Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze i silna wichura ponad 90 km/h nad Polską. Groźna pogoda w krajuBurze w kolejnych godzinach i utrzymująca się silna wichura ponad 90 km/h nad Polską. Groźna sytuacja pogodowa w kraju. Niż odsuwa się powoli na północ, lecz jest blokowany przez wyż z północnego wschodu.

Gwałtowne burze ubiegłej doby. Dziś zjawiska konwekcyjne okażą się słabsze i na mniejszym obszarze

Polska będzie w strefie frontów atmosferycznych i układów niskiego ciśnienia z centrum wodami Morza Bałtyckiego oraz nad Skandynawią. Prognozowane są nadal słabe i umiarkowane opady deszczu. Niewykluczone są również burze. Napływać będą chłodne masy powietrza polarnego z północy, które powodują znaczne ochłodzenie.

duży poziomy gradient baryczny
Niżowa pogoda. Duży gradient baryczny nad Polską

Groźna pogoda w poniedziałek. Wichura na północy

Poniedziałek przyniesie typową niżową pogodę. Prognozowana jest przewaga w dzień zachmurzenie całkowitego lub dużego, większe przejaśnienia miejscami na południu i wschodzie. Natomiast na sporym obszarze Polski przelotne opady deszczu. Natomiast na południu i Pomorzu miejscami też burze, lecz okażą się znacznie słabsze względem ubiegłej doby. Możliwa wysokość opadów do 10 mm – 15 mm, jednak w rejonie Kotliny Kłodzkiej około 20 mm, jedynie w burzach w Karpatach do 25 mm. Natomiast w szczytowych partiach Tatr opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Dziś na termometrach od zaledwie 15°C, 16°C na zachodzie i nad morzem. Cieplej do około 18°C w centrum do 20°C miejscami na południu.

Prognoza burzowa (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Burze nad Polską, 7 sierpnia 2023 r.

Wiatr okaże się umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, szczególnie na Pomorzu w porywach do 75 km/h, zachodni i południowo-zachodni. Głównie morzem wiatr będzie silny i bardzo silny, od 45 km/h do 65 km/h, w porywach do 100 km/h, gdzieniegdzie do 110 km/h. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h, na szczytach Tatr do 65 km/h, wysoko w Sudetach do 95 km/h.

Zobacz też: Załamanie pogody w regionie. Historyczna powódź. Bardzo silny sztorm na Bałtyku. Wiatr ponad 100 km/h. Do tego deszcz i burze

Prognoza sytuacji barycznej na 7 sierpnia 2023, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

burze i niżowa pogoda w kraju
Silne zjawiska konwekcyjne w kraju ubiegłej doby. Dziś niżowa pogoda i układ frontów atmosferycznych

Miniona doba była bardzo burzowa i deszczowa. Najsilniejsze burze występowały na wschodzie, centrum, północnym wschodzie. Grzmiało również na północy. Sumy opadowe w niektórych regionach przekraczały nawet 70-100 mm, lokalnie zdarzyły się podtopienia i zalania oraz duże szkody wiatrowe.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w minionych 31 godzinach na obszarze Polski według detektorów amatorskich Blitzortung

gwałtowne burze w kraju
Gwałtowne burze nad Polską ubiegłej doby

Silny wiatr i zjawiska konwekcyjne w Polsce

W poniedziałek burze prognozowane są na południowych krańcach Polski oraz na Podlasiu i Suwalszczyźnie. Niewielkie prawdopodobieństwo słabych burz wystąpi również nad morzem. Z prognoz numerycznych wynika, że na południu kraju burze pojawią się około godzin południowych i występować będą aż do wieczora. Możliwa wysokość opadów w burzach do 65 km/h, opady deszczu do około 10-15 mm. Największe opady są możliwe w rejonie Karpat, gdzie sięgną do 25 mm, a porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady niewielkiego gradu. Niewykluczone, że burze utworzą się we wschodniej części Podlasia i na Suwalszczyźnie będzie związane z odsuwającą się na północny wschód strefą konwergencji wiatru dolnego i tu burze będą stopniowo zanikać do godzin południowych. Aczkolwiek sumy opadów w burzach 5-15 mm, porywy wiatru do 60 km/h.

Warto wspomnieć, że silne podmuchy wiatru nad morzem wynikać będą z wystąpieniem dużego gradientu barycznego. Pojedyncze burze, które pojawią się w tym rejonie będą się szybko przemieszczać mają się na wschód (wzdłuż wybrzeża) i po wejściu z Bałtyku na ląd dość szybko zanikać powinny. Sumy opadów w tych burzach nie powinny przekroczyć 5-15 mm.

Najbliższa noc przyniesie zanikające burze, które zdarzyć mogą się na południowym wschodzie. Prognozowane porywy wiatru do 60-65 km/h, opady deszczu 5-15 mm.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz