Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał ponad 40 stopni coraz bliżej Europy. Morderczy żar napłynie z południa. Kiedy gorąco w Polsce?

Upał ponad 40 stopni blisko Europy. Fala upałów rozkręca się na dobre

Kończy się świetny tydzień jeśli chodzi o pogodę. Mogliśmy nieco narzekać na temperatury na początku tygodnia (pojawiały się przymrozki). Jednak w drugiej części tygodnia temperatury zrobiły się komfortowe. W dzień nie jest ani za chłodno, ani za gorąco. Nie wszędzie mieszkańcy mają taki komfort. Coraz bliżej Europy pojawia się upał, który powoli staje się nie do zniesienia. We wpisie przejrzę również wartości temperatury dla Europy, a na koniec zajrzymy do prognoz temperatury dla Polski. Zapraszam na drugi dziś, lecz nie ostatni wpis na portalu.

Potężny upał na Bliskim Wschodzie

Pisząc o nieznośnym upale blisko Europy mam na myśli Bliski Wschód. Spójrzmy na prognozę temperatury dla regionu na dzisiejszy dzień. Poniżej mapa z prognozą europejskiego modelu ECMWF.

Silny upał na Bliskim Wschodzie. Ponad 40 stopni Celsjusza
Prognoza temperatury na dziś. Potężny upał ponad 40 stopni

W pasie od Arabii Saudyjskiej, po Zjednoczone Emiraty Arabskie temperatury znacznie przekraczają 40 stopni. Tak się składa, że kilka lat temu majówkę spędzałem w Dubaju. Upał w czasie mojego pobytu również przekraczał 40 stopni Celsjusza. Podczas gdy w pobliżu hotelowego basenu jest to do zniesienia, tak wycieczkę między innymi na Stare Miasto w Dubaju wspominam dramatycznie. Nigdy wcześniej i nigdy później nie czułem się tak źle w panującej temperaturze. Pomimo czapki i wielkiej ilości płynów, odnosiłem wrażenie, że mózg dosłownie gotuje mi się pod czaszką. Nie polecam. Tak wysokie temperatury są groźne dla życia i zdrowia. Dodam, że w czasie gdy ja ledwo żyłem będąc na wycieczce, w tych samych temperaturach pracowali robotnicy na rusztowaniach. Jak małe pająki doklejeni do wielkich drapaczy chmur, które budowali. Można tylko przypuszczać jak wielu z tych pracowników kończy dzień w takim upale z uszczerbkiem na zdrowiu. Nie wchodząc za bardzo w politykę, na Półwyspie Arabskim zrobiło się znów piekielnie gorąco. Te gorące, zwrotnikowe masy powietrza zbliżają się do Europy. Przeczytaj również: Dni gorące w Polsce. Wiemy kiedy zrobi się naprawdę ciepło

Silny upał dociera na krańce południowe Europy

Poprzedni akapit zakończyłem zdaniem, że gorące, zwrotnikowe masy docierają nad nasz kontynent. Jest to całkowitą prawdą, ponieważ upalne masy z Półwyspu Arabskiego przekraczają już granicę Turcji i Syrii.

Upał na południu Europy
Upał na południu Europy

Powyżej mapa prognoz temperatury na dziś dla Europy. Widać gorące masy na południowym wschodzie wspomnianej Turcji. Tutaj temperatury sięgają 35 stopni. Mówimy tu jednak o terenach pustynnych, oddalonych od Morza. Piszę to dlatego, byście nie wpakowali się jutro w samolot i nie polecieli do Antaliyi, czy do Side, ponieważ nawet na południu Turcji, ale w miastach położonych nad morzem, jest jeszcze sporo chłodniej. Upał występuje również na południu Hiszpanii. Poniżej dziesięć najcieplejszych miejsc w kraju za ostatnią dobę.

Upał pojawia się w Hiszpanii
Upał na południu Hiszpanii ponad 33 stopnie

Choć upał w Hiszpanii występuje praktycznie codziennie, to wcale nie są to szokujące wartości temperatury. Podczas gdy pod koniec kwietnia padł rekord temperatury maksymalnej kontynentu (39 stopni powyżej zera), obecnie temperatury notowane na Półwyspie Iberyjskim to maksymalnie 33 stopnie. Co ciekawe, nie widać silnych wzrostów temperatury w Hiszpanii do końca okresu prognozy. Mało tego, za kilka (naście) dni w Polsce będzie niewiele chłodniej niż w większości regionów na Półwyspie Iberyjskim.

Kiedy gorąco zrobi się w Polsce?

Kilka dni temu zarówno GFS, jak i model ECMWF widziały po 20 maja bardzo wysokie temperatury w Polsce. Wartości temperatury ocierały się o upał. Jednak w kolejnych dniach modele numeryczne nieco „stonowały” prognozy. Oczywiście nadal w kraju ma zrobić się wg. prognoz bardzo ciepło. Jednak, czy na tyle, by mówić o dniach gorących? Sprawdźmy animację prognoz temperatur do (prawie) końca maja.

Prognoza temperatury do końca maja. Upał możliwy pod koniec miesiąca

Z powyżej animacji widzimy, że w weekend temperatury będą podobne jak dziś. Przyszły tydzień przyniesie nam delikatne ochłodzenie. Temperatury spadną, ponieważ przyszły tydzień upływał będzie pod znakiem bardziej niżowej, dynamicznej pogody. Ponownego wzrostu temperatur spodziewać możemy się po 20 maja. W ostatniej dekadzie miesiąca czekają nas dni gorące (ponad 25 stopni), a 27 maja modele widzą takie o to temperatury powietrza w Polsce.

Blisko upał na koniec maja 2023 w Polsce
Prawie upał na koniec maja w Polsce

W prognozach na ostatnie dni maja widać nawet 28 stopni Celsjusza. Takie wartości prognozowanych temperatur oznaczają, że lokalnie upał w Polsce jeszcze w maju jest dość prawdopodobny. Nie będę nam wszystkim tego życzył, ponieważ wiem, że wśród czytelników portalu jest wiele osób, które upałów nie tolerują. I wiecie co? Jak dla mnie, temperatury w okolicy 24-28 stopni mogłyby utrzymywać się przez całe lato. Nie miałbym nic przeciwko.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk