Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał uderzy we wrześniu. Nawet 35-37 stopni w prognozach. Lato w Polsce nie powiedziało ostatniego słowa

Upał we wrześniu w Polsce i w Europie. Fala upałów na południu


Upał w poniedziałek na wschodzie kraju potwierdził, że bardzo wysokie temperatury w naszym regionie są możliwe również na koniec sierpnia. Dziś ostatni dzień miesiąca, więc zerkniemy nieco w przód. Analizując mapy pogodowe na wrzesień okazuje się, że bardzo wysokie temperatury powrócą jeszcze do Europy, w tym do Polski. Zapraszam na szczegółowy wpis z tym związany.

Silny upał w regionie zakończony w dynamiczny sposób

Jeszcze w weekend i na początku obecnego tygodnia temperatury we Wschodniej Polsce i regionie były naprawdę wysokie. Upał w kraju sięgał 33 stopni. Jeszcze wyższe temperatury panowały w naszej części kontynentu.

Silny upał w Europie w ostatnich dniach
Bardzo silny upał w Europie

Powyżej 10 miejsce w Europie z najwyższą temperaturą 29 sierpnia. W rankingu nie widać Hiszpanii, Włoch, czy Grecji. Najsilniejszy upał na początku tygodnia panował pasie od Mołdawii i Rumunii po Ukrainę. Temperatury w tej części Europy przekraczały 38 stopni Celsjusza. To wartości bardzo wysokie jak na końcówkę sierpnia. Niestety, wypchnięcie gorących mas powietrza z naszego regionu odbyło się w sposób bardzo gwałtowny. W nocy z wtorku na środę w Polsce, a w środę na wschód od kraju przetaczały się bardzo silne burze.

Upał zakończyły silne burze w Polsce
Upał zakończony silnymi burzami w Polsce

Niestety nie obyło się bez zniszczeń, jednak nie o burzach jest dzisiejszy wpis. Upał został wypchnięty na wschód od Polski, jednak nie oznacza to wcale, że to koniec lata. Wrzesień przyniesie jeszcze bardzo wysokie temperatury. Zacznijmy od Europy. Zapraszam na prognozę pogody na czwartek 31 sierpnia.

Upał w Europie będzie jeszcze bardzo silny

Aby zobaczyć jak wysokie temperatury czekają mieszkańców Europy i w jakich konkretnie dniach widzą to prognozy pogody, zachęcam do zapoznania się z poniższą animacją.

Upał w Europie będzie jeszcze silny

Na animacji widzimy, że w czwartek i piątek upał wypchnięty został na wschód i południe kontynentu. Jednak już w weekend ciepłe masy powietrza powrócą w nasz region. O temperaturach na początku września w Polsce napiszę w dalszej części wpisu. Teraz skupię się na Europie, ponieważ tutaj wrzesień przyniesie naprawdę gorące dni. Wraz z początkiem przyszłego tygodnia temperatury we Francji sięgały będą 33-35 stopni Celsjusza. Co ciekawe, to wartości wyższe od tych jakie notowali będziemy choćby w Hiszpanii.

Upał w Hiszpanii. Pierwsza dekada września

Bardzo ciepło zrobi się w wielu regionach Europy pod koniec pierwszej dekady września. Silny upał występował będzie nie tylko na południu. Ponad 33-35 stopni prognozowane jest również przykładowo na Węgrzech, czy w Rumunii. Nie mówiąc już o południu Europy, gdzie zgodnie z tym co napisałem w tytule, wartości temperatury sięgać mogą nawet 35-37 stopni Celsjusza. Bardzo wysokie, letnie temperatury widać w prognozach dla Europy do końca zakresu wyliczeń modeli numerycznych, czyli do okolic 15 września. Lato pozostanie więc w Europie, a teraz sprawdźmy jak wyglądało będzie to dla Polski.

Lato pozostanie z nami w pierwszej połowie września

Czy wrzesień to jeszcze lato, czy już jesień? Kalendarzowo przed nami jeszcze trzy tygodnie lata. Przyznacie jednak, że od momentu powrotu dzieci do szkód czujemy w kościach, że jesień zbliża się wielkimi krokami, a słońce, czy wyższe temperatury czerpać należy wielkimi garściami. Szczęśliwie (mam nadzieję, że dla Was również) ciepło wróci do Polski już w ten weekend, a prognozy są raczej pozytywne.

Lato pozostanie w Polsce jeszcze dość długo
Lato pozostanie z nami w Polsce jeszcze dość długo

Powyżej mapa z prognozą temperatury na dzień 14 września 2023. Widzimy, że prognozowane wartości temperatury to nawet 26-29 stopni Celsjusza. Nie jest to już upał z definicji tego słowa (30 stopni lub więcej). Jednak to pokazuje pewien trend. Obecnie trwające niskie temperatury (na zachodzie od kilku dni, na wschodzie już także w czwartek i piątek) jeszcze ustąpią. Ciepłe, letnie dni jeszcze wrócą również do Polski. Może nie będzie to już upał tak silny jak na początku tygodnia na wschodzie. Jednak lato nie powiedziało w Polsce ostatniego słowa. Dowód na to dostaniemy już w zbliżający się wielkimi krokami weekend. Dobrego dnia!

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk