Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowne burze szaleją nad Polską. Powodują zniszczenia wiatrowe, deszczowe, a nawet punktowo gradowe. Gdzie jest burza, 24.08.2022?

burze polska 2022

Gwałtowne burze występują nad Polską. Powodują lokalne zniszczenia wiatrowe, deszczowe, a nawet punktowo może padać większy grad o średnicy do 3 cm. Sprawdzamy, gdzie są burze, 24 sierpnia 2022.

Gwałtowne burze w środę nad Polską w masie czarnomorskiej

Polska jest w dalszym ciągu w gorącej, wilgotnej i chwiejnej masie znad Morza Czarnego. Zasadniczo jesteśmy w polu słabogradientowym. Powietrze płynące ze wschodu, południowego-wschodu, które jest rozdzielane przez front pofalowany ulokowany nad zachodnią połową kraju zablokowany przez dwa wyże. W środkowej i górnej troposferze zaznacza się jednak zatoka wchodząca od Morza Północnego nad Europe Zachodnią i Południową. W kolejnych dniach masa zacznie się stabilizować i tracić większą ilość wilgoci. Płynąć ma suche, przetransformowane powietrze nad coraz większy obszar Polski. Burze ograniczą się szczególnie do zachodniej, południowo-zachodniej i częściowo południowej połowy naszego kraju.

Gwałtowne burze nad Polską, 24 sierpnia 2022. Liczba wyładowań CG+IC – suma 1 h, dane PERUN. Źródło: IMGW-PIB

Gwałtowne burze szaleją nad Polską. Powodują zniszczenia wiatrowe, deszczowe, a nawet punktowo gradowe. Gdzie jest burza, 24.08.2022?
Groźne burze nad Polską. Dane z systemu PERUNA należącego do IMGW-PIB

Zagrożeniem okazują się głównie intensywne opady pochodzenia burzowego w Polsce

Dane sondażowe wskazują dziś umiarkowaną i dużą chwiejność termodynamiczną w Polsce. Aczkolwiek ze względu na niewielką różnice ciśnienia, prędkość wiatru w środkowych i górnych warstwach okazuje się niewielka. Dlatego też dominują izolowane burze, miejscami łączące się w klastry burzowe. Pojawiają się także kolejki konwekcyjne, które polegające na przechodzenia kilku struktur nad jednym obszarem. Z powodu niewielką prędkość przemieszczania, dużą wodność atmosfery. Głównym zagrożeniem okazują się opady pochodzenia burzowego. Akumulacja opadów w zasięgu burz sięga przeważnie do 10-50 mm, a punktowo na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem nawet 50-80 mm, prowadząc do miejscowych podtopień. 

Prognoza burzowa na środę od godziny 8:00 do 20:00 dla Polski, wydana przez IMGW-PIB

SIlne burze dziś, 24 sierpnia 2022
Groźna sytuacja burzowa dziś

Gwałtowne burze. Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez detektory wyładowań w przedziale od 14:45 do 16:45 dla Polski

dynamiczna pogoda nad Polską
Burze o dużej intensywności nad Polską

Z najsilniejszych burz padać może również grad o średnicy do 1-3 cm. Komórki burzowe wędrują powoli ze wschodu, południowego-wschodu na zachód, północny-zachód. Z uwagi na obecność suchych warstw powietrza w pionowym profilu troposfery, może dochodzić miejscami do wystąpienia zjawisk downburst/microburst bądź macroburst, które powodują szkody. W najgroźniejszych burzach prędkość wiatru sięgnąć może 70-90 km/h. 

Gwałtowne burze nad Polską. Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych wraz z nałożonymi danymi radarowymi dla południowej Polski z widocznymi klastrem burzowym

groźne burze dziś, 24 sierpnia 2022
Groźne burze na Ziemi Świętokrzyskiej

Pojedyncze komórki, klastry, formacje wielokomórkowe, a nawet superkomórki burzowe nad Polską

Burze przemieszczają się powoli z południowego-wschodu na północny-zachód. Przyjmują formę burz pulsacyjnych jak i klastrów burzowych. Na północy Podkarpacia pojawiła się również superkomórka burzowa.

W godzinach popołudniowych groźna sytuacja panuje między Stalową Wolą, a Biłgorajem. Od dłuższego czasu występują nad tym obszarem, a dokładnie w tym samym miejscu rozwój kolejnych wydajnych opadowo ośrodków burzowych. Warto wspomnieć o wysokiej akumulacji opadów do 75 mm (Jarocin 77 mm), które mogą powodować powódź błyskawiczną. W dalszym ciągu w tej okolicy obserwuje się formowanie nowych komórek konwekcyjnych, choć charakteryzujących się już mniejszym natężeniem opadów. Mimo tego sumy opadów w tym rejonie jeszcze wzrosną. Z pewnością zostanie ustanowiony nowy rekord pomiarów dobowych opadów dla stacji w Jarocin (woj. podkarpackie). Wkrótce podamy kolejne informacje na łamach naszego portalu.

Gwałtowna burza nad stacją IMGW-PIB w Jarocinie (woj. podkarpackie), 24 sierpnia 2022

Duża suma opadowa
Intensywne opady pochodzenia burzowego na stacji IMGW-PIB w woj. podkarpackim

Gwałtowne burze w południowej części kraju

Dodatkowo silna burza wielokomórkowa przemieściła się znad zachodniego Podkarpacia w kierunku Ziemi Świętokrzyskiej i północnej Małopolski. Generuje ona liczne wyładowania atmosferyczne, dużą ilość opadów deszczu z sumami rzędu 25-40 mm (lokalnie niewykluczone 50-70 mm), punktowo opady gradu o średnicy do 1-3 cm. W jej zasięgu niewykluczone są także porywy wiatru do 60-90 km/h, choć do tej pory maksymalnie osiągały prędkość 40-50 km/h na stacjach IMGW. Położenie opadów i burz online.

Gwałtowne burze nad Polską. Zdjęcia satelitarne w spektrum widzialnym wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi z godziny 17:00 dla Polski

burze widziane okiem satelity
groźne burze, 24 sierpnia 2022

Rozproszone komórki burzowe obserwuje się także nad południową połową Mazowsza. Natężenie zjawisk im towarzyszących jest tutaj nieco niższe niż nad Ziemią Świętokrzyską i Podkarpaciem. Jedna z burz z tego obszaru formuje się nad Warszawą. Wzmacniające się komórki konwekcyjne notuje się także w okolicy Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oraz w Bieszczadach – tutaj jednak przynoszą one dopiero pojedyncze wyładowania atmosferyczne, a ich rozbudowa nie jest tak gwałtowna. W ciągu kolejnych 2-3 godzin mogą jednak istotnie przybrać na intensywności – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz