Burze i nawałnice nad Polską sobota 1 czerwca. Gdzie jest burza? Mapy

Mimo dość wczesnej pory, nad Polską dochodzi do rozwoju groźnych zjawisk burzowych. Burze i nawałnice rozwijają się prawie w całym kraju. We wpisie sprawdzimy, gdzie obecnie pogoda jest najgroźniejsza oraz gdzie groźnych zjawisk spodziewać możemy się w kolejnych godzinach.

Burze i nawałnice nad Polską. Dlaczego pogoda jest dziś niebezpieczna?

Do kraju napływa ciepła, zasobna w wilgoć masa powietrza z południowego wschodu. Poniżej mapa temperatury dla wyższych partii troposfery.

Burze nad Polską w ciepłych masach powietrza
Burze i nawałnie. Do kraju napływa gorąca masa powietrza z południa

W takie warunki kinematyczne z rana wkroczył system frontów atmosferycznych związanych z niżem barycznym, który wkracza do Polski z południa Europy. Przed frontem dochodzi do rozwoju zbieżności wiatru. Wszystkie te warunki razem wzięte sprawiają, że dzisiejsze burze są lokalnie naprawdę groźne.

Burze i nawałnice w Polsce. Front atmosferyczny i zbieżność wiatru nad Polską
Burze w Polsce w sobotę 1 czerwca. Front atmosferyczny nad Polską

Powyżej Significant z portalu Awiacja IMGW. Widać tu dokładnie wszystko o czym pisałem powyżej. Mamy wyraźnie zaznaczoną strefę frontu atmosferycznego. Mamy również przedfrontową linię zbieżności wiatru, na której rozwijają się najsilniejsze obecnie burze. Zobaczmy zatem jaki przebieg miały zjawiska pogodowe do tej pory. Przeczytaj również: Załamanie pogody w weekend w Polsce

Burze nad Polską. Gdzie jest burza 1 czerwca 2024

Pierwsze wyładowania atmosferyczne pojawiły się nad Polską około godziny 11 rano. Pierwsze silniej wypiętrzone komórki burzowe pojawiły się na zachód od Wrocławia. Po tym czasie konwekcja nad Polską ruszyła wręcz lawinowo, ponieważ słońce dobrze ogrzało warstwę graniczną. Dlatego też z każdą minutą burze nad Polską występują coraz liczniej. Spójrzmy na animację rozwoju chmur burzowych od godziny 10 rano do godziny 14.

Burze nad Polską. Gdzie jest burza w sobotę 1 czerwca

Obecnie cała linia burz rozciąga się od Dolnego Śląska, przez południe Wielkopolski, Ziemię Łódzką, po Mazowsze. Te burze zdają się mieć największy potencjał do generowania niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W dniu dzisiejszym burze nieść mogą opady dużego gradu. Średnica gradzin z najbardziej rozwiniętych komórek burzowych sięgać dziś może nawet 4 cm. Drugim zagrożeniem są lokalnie nawalne opady deszczu. Ponieważ troposfera jest dziś bardzo nawodniona (PW nawet 30-40 mm) burze nieść mogą lokalne podtopienia. Podczas gdy na opisywanych obszarach burze trwają już od kilku godzin, nowe komórki rozwijają się na Lubelszczyźnie, czy w Małopolsce. Tutaj pogoda w najbliższych godzinach również może być groźna.

Wyładowania atmosferyczne nad Polską. Stan na godzinę 14
Wyładowania atmosferyczne nad Polską. 1 czerwca godzina 14

Powyżej mapa wyładowań atmosferycznych zanotowanych tuż przed godziną 14. Widzimy dobrze, że burze nad krajem jest w tym momencie całkiem dużo. Ponieważ front i strefa zbieżności wiatru wciąż będą aktywne, groźna pogoda wystąpi w kraju również w kolejnych godzinach.

Gdzie w kraju będzie groźnie w kolejnych godzinach ?

W zasadzie to w sobotę 1 czerwca pogoda może być do wieczora groźna praktycznie w całej Polsce. Ciekawie wyglądają świeże komórki konwekcyjne, które zmierzają z Małopolski i świętokrzyskiego na Lubelszczyznę. Te burze mogą mieć duży potencjał. Ponieważ front przesuwa się na północ kraju, to w kolejnych godzinach z pewnością wyładowania nadal pojawiały będą się w pasie centralnym Polski. Nie możemy zapominać o regionach północnych, w których grzmi już obecnie, a zapomniałem opisać to w poprzedniej części wpisu.

Pogoda w Polsce będzie dziś groźna do końca dnia
Prognoza konwelcyjna na sobotę 1 czerwca dla Polski

Powyżej prognoza wydana przez Polskich Łowców Burz na dzisiejszy dzień. Wedle kolegów ze stowarzyszenia groźna pogoda trwać będzie dziś w Polsce do końca dnia. Zagrzmieć może praktycznie w każdym regionie. Apeluję więc do Was o zachowanie ostrożności. Pogoda dziś może w być w Polsce lokalnie naprawdę groźna.