Lato wraca do Polski. Pogoda w weekend przyniesie nawet 24-25 stopni. Czy dni gorące zostaną z nami na długo?

Już się bałem, że to już jesień. Wczoraj wieczorem padał deszcz. Zrobiło się chłodno. W nocy śniło mi się, że tak już zostanie. Śniło mi się, że lato już się skończyło. Ja wiem, że nadejście chłodniejszych, szarych dni jest nieuniknione. Jednak jeszcze nie teraz. Nie róbmy sobie tego, Pani Pogodo. Zapraszam na prognozę pogody na weekend i kolejnych kilka dni przyszłego tygodnia. We wpisie sprawdzimy, czy mój sen ma szanse się ziścić (oby nie), czy jednak lato nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.

Pogoda w weekend przyniesie więcej ciepła. Lato wraca do Polski

Wciąż pozostajemy pod wpływem polarnych, morskich mas powietrza. Nie jest to powietrze tak ciepłe jak masy zwrotnikowe, jednak silnie nagrzany ląd oraz wysoka operacja słoneczna w weekend pozwalały będą na znaczące wzrosty temperatury.

Pogoda w weekend przyniesie lato i przyjemne temperatury
Pogoda w weekend. Lato termiczne wraca do Polski

Już w sobotę temperatury przypomną nam, że wciąż trwa lato, a incydent z chłodniejszą połową tygodnia na zachodzie kraju był jeszcze na ten moment chwilowy. W sobotę termometry w kraju pokażą 22-24 stopnie, choć lokalnie z pewnością ujrzymy nawet 25-26 stopni co oznaczało będzie już dzień gorący. Jeszcze cieplej według prognoz zrobi się w niedzielę. Poniżej prognoza temperatury wg. modelu ECMWF.

Lato w Polsce w niedzielę. Pogoda w weekend będzie rozpieszczać
Lato w Polsce również w niedzielę

W niedzielę, lokalnie w centrum kraju termometry wskazywać będą nawet 26-27 stopni Celsjusza. Z jednej strony nie jest to już upał, z drugiej jednak pamiętajmy, że w pierwszej części kończącego się tygodnia na zachodzie kraju temperatury spadły do zaledwie 12-14 stopni w dzień. Pogoda w weekend przyniesie ciepło i ponad dwadzieścia stopni również na zachodzie. Lato uczciwie wróci we wszystkie regiony kraju. Przeczytaj również: Upał w Europie nie odpuści. Nawet 37 stopni w regionie

Pogoda w weekend przyniesie opady w części kraju

W tej części wpisu skupmy się na opadach. Wiemy już, że lato wraca do kraju w sensie temperatur, które będą przyjemne i komfortowe. Jak będzie z zachmurzeniem i opadami? Spójrzmy na sytuację synoptyczną.

Słoneczne lato w większości regionów. Front na południu
Pogoda w weekend. Front na południu. Lato i słońce w większości regionów

W sensie bardziej globalnym nasz kraj w weekend znajdzie się w strefie podwyższonego ciśnienia. Jednak przez południowe regiony kraju przebiegał będzie system frontów atmosferycznych. Dlatego nie wszędzie w kraju weekend przyniesie słoneczne i piękne lato. W regionach południowych sobota i niedzielę prawdopodobnie czeka nas sporo opadów deszczu. Możliwe są również burze. Jednak przeważają dobre wiadomości. Pogoda w weekend przyniesie dużo słońca w centrum, na wschodzie i zachodzie kraju. Chmury, a może nawet słabe opady pojawiały będą się również na północy. Jednak nie powinny być to opady silne. Więcej o opadach w sobotę i niedzielę w porannych, codziennych prognozach pogody dla kraju.

Lato zostanie z nami na dłużej?

Głównym zamysłem tego wpisu jest odpowiedź jaka będzie pogoda w weekend. Jednak na koniec sprawdzimy, czy lato, które w weekend wróci do kraju pozostanie z nami na dłużej.

Lato pozostanie z nami na dłużej?

I tutaj ma dla Was świetne wieści. Okazuje się, że pogoda w weekend to dopiero początek napływu cieplejszych mas powietrza do kraju. Bardzo ciepło zrobi się w kraju w poniedziałek, kiedy to termometry wskazywać mogą nawet 26-27 stopni w dzielnicach zachodnich. Podobne wartości temperatury przed nami we wtorek i w środę. Widać więc, że lato zostanie z nami przynajmniej na kilka dobrych dni. Dodatkowo, prognozy wskazują, że dostaniemy się pod wpływ wyżu. Tak jak wspomniałem powyżej, opadów spodziewamy się w weekend na południu kraju. W kolejnych dniach w Polsce raczej bez opadów. Pogoda zacznie psuć się pod koniec przyszłego tygodnia, jednak do tego czasu jeszcze daleko. Na ten moment cieszmy się świetną pogodą w pierwszych dniach nowego miesiąca.