Gwałtowne burze występują nad Polską. Powodują lokalne zniszczenia wiatrowe, deszczowe, a nawet punktowo może padać większy grad o średnicy do 3 cm. Sprawdzamy, gdzie są burze, 24 sierpnia 2022.
Gwałtowne burze w środę nad Polską w masie czarnomorskiej
Polska jest w dalszym ciągu w gorącej, wilgotnej i chwiejnej masie znad Morza Czarnego. Zasadniczo jesteśmy w polu słabogradientowym. Powietrze płynące ze wschodu, południowego-wschodu, które jest rozdzielane przez front pofalowany ulokowany nad zachodnią połową kraju zablokowany przez dwa wyże. W środkowej i górnej troposferze zaznacza się jednak zatoka wchodząca od Morza Północnego nad Europe Zachodnią i Południową. W kolejnych dniach masa zacznie się stabilizować i tracić większą ilość wilgoci. Płynąć ma suche, przetransformowane powietrze nad coraz większy obszar Polski. Burze ograniczą się szczególnie do zachodniej, południowo-zachodniej i częściowo południowej połowy naszego kraju.
Gwałtowne burze nad Polską, 24 sierpnia 2022. Liczba wyładowań CG+IC – suma 1 h, dane PERUN. Źródło: IMGW-PIB
Zagrożeniem okazują się głównie intensywne opady pochodzenia burzowego w Polsce
Dane sondażowe wskazują dziś umiarkowaną i dużą chwiejność termodynamiczną w Polsce. Aczkolwiek ze względu na niewielką różnice ciśnienia, prędkość wiatru w środkowych i górnych warstwach okazuje się niewielka. Dlatego też dominują izolowane burze, miejscami łączące się w klastry burzowe. Pojawiają się także kolejki konwekcyjne, które polegające na przechodzenia kilku struktur nad jednym obszarem. Z powodu niewielką prędkość przemieszczania, dużą wodność atmosfery. Głównym zagrożeniem okazują się opady pochodzenia burzowego. Akumulacja opadów w zasięgu burz sięga przeważnie do 10-50 mm, a punktowo na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem nawet 50-80 mm, prowadząc do miejscowych podtopień.
Prognoza burzowa na środę od godziny 8:00 do 20:00 dla Polski, wydana przez IMGW-PIB
Gwałtowne burze. Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez detektory wyładowań w przedziale od 14:45 do 16:45 dla Polski
Z najsilniejszych burz padać może również grad o średnicy do 1-3 cm. Komórki burzowe wędrują powoli ze wschodu, południowego-wschodu na zachód, północny-zachód. Z uwagi na obecność suchych warstw powietrza w pionowym profilu troposfery, może dochodzić miejscami do wystąpienia zjawisk downburst/microburst bądź macroburst, które powodują szkody. W najgroźniejszych burzach prędkość wiatru sięgnąć może 70-90 km/h.
Gwałtowne burze nad Polską. Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych wraz z nałożonymi danymi radarowymi dla południowej Polski z widocznymi klastrem burzowym
Pojedyncze komórki, klastry, formacje wielokomórkowe, a nawet superkomórki burzowe nad Polską
Burze przemieszczają się powoli z południowego-wschodu na północny-zachód. Przyjmują formę burz pulsacyjnych jak i klastrów burzowych. Na północy Podkarpacia pojawiła się również superkomórka burzowa.
W godzinach popołudniowych groźna sytuacja panuje między Stalową Wolą, a Biłgorajem. Od dłuższego czasu występują nad tym obszarem, a dokładnie w tym samym miejscu rozwój kolejnych wydajnych opadowo ośrodków burzowych. Warto wspomnieć o wysokiej akumulacji opadów do 75 mm (Jarocin 77 mm), które mogą powodować powódź błyskawiczną. W dalszym ciągu w tej okolicy obserwuje się formowanie nowych komórek konwekcyjnych, choć charakteryzujących się już mniejszym natężeniem opadów. Mimo tego sumy opadów w tym rejonie jeszcze wzrosną. Z pewnością zostanie ustanowiony nowy rekord pomiarów dobowych opadów dla stacji w Jarocin (woj. podkarpackie). Wkrótce podamy kolejne informacje na łamach naszego portalu.
Gwałtowna burza nad stacją IMGW-PIB w Jarocinie (woj. podkarpackie), 24 sierpnia 2022
Gwałtowne burze w południowej części kraju
Dodatkowo silna burza wielokomórkowa przemieściła się znad zachodniego Podkarpacia w kierunku Ziemi Świętokrzyskiej i północnej Małopolski. Generuje ona liczne wyładowania atmosferyczne, dużą ilość opadów deszczu z sumami rzędu 25-40 mm (lokalnie niewykluczone 50-70 mm), punktowo opady gradu o średnicy do 1-3 cm. W jej zasięgu niewykluczone są także porywy wiatru do 60-90 km/h, choć do tej pory maksymalnie osiągały prędkość 40-50 km/h na stacjach IMGW. Położenie opadów i burz online.
Gwałtowne burze nad Polską. Zdjęcia satelitarne w spektrum widzialnym wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi z godziny 17:00 dla Polski
Rozproszone komórki burzowe obserwuje się także nad południową połową Mazowsza. Natężenie zjawisk im towarzyszących jest tutaj nieco niższe niż nad Ziemią Świętokrzyską i Podkarpaciem. Jedna z burz z tego obszaru formuje się nad Warszawą. Wzmacniające się komórki konwekcyjne notuje się także w okolicy Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oraz w Bieszczadach – tutaj jednak przynoszą one dopiero pojedyncze wyładowania atmosferyczne, a ich rozbudowa nie jest tak gwałtowna. W ciągu kolejnych 2-3 godzin mogą jednak istotnie przybrać na intensywności – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Gwałtowne burze szaleją nad Polską. Powodują zniszczenia wiatrowe, deszczowe, a nawet punktowo gradowe. Gdzie jest burza, 24.08.2022?”
Możliwość komentowania została wyłączona.