Mróz do -7 stopni. Dramatyczne załamanie pogody w sierpniu. Kiedy ochłodzenie w Polsce?

Podczas gdy w naszym regionie wciąż trwa fala upałów są na planecie miejsca, w które w sierpniu niespodziewanie uderzył mróz. Piszę konkretnie o Brazylii. Tak zimno w części tego kraju nie było w sierpniu od lat.

Zaskakująco silny mróz w Brazylii

Doskonale wiem, że na półkuli południowej panuje obecnie zima (choć powoli ma się ku końcowi). Jednak mimo wszystko mróz w Brazylii nie jest sprawą wcale oczywistą. Tymczasem kilkadziesiąt godzin temu mieliśmy tam do czynienia z naprawdę silnym spływem chłodu. Temperatury spadły poniżej -6 stopni.

Mróz w Brazylii był zaskakująco silny
Mróz w Brazylii w sierpniu 2022

Aż na dziesięciu stacjach pogodowych w Brazylii w weekend zanotowano mróz. Z danych zebranych na portalu Ogimet wynika, że najchłodniej było w miejscowości Urubici, gdzie temperatura spadła poniżej -6 stopni. Według informacji podanych przez Międzynarodowy Instytut Pogody w Brazylii temperatury w weekend spadły w regionie Santa Catarina nawet poniżej -7 stopni Celsjusza. Tak silny mróz jest dla mieszkańców regionu dużym problemem. Dodajmy, że większość domów w Brazylii jest kompletnie nie ogrzewanych. Zabudowania nie są przystosowane do spadków temperatury poniżej zera. Co więcej, trwająca obecnie sucha i bardzo zimna pogoda zwiastuje, że w najbliższym czasie w regionie pojawią się silne opady. Załamanie pogody, które obecnie polega na silnych spadkach temperatury, za kilka/kilkanaście dni przyniesie silne ulewy niosące powodzie. Przeczytaj również: Silne burze i nawałnice w Polsce 24 sierpnia 2022

Chłodniej tylko w części Europy. Mróz na kontynencie nie występuje

Z zupełnie innym rodzajem pogody zmagają się mieszkańcy naszego kontynentu. Spójrzmy na mapę temperatury dla Europy w najcieplejszym momencie wczorajszego dnia (źródło meteociel.fr)

Mróz w Europie nie występuje
Mróz w Europie nie występuje nigdzie

Jak widać mrozu nad Europą nie znajdziemy. Nawet na dalekiej Islandii, gdzie temperatury są najniższe w Europie, temperatura spada do 4-6 stopni powyżej zera. Na naszym kontynencie dominuje upał, który lokalnie jest silny. Najgoręcej w dniu wczorajszym było na południowym wschodzie kontynentu. W Turcji i regionie basenu Morza Czarnego słupki rtęci wskazywały nawet 38-39 stopni Celsjusza powyżej zera. Jakby nie próbować, to w kontekście Europy o mrozie w obecnym okresie roku napisać nie ma jak. Nad kontynentem królują obecnie masy zwrotnikowe przynosząc bardzo wysokie temperatury powietrza. Poszukajmy więc ochłodzenia. Kiedy temperatury spadną w Europie?

Ochłodzenie w regionie. Co widać w modelach pogodowych?

Z poprzednich publikacji wiemy, że przez najbliższe dni ochłodzenie w regionie nam nie grozi. Upał pozostanie w Polsce i naszej części Europy praktycznie do końca sierpnia. Zobaczmy więc na modele numeryczne. Czy ochłodzenie możliwe jest w regionie wraz z początkiem września? Dobrze zobrazuje nam to mapa przepływu mas powietrza na poziomie barycznym 850 hPa.

Mróz w Europie nie wystąpi, ale kiedy nadejdzie ochłodzenie?

Pierwszego w najbliższym czasie spływu chłodniejszych mas powietrza spodziewamy się w okolicach 1 września. Wtedy to do Europy Centralnej dotrze strefa frontowa związana z niżem atlantyckim. Wzrośnie dynamika w pogodzie. Na Bałtyku możliwy jest nawet sztorm. W region dotrą również chłodniejsze, morskie masy powietrza z północnego wschodu. Zobaczmy jak skutkować to będzie na ochłodzenie w Polsce. Pamiętajmy oczywiście, że to już dość odległy termin w prognozie. Obarczona ona jest jeszcze dość sporym błędem. Ten spływ chłodu z północy właściwie nie wpłynie na temperatury w Polsce. Podczas gdy w Skandynawii temperatury w prognozach spadają nawet w okolice 10 stopni, nad Polską nadal termometry wskazywały będą nadal powyżej 20 stopni Celsjusza.

Ochłodzenie w Polsce w drugim tygodniu września?
Ochłodzenie w Polsce w drugim tygodniu września

Kolejny spływ chłodu w region model GFS widzi w okolicach 6 września. To jeszcze bardziej odległy termin w prognozie, więc i sprawdzalność tych wyliczeń może być niższa. Jednak jeśli model nie myli się w swoich wyliczeniach, to w okolicach 6 września termometry w kraju pierwszy raz od dawna pokazywać mogą poniżej 20 stopni Celsjusza. Czy prognozy te sprawdzą się? Poczekamy. Na ten moment pewne jest, że przed nami kilka dni upałów i niebezpiecznych burz. Zapraszam również do zapoznania się z prognozą długoterminową na cały wrzesień 2022. Okazuje się, że pierwszy miesiąc po wakacjach przyniesie nam znaczny wzrost dynamiki w pogodzie.

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie