Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał ponad 40 stopni na południu. Fala upałów i niszczących nawałnic w Polsce na koniec wakacji

Upał nad Polską znów będzie silny

Wracamy do gorącej, upalnej pogody w części kraju. Do Polski napływać zaczyna gorąca zwrotnikowa masa powietrz znad Morza Czarnego. Przyniesie to upał, lokalnie silny na końcówkę wakacji w Polsce. Jednak we wpisie zerkniemy również do innych zakątków Europy. Na naszym kontynencie temperatura wciąż nie odpuszcza. Lato zdecydowanie nie powiedziało ostatniego słowa. Zapraszam do wpisu, który traktował będzie o temperaturach w najbliższym czasie w Polsce i regionie.

Spis treści:

Silny upał w Europie na koniec sierpnia

Mamy końcówkę sierpnia. W kraju wieczory i poranki są coraz chłodniejsze, pomimo, że w dzień znów panował będzie upał. Lato w kraju i w Europie wciąż trwa, choć temperatury nie są już tak bardzo mordercze jak jeszcze dwa tygodnie temu. Poniżej 10 najcieplejszych miejsc w Europie za ostatnią dobę.

Upał w Europie podczas ostatniej doby
Upał w Europie za ostatnią dobę

Widać, że upał nie jest już tak silny jak jeszcze kilkanaście dni temu. Jednak na dziewięciu stacjach pomiarowych w Europie temperatura nadal wyniosła czterdzieści lub więcej stopni Celsjusza. Najbardziej gorącym miastem Europy było wczoraj Andujar położone na południu Hiszpanii. Na drugim miejscu z temperaturą ponad 41 stopni znalazło się miasteczko Batman położone na południowym wschodzie Turcji. Europa podzieliła się na dwie strefy wpływu gorący mas powietrza. Na południowy zachód kontynentu napływają zwrotnikowe masy powietrza z Afryki. Za upał w Europie Wschodniej i Centralnej odpowiada zwrotnikowe znad Morza Czarnego. To właśnie te masy powietrza docierać zaczną już dziś do Polski Wschodniej. Zobacz również: Niszcząca burza w formie MCS wtargnął w nocy na południe Polski

Jak silny upał uderzy w Polskę?

Sprawdźmy zatem jak silne wzrosty temperatury przed nami oraz gdzie i kiedy upał w Polsce będzie najsilniejszy. Poniżej prognoza temperatury na dzisiejszy dzień. Widać, że na wschodzie kraju pojawią się pierwsze trzydziestki po kilku dniach przerwy od tak wysokich temperatur powietrza.

Upał w Polsce z każdym dniem będzie silniejszy
Upał w Polsce pojawi się dziś pierwszy raz od kilku dni

Kolejne dni to coraz silniejszy napływ zwrotnikowych mas powietrza do Polski. Powietrze będzie nie tylko coraz cieplejsze, ale również swym zasięgiem obejmowało będzie coraz większy obszar kraju. Już w środę upał nie wystąpi wyłącznie na krańcach zachodnich Polski. Okres od czwartku do niedzieli to już ponad trzydzieści stopni w całym kraju. Jak silny będzie to upał? Modele są rozbieżne w wyliczeniach wysokości temperatury. Poniżej animacja prognoz temperatury wg. modelu GFS.

Upał w Polsce. Czy będzie tak silny jak widzi to model GFS?

Jeśli oprzeć by prognozę wyłącznie na wyliczeniach modelu GFS, to pisałbym, że upał w najbliższym czasie będzie w kraju bardzo silny. Jednak aż tak wysokich temperatur w kraju nie potwierdzają wyliczenia innych modeli numerycznych. Zarówno model ECMWF, jak i ICON-EU również widzą upał w Polsce w najbliższych dniach. Jednak oba te modele w swych wyliczeniach nie widzą temperatur sięgających 35-36 stopni Celsjusza tak jak widzi to amerykański GFS. To że upał w Polsce trwał będzie w najbliższych dniach jest pewne. Tak samo jak pewne jest, że najwyższe temperatury powietrza panowały będą na wschodzie kraju, ponieważ napływ gorących mas powietrza pochodzi tym razem z południowego wschodu. Sprawdźmy zatem jak długo bardzo wysokie temperatury pozostaną z nami w Polsce. Zobacz również: Prognoza pogody na 23 sierpnia 2022

Jak długo potrwa fala upałów?

Z poprzednich akapitów dowiedzieliśmy się, że upał nie ustępuje niemal w całej Europie. Na południu kontynentu termometry wskazują wciąż ponad 40 stopni Celsjusza, a ostatniej doby takie wartości temperatury występowały w aż 9 lokalizacjach Europy. Powyżej sprawdzaliśmy również jak silny będzie upał w Europie, choć to akurat nie jest wcale oczywiste, ponieważ modele numeryczne mają obecnie duże rozbieżności w wyliczeniach. Sprawdźmy zatem do kiedy potrwa rozpoczynająca się dziś fala upałów.

Upał w Polsce potrwa do końca sierpnia
Fala upałów zakończy się z końcem sierpnia

Na wstępie zobaczmy jak widzi to GFS (w mojej ocenie zawyżający wartości temperatury). Według tego modelu upał w Polsce potrwa do końca sierpnia. Powyżej prognoza temperatury na 29 sierpnia. Widać tu jak z zachodu do kraju wkracza już strefa chłodniejszego powietrza. Domyślam się, że związane będzie to z frontem atmosferycznym. W związku z tym fala upałów zakończyć może się bardzo dynamicznie, a pogoda może stać się niebezpieczna. W tym przypadku modele GFS i ECMWF są zgodne. Jeden i drugi model na ten moment zgodnie wyliczają, że 29 sierpnia upał w kraju dobiegnie końca. Poniżej prognoza temperatury wg. ECMWF.

Niebezpieczna pogoda na koniec sierpnia
Upał zakończy się 29 sierpnia wg. obecnych wyliczeń modeli

Powyżej napisałem, że pogoda w kraju może być niebezpieczna. Jest to prawdą, ale nie możemy bagatelizować pogody jaka przed nami w najbliższych dniach. Do Polski napływać zaczyna gorące, ale i zasobne w wilgoć, chwiejne powietrze zwrotnikowe. Spowoduje to znaczny wzrost energii dostępnej drogą konwekcji. CAPE w najbliższych dniach przekraczać będzie 1500 J/kg. Nawet pomimo istotniejszych czynników wspomagających konwekcję, najbliższe dni również przynosić będą burza, a nawet lokalnie nawałnice. Widać więc, że końcówka wakacji przyniesie nam nie tylko upał, ale o groźną, lokalnie możliwe niszczącą pogodę.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk