Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 24 sierpnia 2022. Upał jeszcze silniejszy. Kolejne groźne burze i nawałnice w Polsce

Pogoda na 24 sierpnia 2022. Burze, nawałnice i upał w Polsce

Przed nami kolejny niebezpieczny dzień w Polsce. Pogoda na 24 sierpnia przyniesie nam jeszcze silniejszy napływ zwrotnikowych mas powietrza znad Morza Czarnego. W związku z tym temperatury powietrza będą jeszcze wyższe. Upał na wschodzie sięgał będzie 33-34 stopni Celsjusza. Do tego nad krajem nadal falował będzie front atmosferyczny przynosząc groźne burze i nawałnice. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na środę 24 sierpnia 2022.

Pogoda na 24 sierpnia. Sytuacja baryczna nad kontynentem europejskim
Pogoda na 24 sierpnia. Sytuacja baryczna nad Europą

Zaczynając od Polski, na powyższej mapie widać, że nad Polską wciąż zalega falujący front ciepły. Związany jest on z niżem, którego centrum znajduje się obecnie nad Finlandią. Na froncie ciepłym dojdzie dziś do kolejne go zafalowania, w związku z czym pogoda 24 sierpnia znów będzie w Polsce dynamiczna. Jednak o tym w dalszej części prognozy. Nad Rosją wciąż znajduje się silny wyż, dzięki któremu do naszego kraju napływa gorące powietrze zwrotnikowe z rejonu Morza Czarnego. Na południu kontynentu wciąż królują niże, co powoduje również groźną pogodę w regionie. Zobacz również: Do kiedy upał pozostanie w Polsce? Sprawdzamy jak długa będzie obecna fala upałów.

Pogoda na 24 sierpnia. Upał nasili się

Powyżej wspominałem, że w nasz region napływa gorące powietrze znad Morza Czarnego. W związku z tym dzisiejszy dzień przyniesie temperatury jeszcze wyższe niż wczoraj. Spójrzmy na mapę z prognozą temperatury w najcieplejszym momencie dnia w Polsce.

Prognoza temperatury na środę 24 sierpnia dla Polski
Prognoza temperatury na 24 sierpnia

Znów, podobnie jak w poprzednich dniach najcieplej będzie na wschodzie kraju. W Polsce Wschodniej termometry wskazywać dziś mogą nawet 34 stopnie Celsjusza. Podczas gdy na wschodzie panował będzie upał, na zachodzie kraju słupki rtęci wskażą poniżej 30 stopni. Najchłodniej dziś na terenach podgórskich, gdzie słupki rtęci dotrą w okolice 20 kresek. Upalnie również w centrum kraju, gdzie spodziewamy się około 30 stopni Celsjusza. Do tego powietrze będzie „ciężkie”, zasobne w wilgoć w związku z czym zjawiska konwekcyjne będą miały w dniu dzisiejszym doskonałą pożywkę do rozwoju. Pogoda na 24 sierpnia przyniesie burze o czym poniżej. Zobacz również: Pogoda na jesień 2022 wg. Amerykanów. Co przyniesie nam nadchodząca pora roku?

Silne burze i nawałnice dziś nad Polską

Niestety, pomimo, że uwielbiam burze i groźną pogodę, to wiem, że dla większości z Was są to zjawiska uciążliwe. Do tego burze, które w ostatnich dniach przechodzą nad Polską powodują liczne szkody, zwłaszcza zalania. Pogoda na 24 sierpnia nie będzie bardzo różniła się od poprzednich dni w kontekście burz i nawałnice jakie czekają nas dziś w Polsce. W skutek falującego frontu oraz napływu gorących, wilgotnych mas powietrza dziś w kraju znów dojdzie do rozwoju głębokiej konwekcji.

Mapa ostrzeżeń przed burzami. Polsce Łowcy Burz
Pogoda na 24 sierpnia przyniesie kolejne silne burze

Powyżej mapa ostrzeżeń przed burzami wydana przez kolegów z Polskich Łowców Burze. Dziś najsilniejsze zjawiska konwekcyjne znów pojawią się w pasie centralnym Polski. Jednak pogoda na 24 sierpnia przyniesie również więcej burz na wschodzie kraju. Burze mogą lokalnie przybierać postać nawałnic niosąc bardzo silne opady deszczu, a także dość duży grad. W związku z zaleganiem nad Polską masy zwrotnikowe, burze będą aktywne elektrycznie. Więcej o burzach, które wystąpić najbliższej doby w kraju napiszemy za kilkadziesiąt minut, w prognozie konwekcyjnej. Szukajcie jej na stronie głównej portalu. Wiatr w Polsce będzie dziś praktycznie nieodczuwalny. Tylko na terenach nad którymi przemieszczały będą się burze wiać może silniej. Nie będą to dziś jednak silne, czy niszczące porywy wiatru. W burzach wiać może do 80 km/h. Ciśnienie wciąż bardzo wysoko. Barometry w Warszawie przez całą środę wskazywać będą powyżej 1015 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk