Burze śnieżne przechodzą na północy. IMGW wydaje alerty meteorologiczne przed śnieżycami dla tych regionów Polski, nawet 15 cm świeżego śniegu [POGODA]

W nocy z piątku na sobotę przez Bałtyk przechodził płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Z niżem związana jest aktywna zatoka niżowa. Jednak w osi zatoki niżowej zaczęły formować się mocniej rozbudowane chmury kłębiaste typu Cumulonimbus. Dochodzi do rozwoju przelotnych opadów konwekcyjnych, jak i też lokalnych burz śnieżnych. Opady zimowe przemieszczają się z zachodu na wschód. Nad jednym obszarem przechodzi nawet kilka struktur konwekcyjnych. Burze w kolejnych godzinach mogą występować w dalszym ciągu nad Bałtykiem, jak i też w rejonie wybrzeża.

Z konwekcją związane są opady śniegu o wysokości 5-10 cm. Dodatkowo padać może krupa śnieżna. Silny wiatr połączony z opadami śniegu może skutkować występowaniem zawiei śnieżnych i zamieci. Dochodzić może także do znacznego ograniczenia widzialności poziomej do około 500 m. Na skutek występowania silnego spadku temperatury podczas występowania konwekcyjnych opadów, istnieje ryzyka rozwijania się oblodzenia dróg i chodników, co stanowić może poważne zagrożenie dla kierowców i pieszych. Porywy wiatru w zasięgu konwekcji dochodzić mają do 70-85 km/h.

Prognoza burzowa na 23 listopada 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Burze śnieżne na północy Polski dziś (IMGW-PIB)

W ciągu dzisiejszej doby obserwować będziemy kolejne w tym sezonie burze śnieżne, które występować mają szczególnie na północy kraju, ze szczególnym uwzględnieniem rejonów wybrzeża. Strefa opadów konwekcyjnych wędrować ma znad Bałtyku, czyli z północnego zachodu na południowy wschód. Jednak w okolicach godzinach południowych większość burz osłabnie i zaniknie. Aczkolwiek w drugiej części dnia rejon wybrzeża może być narażony na kolejne burze śnieżne.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski przez sieć detektorów Blitzortung

dynamiczna i groźna pogoda
Burzowa pogoda w regionie

Burze śnieżne występują w kraju

burze w kraju
Burze śnieżne na Pomorzu dziś rano

Szacujemy, że w czasie burz w pasie od Pomorza Środkowego oraz na Kaszubach może wystąpić akumulacja opadów śniegu do 5-15 cm. Spodziewane są też zawieje i zamiecie śnieżne. Natomiast prędkość wiatru w porywach dochodzić będzie do 50-65 km/h.

Wyładowania atmosferyczne i dane radarowe ukazujące konwekcje z burzami nad Polską, 23.11.2024 r. w godzinach porannych

burze śnieżne w kraju
Burze śnieżne przechodzą nad Polską. Źródło: windy.com

Po przejściu frontu okluzji są dogodne warunki do występowania burz adwekcyjnych. Na skutek spływu zimnego powietrza nad cieplejsze wody Bałtyku dochodzi do występowania stromego pionowego gradientu temperatury. Obserwowany będzie w kolejnych godzinach duży pionowy gradient temperatury, sprzyjając występowaniu niestabilności powietrza. Dlatego nie zabraknie opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Gwałtowne porywy wiatru występować mogą także poza obszarem oddziaływania konwekcji, co wynikać ma z narastającego gradientu barycznego. Jednak w zasięgu konwekcji może występować silny wiatr do 70-85 km/h. Późnym popołudniem i wieczorem ryzyko pojawienia się burz szybko będzie się zmniejszać.

Polecamy: Jest nowa pogoda na grudzień 2024 r. Siarczysty mróz, silne śnieżyce, jak i groźne wichury powyżej 100 km/h oraz burze w Polsce

Co ciekawe to w ostatnich dniach przybyło śniegu w wielu regionach Polski. Widzimy, że na Pomorzu na skutek występowania „bałtyckiego efektu morza” leży nawet 15-19 cm śniegu. Miejscami poza siecią pomiarową IMGW-PIB zalega nawet 20-30 cm śniegu. Duża nierównomierność pokrywy śnieżnej na stosunkowo niewielkim obszarze wynika z konwekcyjnego charakteru opadów atmosferycznych. Od niedzieli czeka nas postępująca odwilż i w przyszłym tygodniu będzie nawet 15 stopni.

Grubość pokrywy śnieżnej, 22.11.2024 r., 07:00 czasu urzędowego według danych z IMGW-PIB

Burze śnieżne na północy przyniosły dużo śniegu i są związane z ostatnich dniach z „efektem morza”. Dane: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, windy.com, blitzortung.org, CMM IMGW, modele.imgw.pl