Już 30 listopada 2024 r. dobiegnie końca meteorologiczna jesień, która zgodnie z zapowiedziami w czasie drugiej i trzeciej dekady listopada 2024 r. przyniosła akcenty zimowe i burze śnieżne na północy i zachodzie kraju. Sprawdziły się więc nasze przewidywania sprzed kilku tygodni, które sugerowały zimowe warunki pogodowe z biegiem listopada i ustąpienie długotrwałej blokady wyżowej. Już 1 grudnia 2024 r. wkroczy zima meteorologiczna. Jednak zimowa pogoda do końca miesiąca się nie utrzyma i często wpływ na warunki pogodowe będzie mieć cyrkulacja zachodnia atmosfery, transportując cieplejsze masy powietrza.
Prognozowana anomalia temperatury na grudzień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Prognoza na ostatni miesiąc roku
Wiele wskazuje na to, że grudzień 2024 r., a więc ostatni miesiąc mijającego roku zapisze się najprawdopodobniej jako ciepły. Są to złe wieści dla miłośników zimowej pogody w półroczu chłodnym. Zatem początek nowej pory roku może zaskoczyć negatywnie tych, którzy marzą o wystąpieniu przez wiele tygodni zimowych warunków atmosferycznych. Jednak epizody ze wkroczeniem śnieżyc i tak są prognozowane, nawet z dwucyfrowym mrozem. Przewaga cieplejszych okresów może być jednak wyraźna.
Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski
Jeśli sprawdzą się prognozy CFS, to temperatura w skali miesięcznej podczas grudnia 2024 r. będzie wyższa o średnio 1.℃ do 2.5℃ powyżej normy z lat 1991-2020 r. Często więc temperatura będzie wyższa niż 0℃, ale okresy z zimą termiczną są prawdopodobne. Nawet podejść mogą niże genueński wydajne opadowo w nasze szerokości geograficzne. Nie będą to długotrwałe epizody i przewaga dni z temperaturą wyższą od normy wieloletniej będzie wyraźna. Możliwe są też okresy z opadami marznącymi powodującymi gołoledź, co na styku zróżnicowanych fizycznie mas powietrza będzie wysokie. Zima termiczna utrzymać może się nie dłużej niż tydzień na nizinach i wyżynach okresami.
Polecamy: Pogoda na weekend zaszokuje. Szaleństwo. Od -11 po +14 stopni zaledwie w jedną dobę w Polsce
Prognozowana anomalia opadów na grudzień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Drastyczna zmiana pogody w regionie i więcej opadów pod koniec roku
Wygląda na to, że śnieg przez wiele tygodni utrzymywać się będzie głównie w rejonach górskich i podgórskich, ale i na obszary nizin i wyżyn mogą nadejść okresowe zimowe warunki pogodowe. Na ogół jednak przebieg warunków pogodowych w naszych szerokościach geograficznych może być kształtowany przez aktywną cyrkulację strefową atmosfery, przynosząc łagodne warunki pogodowe i ryzyko wichur oraz burz, jak i częstych opadów atmosferycznych, co wynikać będzie z częstego wędrowania frontów atmosferycznych. Niewykluczone są też burze śnieżne i „bałtycki efekt morza” na północy przy spływie masy pochodzenia arktycznego nad cieplejsze wody Bałtyku. Ilość opadów atmosferycznych powinna być większa niż w listopadzie 2024 r.
Prognozowana anomalia sumy opadu (%) względem lat 1991-2020 r. dla Polski na kolejne tygodnie według ECMWF-EPS
Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, tropicaltidbits.com
Pogoda ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC