Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 23 sierpnia 2022. Front zafaluje. Wraca upał. Burze będą jeszcze silniejsze

Pogoda na 23 sierpnia 2022. Burze i nawałnice. Powrót upału

Dziś bardzo ciekawy dzień w Polsce. Pogoda na 23 sierpnia przyniesie powrót upału do kraju. Kolejny dzień nad Polską pojawią się burze i wszystko wskazuje na to, że będą one silniejsze niż choćby wczoraj. Przypomnijmy, że po dość spokojnym poniedziałku, ubiegła noc przyniosła w kraju naprawdę intensywne zjawiska pogodowe (przypominamy o potężnej burzy liniowej, która wkroczyła na południe Polski). Dziś burze będą silniejsze również w dzień. Jednak zanim o tym, spójrzmy na sytuację synoptyczną w regionie.

Sytuacja synoptyczna w Europie. Pogoda na 23 sierpnia
Pogoda na 23 sierpnia. Sytuacja synoptyczna w regionie

Na północy Europy przemieszcza się niż Karin. To właśnie z tym ośrodkiem związany jest front atmosferyczny, który przynosi od wielu dni dynamiczną pogodę w kraju. Głęboki niż króluje również w okolicach Wysp Brytyjskich. Dużo płytsze niże obserwujemy na południu kontynentu. Do nich zaliczyć możemy płytki niż Nicole, który również dołoży cegiełkę do tego, że pogoda 23 sierpnia będzie w Polsce dynamiczna. Nic nie zmienia się na dalekim wschodzie Europy. Tutaj wciąż stacjonuje silny antycyklon zapewniając dobrą, słoneczną aurę choćby w Rosji.

Pogoda na 23 sierpnia. Upał wraca do Polski

Do kraju napływa ciepłe (a dziś już gorące) powietrze z południowego wschodu. Masy czarnomorskie, bo o nich mowa przyniosą już w dniu dzisiejszym powrót bardzo wysokich temperatur powietrza w kraju. Po kilku dniach ulgi dziś w kraju znów pojawi się upał. Spójrzmy na mapę z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień.

Wysokie temperatury w Polsce we wtorek 23 sierpnia 2022
Upał nad Polską. Wtorek 23 sierpnia 2022

Na powyższej mapie widać, że upał wraca do Polski. Pogoda na 23 sierpnia przyniesie ponad trzydzieści stopni na termometrach w Polsce Wschodniej. Lokalnie, na wschodzie kraju słupki rtęci wskazywać mogą dziś nawet do 33 kresek powyżej zera. To już upał silny, choć pamiętajmy, mamy ostatnią dekadę sierpnia. Temperatury nie są już tak uciążliwe jak choćby w czerwcu, czy lipcu. Ja sam po porannych (dodam, że jest mocno rześko) spacerze z psem, z chęcią wygrzeję kości w temperaturach przekraczających trzydzieści kresek (tylko tak sobie marzę, gdyż i tak przesiedzę cały dzień przy biurku).

Chłodniej na zachodzie kraju. Po zachodniej stronie frontu do kraju spływa nieco chłodniejsze powietrze morskie. Do tego dochodzi zachmurzenie, które również ma wpływ na niższe temperatury powietrza w centrum i na zachodzie kraju. Na Dolnym Śląsku i wzdłuż zachodniej granicy pogoda na dziś przyniesie zaledwie 20-23 stopnie Celsjusza. W pasie Polski centralnej około 25 stopni, lecz tutaj wpływ na temperatury będą miały burze.

Niebezpieczna pogoda we wtorek nad Polską

Na wstępie wspominałem, że dziś nad krajem znajduje się front atmosferyczny. Do tego na południu kraju dojdzie do zafalowania na froncie w skutek czego powstanie płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Z południowego wschodu napływa do Polski gorąca, zwrotnikowa masa powietrza. To wszystko prowadzi do jednego. Pogoda na 23 sierpnia przyniesie w Polsce burze. Lokalnie będą to dziś zjawiska bardzo silne.

Pogoda na 23 sierpnia. Ostrzeżenia PŁB przed burzami
Burze 23 sierpnia w Polsce. Ostrzeżenia PŁB

Burze już teraz występują lokalnie w centrum kraju. Jednak zjawiska te w najbliższym czasie wygasną. Już w okolicach godzin południowych nad krajem powstawać będą nowe komórki konwekcyjne. Burze będą występować w Polsce praktycznie przez całą najbliższą dobę. Przy czym najbardziej intensywnych zjawisk spodziewamy się późnym popołudniem i w pierwszej części nocy. Burze będą najsilniejsze w obszarze oznaczonym na powyższej mapie pierwszym stopniem zagrożenia przed burzami. Podczas gdy grzmieć dziś może w całym kraju, niestety ponownie najsilniejszych burz spodziewam się na południu Polski. Dodatkowo znów największym zagrożeniem ze strony burz będą nawalne opady deszczu. Wszystko przez bardzo dużą wodność w troposferze. Parametr PW przekracza 40 mm. Oznacza to, że przy niskim przepływie (burze poruszać będą się wolno) burze znów powodować mogą podtopienia, a nawet powodzie błyskawiczne.

Ciśnienie atmosferyczne na stałym poziomie. Barometry w Warszawie wskażą dziś 1010 hPa. Pogoda nie przyniesie dziś wiatru poza obszarami, nad którymi przechodzą burze. Podczas burz wiać dziś może do 70-80 km/h. Na obszarach wolnych od burz praktycznie bezwietrznie. Na zakończenie zachęcam, by odwiedzać dziś nasz portal. Przygotujemy dla Was kilka ciekawych wiadomości, w tym amerykańską prognozę pogody na jesień 2022.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk