Burze gradowe pojawią się w Polsce. Nawet 18 stopni i załamanie pogody, potem powróci znów mróz

Burze gradowe pojawią się w Polsce. Nawet 18 stopni w naszej części Europy. Potem powróci mróz do naszego kraju wraz z początkiem kwietnia.

Burze na koniec marca w kraju

Pod koniec marca spodziewana jest duża dynamika w pogodzie. Nie zabraknie sporych wahań ciśnienia, opadów atmosferycznych, a nawet zjawisk burzowych, które mogą miejscami wykazywać się podwyższona aktywnością elektryczną. Już wczoraj na zachodzie zrobiło się wiosennie pod względem temperatur. Chłodniej w tym czasie było na wschodzie. Zaczęło napływać do nas cieplejsze powietrze polarnomorskie, które odsuwało arktyczne. Skala ochłodzenia była duża, lecz na szczęście krótkotrwała i znów wracamy do termicznej wiosny. Aczkolwiek wiodące modele zaczynają nam pokazywać duże ochłodzenie w pierwszych dniach kwietnia z możliwością nocnych i porannych przymrozków na nizinach. Powrócić możemy do termicznego przedwiośnia. Zanim jednak to się stanie, to zapowiada się ciepła końcówka marca z możliwością inicjacji głębokiej, wilgotnej konwekcji, która przyniesie wiosenne burze z gradem.

Temperatura maksymalna zanotowana na stacjach IMGW-PIB, 29.03.2023, 08:00-20:00 czasu lokalnego w Polsce. Wizualizacja: CMM IMGW

ciepło w kraju i możliwość burz
Wiosenne ciepło wróciło do Polski

Będzie 18 stopni, potem temperatury nagle spadną

Na sam koniec miesiąca odbudowała się nam cyrkulacja strefowa atmosfery. Przejściowy klin wyżowy ustąpił pod naporem cyklonów z rodowodem atlantyckim. Dziś od południowego zachodu na północny wschód przejdzie ciepły front atmosferyczny. Za frontem będzie bardzo ciepło. Szczególnie na zachodzie, południowym zachodzie i południu, gdzie termometry pokażą nawet 13°C/18°C. Jednak do naszych zachodnich dzielnic zbliżać ma się front chłodny z opadami i wiosennymi burzami.

Prognozowana orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza na okres od 29.03.2023 r. do 7.04.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

duże i krótkie ocieplenie
Będzie nawet 18 stopni w czwartek

Wyliczana orientacyjnie minimalna temperatura powietrza na 29.03.2023 r. do 7.04.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

burze w kraju
Mróz wróci do Polski nocami wraz z początkiem kwietnia

Prognoza sytuacji synoptycznej na 30.03.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze, 30 marca 2023 r. front chłodny
Układ frontów atmosferycznych

Burze utworzą się w drugiej części dnia

Na wewnątrzwycinkowych strefach zbieżności wiatru, ale również w zasięgu chłodnego frontu chłodnego pojawią się dogodne warunki do rozwoju burz. Opady będą rozproszone, a niektóre chmury Cb rozbudują się na tyle wysoko, że dojdzie do elektryzacji w chmurach kłębiasto-deszczowych, które przyniosą wyładowania atmosferyczne. Masa powietrza okaże się chwiejna, co w połączeniu z procesami wspomagającymi konwekcja doprowadzi do rozwoju ośrodków burzowych.

Burze w Polsce, 30 i 31 marca 2023 r.

Prognoza burzowa dla Europy na 30 marca 2023 r. według ESSL

Burze, 30 marca 2023 r.
Prognoza burzowa ESSL

W czwartek opady atmosferyczne są prognozowane szczególnie na zachodzie i północy naszego kraju. Już w drugiej części dnia utworzyć mogą się burze. Strefa opadów i lokalnych burz przemieszczać ma się z biegiem godzin w kierunku wschodnim, południowym wschodnim.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie na 30 marca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Burze w kraju
Burze dziś pojawią się w drugiej części dnia

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 30 marca 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Konwekcyjny charakter opadów dziś nad Polską
Burze w ciepłej masie dziś nad Polską

Burze z gradem i ulewami dziś nad Polską

Z prognoz numerycznych wynika, że w przedostatni dzień marca burze pojawić mogą się na zachodzie, północnym zachodzie i częściowo północy naszego kraju. Prognozowana jest energia dostępna drogą konwekcji w przedziale od 200 J/kg do 400 J/kg. W zasięgu stref zbieżności wiatru i większych rozpogodzeń utworzą się chmury burzowe. Prognozowane są uskoki wiatru do 15-20 m/s w warstwie 0-6 km, natomiast MLS do około 12-15 m/s. Z uwagi na zwiększony przepływ i podwyższone ścinanie wiatru pojawić może się lepiej zorganizowana konwekcja. Przyjąć może ona formy struktur wielokomórkowych, w tym również formacji liniowych, a nawet pojedynczych superkomórek burzowych z płytkimi mezocyklonami. Burzom towarzyszyć mogą porywy wiatru do 50-75 km/h, lokalnie drobny grad i opady o możliwej akumulacji do 5-15 mm. Przewiduje się, że największa szansa rozwoju burz przypadnie dziś na późne popołudnie i wieczór, ale występować mogą one również w pierwszej części nocy.

Zobacz też: Mróz do -31 stopni nie odpuści. Zima jeszcze wróci do Polski

Prognoza burzowa na czwartek i noc z czwartku na piątek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Burze w Polsce według Płb
Prognoza burzowa Krzysztofa Ostrowskiego z PŁB

To nie koniec zjawisk burzowych pod koniec marca, gdyż jutro nad Polską znajdzie się front zokludowany. W zasięgu frontu pojawią się opady i punktowe burze.

Wstępna prognoza burzowa na 31 marca 2023 według ESSL dla Europy

Burze w Polsce, 30 marca 2023 r.
Burzowa prognoza na piątek z ESSL

Generalnie w ostatnich dniach marca przeważać ma konwekcyjny charakter opadów z uwagi występowanie komórek opadowych i burzowych. Temperatura w całym kraju będzie powyżej normy wieloletniej w czwartek i piątek. Chłodniej zacznie robić się wraz z początkiem kwietnia. Początkowo w dzielnicach północnych, a już 2 kwietnia 2023 r. w całym kraju. Cyrkulacja strefowa o różnych składowych powodować ma dużą zmienność pogody w naszych szerokościach geograficznych.