Pogoda długoterminowa na jesień 2022 od Amerykanów z AccuWeather. Więcej opadów jesienią w Polsce, częstsze cyklony, wichury i burze

Pogoda długoterminowa na jesień 2022 od Amerykanów z agencji AccuWeather. Czeka nas bardziej wilgotna jesień, częste przechodzenie cyklonów z frontami atmosferycznymi, a nawet lokalnymi burzami przy dużej dynamice w pogodzie.

Pogoda długoterminowa. Amerykanie widzą więcej opadów jesienią w Polsce

Stopniowo meteorologiczne lata zmierza ku końcowi. Już 1 września 2022 rozpocznie się meteorologiczna jesień. Astronomiczna nadejdzie trzy tygodnie później. Z pewnością tegoroczne lato zapisze się jako ekstremalnie suche i gorące w Europie. Na skutek fal wysokich temperatur w Hiszpanii zmarło ponad 1000 osób. We wrześniu nie powinno zabraknąć umiarkowanych oraz wysokich temperatur, okresami możliwe są dni upalne w Polsce. Pojawić może się więcej opadów atmosferycznych i to nie tylko o charakterze burzowym.

Pogoda długoterminowa. Prognoza sezonowa na jesień według amerykańskiej agencji AccuWeather

Pogoda długoterminowa na jesień 2022 od Amerykanów z AccuWeather. Więcej opadów jesienią w Polsce, częstsze cyklony, wichury i burze
Pogoda długoterminowa. Większe opady deszczu, burze i wichury czasem w Polsce

Pogoda długoterminowa. Dominacja wysokich temperatur według prognoz sezonowych jesienią

Meteorolog AccuWeather, Tyler Roys wskazuje, że możemy liczyć na dominacje dodatnich anomalii temperatury przez większość jesieni w środkowej i zachodniej części Starego Kontynentu. Również prognozy sezonowe sygnalizują okresy powyżej normy, które będą się przedłużać. Jednak doświadczony meteorolog z Ameryki wskazuje, że z każdym kolejnym tygodniem obserwować będziemy stopniowy spadek temperatury i średnie dobowe temperatury okażą się coraz niższe.

Niewykluczone, że do głosu coraz częściej zacznie dochodzić Ocean Atlantycki. Wynikać będzie to z dużych kontrastów termicznych między północą a południem. Nie można jednak wykluczyć, że czasem przez dłuższy okres czasu zaznaczy się wpływ obszarów wysokiego ciśnienia, stabilizując warunki pogodowe. Średnia miesięczna temperatura w miesiącach jesiennych powinna być wyższa o 1-2°C od średniej klimatologicznej dla tego konkretnego okresu roku. Roys wskazuje, że wartości w normie wieloletniej mogą być częstsze w listopadzie. Prawdopodobnie drzewa będą wcześniej tracić liście niż normalnie. Jesienne barwy będą mniej intensywne z powodu suchych warunków panujących latem i na początku jesieni. Znaczną rolę na kolory liści może też odegrać susza, która według Europejskiego Obserwatorium Suszy objęła ponad 60% kontynentu. Ta wpłynęła na produkcję energii, rolnictwo, transport rzeczny, przewóz towarów i zużycie wody – czytamy w prognozie amerykańskiej agencji meteorologicznej.

Pogoda długoterminowa na jesień 2022. Średnia anomalia za okres od września do listopada 2022

Pogoda długoterminowa na jesień 2022 od Amerykanów z AccuWeather. Więcej opadów jesienią w Polsce, częstsze cyklony, wichury i burze
Powyżej normy temperatura w Polsce

Szybkiego zażegnania suszy w Europie nie będzie

Według Amerykanów z AccuWeather w prognozach sezonowych nie widać szans na zażegnanie postępującej suszy. Padać ma częściej niż latem okresami. Dłuższe okres z dominacją stabilnych układ wysokiego ciśnienia są prognozowane. Jest jednak pewne ryzyko, że okresami wzrośnie dynamika w pogodzie za sprawą odbudowy i odblokowania cyrkulacji zachodniej, północno-zachodniej.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia na okres od września do listopada 2022 dla Europy i obszarów przyległych według CFSv2

pole wyżowe długi czas, czasem przerwane przez zachodnią cyrkulacje atmosfery.
Dominacja pola wyżowego dłuższy czas, czasem pojawią się aktywne niże atlantyckie

Co więcej wskazują oni w prognozie, że w południowej Francji przez Wielką Brytanię po Niemcy może być to najgorsza susza od dekad. Południowa Anglia nie była tak sucha od 1935 roku. To pokazuje, że zmiany klimatyczne postępują szybko.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów na okres od września do listopada 2022 według CFSv2. Poszczególnie miesiące przyniosą opady powyżej normy w Polsce

w normie opady jesienią 2022
Opady w normie jesienią, ale poszczególne miesiące będą wilgotne w Polsce

Sezon wielkich pożarów kończy się na południu Europy we wrześniu i na początku październiku. Jednak tym roku może potrwać znacznie dłużej. Alyssa Smithmyer wskazała jednak na obszar, który oszczędzi ryzyko pożarów:

Według meteorologów z AccuWeather. Kraje nadbałtyckie miały więcej opadów w ciągu ostatnich kilku miesięcy niż większość Europy. Pod względem zagrożenia pożarami to może być spokojniejsze miejsce.

Aczkolwiek minie trochę czasu zanim jesienne wichury związane z migrującymi północą Europy niżami przedrą się głębiej ze względu na utrzymanie się wyżu na początku jesieni, ale okresowe odblokowania cyrkulacji strefowej są spodziewane. Nie można wykluczyć, że kiedy blokada wyżowa osłabnie, a nawet zaniknie. Szczególnie drugiej połowie jesieni, bardziej możliwe są późniejsze niż zwykle spływy chłodu z północy. Niże baryczne z systemami frontów atmosferycznych wraz z silnym wiatrem częściej będą wtedy nawiedzać Europą Północną, a czasem również Polskę. Nie można wykluczyć, że niżowa pogoda zacznie panować w kolejnych tygodniach, rozchodząc się w pasie od Wysp Brytyjskich aż po kraje bałtyckie. Nie można wykluczyć wtedy dużej dynamiki w pogodzie. Amerykańscy meteorolodzy wskazują, że Europę Zachodnią mogą pod koniec jesieni nawiedzić najwyżej trzy układy konwekcyjne będące pozostałością tropikalnych huraganów, co jest bliskie średniej. Prognozy będzie doprecyzować w kolejnych tygodniach na łamach naszego portalu.