Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszczące burze i nawałnice dziś w Polsce. Alerty IMGW i PŁB. Grad 2-3cm, Cape do 2000 J/kg, silne ulewy

Burze dziś nad Polską. Nawałnice, gradobicia, ulewy 24.08.2022

Pogoda nie odpuszcza. Dziś kolejny dzień, który przyniesie nam burze i nawałnice w Polsce. We wpisie tym przeanalizujemy parametry odpowiadające za dzisiejszy rozwój burz. Sprawdzimy również gdzie pogoda może być dziś najbardziej groźna.

Spis treści:

Burze nad Polską 24 sierpnia. Warunki konwekcyjne

Sytuacja synoptyczna jest analogiczna do dni poprzednich w pogodzie nad Polską. Nad krajem zalega falujący front atmosferyczny. Dziś znajduje się on nad zachodnią połówką kraju. Poniżej grafika z Significant IMGW.

Burze dziś nad Polską wystąpią po wschodniej stronie frontu
Front falujący przyniesie burze dziś nad Polską

Po wschodniej stronie frontu do kraju napływa gorąca, zwrotnikowa i zasobna wilgoć masa powietrza znad Morza Czarnego. W regionie znajduje się również górna zatoka niskiego ciśnienia, która również przyczynia się do napływu wspomnianych mas z południowego wschodu. Zaleganie nad części kraju wilgotnego i gorącego powietrza przyczyni się do znacznego wzrostu energii dostępnej konwekcyjnie. CAPE dziś w Polsce sięgał będzie 2000 J/kg. Wiemy, że to parametr znacznie wspomagający konwekcję, lecz nie decydujący o tym, że burze rozwiną się nad danym obszarem.

Burze rozwijać będą się dziś nad Polską w gorących masach powietrza.
Burze dziś w gorących masach powietrza

O tym dziś decydować będą przede wszystkim strefy zbieżności wiatru (to gdzie prawdopodobnie takowe się pojawią napiszę poniżej). Warto dodać, że mamy dziś do czynienia z podwyższoną skrętnością wiatru (SRH do 250 m2/s2). Może to prowadzić do powstania kilku naprawdę groźnych burz superkomórkowych. Kolejną dobę mamy do czynienia z bardzo uwodnioną troposferą. Parametr PW znów przekroczy 40mm, co oznacza, że dzisiejsze burze będą bardzo wydajne opadowo. Lokalnie nawałnice mogą przynosić ulewy z opadem rzędu 30-40mm wody na metr kwadratowy w godzinę.

Do tego dochodzi dość wolne przemieszczanie się ośrodków burzowych. Może to kolejny dzień prowadzić do lokalnych zalań i podtopień. Dzisiejsze burze nie powinny nieść bardzo silnego wiatru. Jednak w przypadku pojawienia się suchszych warstw w troposferze pojedyncze burze mogą generować porywy wiatru nawet przekraczające 80 km/h. No dobrze, skoro wiemy już, że warunki do rozwoju burz są dziś w Polsce bardzo dobre, sprawdźmy gdzie spodziewać się najgroźniejszej pogody. Sprawdź również prognozę pogody na 24 sierpnia. Co prócz nawałnice przyniesie dziś aura w kraju?

Gdzie pogoda będzie najbardziej groźna

Alerty pogodowe przed burzami wydali z rana Polsce Łowcy Burz. Ostrzeżenia przed upałem i niebezpiecznymi zjawiskami burzowymi wydali również synoptycy IMGW. Zobaczmy, na jakich obszarach kraju burze mogą być dziś najbardziej groźne.

Burze i nawałnice pojawią się dziś w centrum i na wschodzie kraju
Burze dziś we wschodniej połowie Polski i w centrum

Powyżej mapa ostrzeżeń przed burzami wydana przez Polskich Łowców Burz. Synoptyk Dawid Stępczyński zdecydował się wydać pierwszy w trzystopniowej skali stopień zagrożenia przed zjawiskami konwekcyjnymi. Według PŁB najwięcej burz wystąpi dziś w pasie centralnym kraju. W odróżnieniu do poprzednich dni wzrasta dziś ryzyko, że burze występowały będą również na wschodzie Polski. Nawet obecnie, pomimo godzin rannych dość aktywna burza przechodziła na granicy Lubelszczyzny i Mazowsza. Obecnie komórka to straciła już aktywność.

Dzisiejsze komórki w pierwszej fazie konwekcji (wczesne popołudnie) przyjmowały będą przede wszystkim postać burz pulsacyjnych. Lokalnie będą to prawie stacjonarne burze, które niosły będą nawalne opady deszczu, grad i dużą ilość wyładowań atmosferycznych. W kolejnych godzinach (późne popołudnie i wieczór), burze organizować mogą się w wolna przemieszczające się na północ klastry wielokomórkowe. Głównym zagrożeniem na ich drodze będą nawalne opady deszczu, które podobnie jak w poprzednich dniach prowadzić mogą do podtopień. Zobaczmy jaki obszar Polski dostał ostrzeżenia od synoptyków IMGW.

Ostrzeżenia IMGW dostępne na portalu Burza Alert
Burze i nawałnice dziś nad Polską. Ostrzeżenia IMGW

Widać, że synoptycy IMGW są zgodni co do tego, że burze występowały będą dziś w centralnej i wschodniej Polsce. Jednak, podobnie jak ja prognozują, że najsilniejszych burz spodziewać dziś powinniśmy w pasie centralnym kraju. To prawdopodobnie tutaj utworzy się w dzień przyfrontowa zbieżność wiatru. Najsilniejsze burze, podobnie jak wczoraj przejdą prawdopodobnie pasem centralnym, nie oznacza to wcale, że burze na wschodzie nie będą lokalnie również bardzo groźne. Zawsze aktualne wiadomości o pogodzie znajdziesz na stronie głównej portalu.

Burze możliwe przez całą dobę

Na zakończenie dzisiejszej prognozy konwekcyjnej kilka słów na temat okresu obowiązywania prognozy. Wiemy już, że burze zaczną rozwijać się już około południa. Pierwsze z nich będą to burze izolowane, choć nie można wykluczyć powstania na tym etapie doby kilku superkomórek burzowych. W kolejnych godzinach środy (późniejsze popołudnie) burze powinny przyjmować już bardziej zorganizowane struktury w centrum kraju. Na wschodzie prawdopodobnie wciąż dominowała będzie konwekcja rozproszona, w postacie izolowanych burz. Prawdopodobnie burze nie będą tracić na swej aktywności wraz z nadejściem wieczora i nocy z środy na czwartek. Ostatnie noce pokazują nam, że w gorących, czarnomorskich masach powietrza dochodzi do rozwoju całkiem silnych, aktywnych burz nawet w drugiej części nocy. W związku z tym, ponieważ warunki podczas nadchodzącej doby są równie dobre, burze powinny rozwijać się nad krajem praktycznie całą dobę. Jednak o tym co czeka nas pod wieczór i w nocy w pogodzie zdążymy jeszcze dziś napisać.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk