszczu, dotyczyć będzie obszaru rozciągającego się od Pomorza Zachodniego po Suwalszczyznę. W tych regionach opady deszczu mogą dochodzić do około 10 mm, a porywy wiatru do około 65 km/h. Nie można wykluczyć kolejnych trąb wodnych na Bałtyku i zalążków, lecz prawdopodobieństwo ich wystąpienia okaże się niższe niż wczoraj.

Prognoza burzowa na 1 września 2023 (IMGW-PIB) dla Polski – 08:00-20:00 czasu lokalnego

pogoda w kraju
Burze nad Polską, 1 września 2023 r.

W pierwszy dzień meteorologicznej jesieni temperatura maksymalna od 17°C w rejonach podgórskich Karpat, na wybrzeżu i w rejonie Zalewu Wiślanego do 22°C na południu, w centrum i na wschodzie. 

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl