Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze i silne ulewy nie odpuszczą Polsce. Nawet 40-50 mm opadów. Wiemy, gdzie będzie niebezpiecznieBurze i silne opady deszczu nie odpuszczają w Polsce. Prognozowana jest nawet akumulacja opadów do 40-50 mm. Wiemy, gdzie spodziewane są największe opady.

Dziś burze są najbardziej prawdopodobne na południu i południowym wschodzie. Największe prawdopodobieństwo nieco aktywniejszych burz będzie na Podkarpaciu i częściowo Lubelszczyźnie. Na krańcach południowo wschodnich zaznaczy się jeszcze cieplejsza masa powietrza, która z biegiem godzin będzie wypierana nad Ukrainę. Jednak na pozostałym obszarze chmury burzowe utworzą się przeważnie wewnątrzmasy za frontem, gdzie spływać ma zimniejsze powietrze o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Groźne ulewy dziś w kraju i burze, aczkolwiek aktywność elektryczna nie będzie wysoka

Na górnych poziomach dominuje górna zatoka w polu geopotencjału, jaka rozciąga się z dalekiej północy aż po Europę Centralną. Znajdujemy się względem ubiegłych dni w znacznie chłodniejszej masie z północnego zachodu. W pasie dzielnic południowych, południowo wschodnich i wschodnich prognozowane są wielkoskalowe opady atmosferyczne. Dodatkowo w obrębie opadów jednostajnych wbudowane mogą być burze, które podnosić mogą sumy opadowe i powodując podtopienia w krótkim czasie. Spodziewamy się, że dziś burze będą zanikać w drugiej części dnia. Nie przewiduje się, aby dzisiejsze burze były szczególnie aktywne elektryczne.

Prognoza burzowa na okres od 26.07.2023 r. 06 UTC do 27.07.2023 – 06 UTC według ESSL dla Europy i obszarów przyległych

Przewiduje się dziś w południowo-wschodniej Polsce intensywne opady deszczu wraz z burzami. Jednak nad ten obszar kraju napływać będzie bardzo wilgotne powietrze z rejonu Morza Czarnego. Podstawowym zagrożeniem mają opady wielkoskalowe, jakie sumy będą podwyższane przez opady w burzach. Jednak w czasie burz możliwe są opady deszczu od 15 mm do 20 mm, gdzieniegdzie do 35 mm oraz porywy wiatr do 80 km/h. Prawdopodobne są opady gradu. W pasie Pojezierzy mogą lokalnie występować burze. Burzom towarzyszyć będą przelotne opady deszczu o umiarkowanym natężeniu, 5-10 mm/ godzinę. Wiatr w porywach może osiągać 60 km/h.

Zobacz też: Silne ulewy i niskie temperatury oraz śnieg na południu Polski

Prognozowana akumulacja opadów i ich orientacyjny zasięg za okres od 26.07.2023 r. 00Z do 27.07.2023 r., 17 UTC według modelu ARPEGE

burze i dziś dynamiczna pogoda
Burze i silne ulewy w kraju

Dynamiczna pogoda i silne ulewy

Prognozowane jest w dzień na południu zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, natomiast na pozostałym obszarze umiarkowane, okresami duże, wzrastające okresowo do całkowitego. Gdzieniegdzie opady deszczu, natomiast na południu i południowym wschodzie okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Ponadto na południowym wschodzie i częściowo wschodzie miejscami burze. Możliwa wysokość opadów w centrum do 15 mm, natomiast na południowym wschodzie od 25 mm do 35 mm, gdzieniegdzie w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyźnie do 40-50 mm.

W najcieplejszym momencie dnia od zaledwie od 16°C, 20°C miejscami na południu oraz Pomorzu do 22°C, 23°C w centrum i na wschodzie. Chłodniej jedynie w kotlinach górskich od 12°C do 16°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północny i północno-zachodni. Ponadto nad morzem wiatr będzie silny i okresami dość silny, w porywach do 55 km/h. Szczególnie w czasie burz porywy wiatru do 75-80 km/h. Szczególnie wysoko w Tatrach porywy wiatru do 65 km/h, w Sudetach do 70 km/h.

Prognoza burzowa na 26 lipca 2023 r. (IMGW-PIB) dla Polski

burze w Polsce
Burze w Polsce

Podczas nadchodzącej nocy na Pomorzu mogą występować słabe burze, które przynosić mają opady deszczu o umiarkowanym natężeniu około 5 mm/10 min. Możliwa wysokość opadów podczas burz do 10 mm. Porywy wiatru nie powinny przekraczać 60 km/h.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie nie umknęło Ci.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz