Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze i nawałnice paraliżują południe. Grad 5-8 cm średnicy zasypał miasto. Groźna pogoda za sprawą aktywnego niżu

Burze i nawałnice na południu Europy. Silne gradobicia. Mnóstwo wyładowań atmosferycznych

Podczas gdy pogoda w Polsce rozpieszcza, w innych regionach Europy jest niebezpiecznie. Kilka dni temu informowałem o aktywnych niżach, które przyniosą silne załamanie pogody w regionie Włoch, czy Bałkanów. Prognoz spełniają się. W regionie przechodzą silne burze i nawałnice niosąc mnóstwo wyładowań atmosferycznych, a także silne gradobicia.

Burze i nawałnice na południu. Czym są spowodowane?

Kto czytał moją poranną prognozę pogody wie, że na południu Europy szaleją niże. Ośrodki niskiego ciśnienia dodatkowo blokowane są przez układ wyżowy z północno wschodniej Europy (ten, który zapewnia nam słoneczną, spokojną aurę).

Niże przynoszą burze i nawałnice na południu Europy

Powyżej obecna sytuacja synoptyczna z naniesioną prognozą opadów. Na północy Włoch (okolice Genui) widzimy centrum niżu. To właśnie ten ośrodek wpływa na pogodę od południowej Francji po Bałkany i Włochy. Do tego w region napływa ciepłe i bardzo ciepłe, zasobne w wilgoć powietrze z południa. To dodatkowo powoduje, że rozwój chmur wymuszany przez niż jest bardzo gwałtowny. Zarówno burze, jak i ulewne opady wielkoskalowe są bardzo intensywne. W wielu regionach dochodzi do powodzi błyskawicznych. Tym bardziej, że blokowany niż przynosi załamanie pogody, które w regionie trwa właściwie od środowego poranka.

Wysokie sumy opadowe na Bałkanach
Bardzo wysoka suma opadów na Bałkanach

Wczorajsze burze przynosiły duże sumy opadowe we Włoszech i w Słowenii ( o tym za moment). Jednak bardzo groźnie wyglądają prognozy opadów dla Bałkanów. Wedle wyliczeń modelu ECMWF w regionie od dziś do niedzieli spadnie nawet 200 mm deszczu na metr kwadratowy. To bardzo duże ilości. Tak wiele wody z pewnością doprowadzi do podtopień, a nawet powodzi na dość znacznym obszarze. Przeczytaj również: Upał sięga tam 45 stopni. Żar zbliża się do Europy. Kiedy gorąco w Polsce?

Burze przynoszą groźne zjawiska pogodowe

Aktywne niże na południu Europy to nie tylko ulewy. Bardzo duże zagrożenie niosą burze, które masowo rozwijają się w pasie od południowo wschodniej Francji, przez cały Półwysep Apeniński po Bałkany. W czwartek na terenie Włoch odnotowano liczne superkomórki burzowe. Niosły one ze sobą opady dużego gradu. W mediach pojawiają się informacje o gradzie nawet ponad 5 cm średnicy. Do tego burze niosły bardzo intensywne gradobicia. Gradem zasypywane były dosłownie całe miasta. Przykład jednego z wczorajszych gradobić na filmie poniżej.

Burze niosły silne gradobicia we Włoszech

Gradobicia odnotowano nie tylko na terenie Włoch, ale również w Słowenii, Chorwacji, czy Czarnogórze. Z pewnością, w połączeniu z lokalnymi powodziami w regionie notowane są szkody w rolnictwie. W miastach z kolei dużym zagrożeniem są gradziny o dużej średnicy. Powodują one między innymi uszkadzanie karoserii samochodów. Niestety załamanie pogody trwało będzie również dziś i w rozpoczynający się weekend.

Burze na południu Europy są dość silne
Silne burze na południu Europy

Mamy wczesne popołudnie. Największa aktywność burzowa dopiero przed mieszkańcami regionu. Mimo tego na południu kontynentu już notowane są tysiące wyładowań na godzinę. Obawiam się, że dziś z regionu południowej Europy znów napływały będą informacje o tym, że burze niosą szkody i zniszczenia.

Pogoda zmieni się również w Polsce

Obecnie zupełnie inny rodzaj pogody występuje bezpośrednio w naszym regionie. Od wielu dni znajdujemy się pod wpływem wyżu. Zapewnia nam on świetną, słoneczną pogodę w Polsce, a jedyną niedogodnością jest silniejszy wiatr. Jednak niże, które szaleją na południu Europy dadzą się we znaki również w naszym kraju. Już w weekend w Polsce pojawiać będzie się więcej chmur. Przelotne opady i słabe burze możliwe są już w sobotę i niedzielę. Jednak silniejsze załamanie pogody w Polsce wydarzy się w poniedziałek.

Burze przejdą w poniedziałek przez Polskę
Aktywny niż dotrze do Polski. Przejdą burze

Do kraju z południa dotrze płytki, ale aktywny niż. W związku z tym przez Polskę z południa na północ przejdzie strefa intensywnych opadów. W wielu regionach pojawią się burze, a lokalnie mogą to być zjawiska intensywne. O tym oczywiście będziemy informowali w kolejnych prognozach pogody dla Polski. Tymczasem życzę spokojnego piątkowego popołudnia i udanego weekendu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk