W nocy z piątku na sobotę przez Bałtyk przechodził płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Z niżem związana jest aktywna zatoka niżowa. Jednak w osi zatoki niżowej zaczęły formować się mocniej rozbudowane chmury kłębiaste typu Cumulonimbus. Dochodzi do rozwoju przelotnych opadów konwekcyjnych, jak i też lokalnych burz śnieżnych. Opady zimowe przemieszczają się z zachodu na wschód. Nad jednym obszarem przechodzi nawet kilka struktur konwekcyjnych. Burze w kolejnych godzinach mogą występować w dalszym ciągu nad Bałtykiem, jak i też w rejonie wybrzeża.
Z konwekcją związane są opady śniegu o wysokości 5-10 cm. Dodatkowo padać może krupa śnieżna. Silny wiatr połączony z opadami śniegu może skutkować występowaniem zawiei śnieżnych i zamieci. Dochodzić może także do znacznego ograniczenia widzialności poziomej do około 500 m. Na skutek występowania silnego spadku temperatury podczas występowania konwekcyjnych opadów, istnieje ryzyka rozwijania się oblodzenia dróg i chodników, co stanowić może poważne zagrożenie dla kierowców i pieszych. Porywy wiatru w zasięgu konwekcji dochodzić mają do 70-85 km/h.
Prognoza burzowa na 23 listopada 2024 (IMGW-PIB) dla Polski
W ciągu dzisiejszej doby obserwować będziemy kolejne w tym sezonie burze śnieżne, które występować mają szczególnie na północy kraju, ze szczególnym uwzględnieniem rejonów wybrzeża. Strefa opadów konwekcyjnych wędrować ma znad Bałtyku, czyli z północnego zachodu na południowy wschód. Jednak w okolicach godzinach południowych większość burz osłabnie i zaniknie. Aczkolwiek w drugiej części dnia rejon wybrzeża może być narażony na kolejne burze śnieżne.
UWAGA⚠️
‼️ NOWE OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE #IMGW ‼️
OBLODZENIE 1°
INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU 1°▶Lokalnie pojawią się oblodzenia mokrych nawierzchni dróg i chodników;
▶Opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie o 10 cm.
Szczegóły👇🏻
➡️https://t.co/6QbbT2QvGd pic.twitter.com/JTB3swbeme— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) November 22, 2024
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski przez sieć detektorów Blitzortung
Burze śnieżne występują w kraju
Szacujemy, że w czasie burz w pasie od Pomorza Środkowego oraz na Kaszubach może wystąpić akumulacja opadów śniegu do 5-15 cm. Spodziewane są też zawieje i zamiecie śnieżne. Natomiast prędkość wiatru w porywach dochodzić będzie do 50-65 km/h.
Wyładowania atmosferyczne i dane radarowe ukazujące konwekcje z burzami nad Polską, 23.11.2024 r. w godzinach porannych
Po przejściu frontu okluzji są dogodne warunki do występowania burz adwekcyjnych. Na skutek spływu zimnego powietrza nad cieplejsze wody Bałtyku dochodzi do występowania stromego pionowego gradientu temperatury. Obserwowany będzie w kolejnych godzinach duży pionowy gradient temperatury, sprzyjając występowaniu niestabilności powietrza. Dlatego nie zabraknie opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Gwałtowne porywy wiatru występować mogą także poza obszarem oddziaływania konwekcji, co wynikać ma z narastającego gradientu barycznego. Jednak w zasięgu konwekcji może występować silny wiatr do 70-85 km/h. Późnym popołudniem i wieczorem ryzyko pojawienia się burz szybko będzie się zmniejszać.
Co ciekawe to w ostatnich dniach przybyło śniegu w wielu regionach Polski. Widzimy, że na Pomorzu na skutek występowania „bałtyckiego efektu morza” leży nawet 15-19 cm śniegu. Miejscami poza siecią pomiarową IMGW-PIB zalega nawet 20-30 cm śniegu. Duża nierównomierność pokrywy śnieżnej na stosunkowo niewielkim obszarze wynika z konwekcyjnego charakteru opadów atmosferycznych. Od niedzieli czeka nas postępująca odwilż i w przyszłym tygodniu będzie nawet 15 stopni.
Grubość pokrywy śnieżnej, 22.11.2024 r., 07:00 czasu urzędowego według danych z IMGW-PIB
Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, windy.com, blitzortung.org, CMM IMGW, modele.imgw.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC