Burze wybuchły nad Polską. Nawałnice, gradobicia i mnóstwo wyładowań. Przed nami groźne godziny w pogodzie

Zgodnie z porannymi prognozami nad Polską rozwijają się bardzo groźne burze. Groźna sytuacja występuje obecnie w kilku województwach. Lokalnie przechodzą silne nawałnice niosąc opady dużego gradu i nawalne opady deszczu. Dzisiejsze burze są bardzo aktywne elektrycznie. Niosą ze sobą mnóstwo wyładowań elektrycznych.

Burze nad Polską 23 sierpnia. Sytuacja do rozwoju konwekcji

Dziś w Polsce notujemy bardzo dobre warunki do rozwoju konwekcji. Do kraju napływać zaczęło, wilgotne, chwiejne i bardzo ciepłe powietrze z południowego wschodu. Masy te są bardzo zasobne w wilgoć. Wodność troposfery sięga dziś 40 mm, co jest parametrem wysokim. W związku z napływem wilgotnych mas oraz silnym ogrzewaniem troposfery przez słońce wysoki jest dziś parametr CAPE.

Burze dziś nad Polską. CAPE
Burze nad Polską. Wysoki CAPE

Widać, że energia CAPE przekracza dziś miejscami 1000-1500 J/kg. Jednak to inny składnik pogody jest dziś przyczyną do rozwoju burz i nawałnic nad Polską. Nad krajem zalega dziś strefa frontu atmosferycznego. Dodatkowo front faluje, a na froncie powstał płytki ośrodek niskiego ciśnienia. To właśnie zafalowanie na froncie jest dziś przyczyną powstania silnych burz, jakie obecnie wybuchają nad Polską.

Burze i nawałnice. Stan na godzinę 16

W porannej prognozie burzowej (dostępna na stronie głównej) pisaliśmy, że najgroźniejszych zjawisk burzowych spodziewać możemy się późnym popołudniem i wczesną nocą. Tymczasem mamy godzinę 16tą, a nad krajem doszło do rozwoju bardzo silnych układów konwekcyjnych. Poniżej zrzut ekranu z radaru opadów Awiacja IMGW.

Mnóstwo komórek konwekcyjnych nad Polską
Burze nad Polską. Stan aktualny

Podczas gdy na południu i południowym wschodzie jeszcze jest spokojnie, gwałtowne burze rozwijają się w centralnym pasie Polski. Najgroźniejsze obecnie burze znajdują się obecnie na południu Warmii i Mazur. Ponieważ rdzenie tych burz charakteryzują się bardzo dużą odbiciowością, dlatego z pewnością niosą one ze sobą opady dużego lub bardzo dużego gradu. Do rozwoju nawałnic doszło również na południu i wschodzie kujawsko-pomorskiego. Tutaj mamy do czynienia z układem multikomórkowym, w który prawdopodobnie wbudowane są superkomórki burzowe. Układ ten przynosi nawalne opady deszczu, lokalnie grad. W kujawsko-pomorskim z pewnością dojdzie dziś do lokalnych podtopień i zalań, ponieważ dzisiejsze burze są bardzo wydajne opadowo.

Intensywnie już teraz grzmi w Świętokrzyskim oraz na południu Mazowsza. W tych regionach burze obecnie rozwijają się bardzo dynamicznie., dlatego sytuacja zrobi się tu groźna w przeciągu kilkudziesięciu minut. Ponieważ nad krajem zalega już ciepłe, chwiejne powietrze, już obecne burze generują nad Polską mnóstwo wyładowań atmosferycznych. Poniżej zrzut z detekcji wyładowań Blitzortung.

Dużo wyładowań atmosferycznych niosą dzisiejsze burze
Burze dziś dają mnóstwo wyładowań atmosferycznych

Bardzo groźnie w pogodzie aż do nocy z wtorku na środę

Tak jak pisaliśmy w porannej prognozie konwekcyjnej. Najgroźniejszych burz spodziewamy się w najbliższych godzinach oraz wieczorem i w pierwszej części nocy. Wtedy to warstwy hamujące powinny nieco odpuścić na południu i na wschodzie i również tutaj rozwijać zaczną się silne burze i nawałnice. Doskonałym przykładem może być ostatnia doba, gdy praktycznie przez cały dzień na Lubelszczyźnie było całkiem spokojnie, by pogoda zrobiła się niebezpieczna dopiero po zmroku. Wtedy to komórki konwekcyjne bardzo szybko powstawały początkowo na południu, a następnie na zachodzie regionu. Podobnie może wyglądać to dzisiaj. Poniżej mapa ostrzeżeń przed burzami na noc z wtorku na środę wydana przez synoptyków IMGW. Przeczytaj również: Upał powróci do Polski. Ile potrwa ostatnia fala upałów tych wakacji?

Burze również w nocy nad Polską
Burze nad Polską powstawały będą również w nocy