Fala bardzo zimnego powietrza rozleje się nad Polską. Silne ulewy i niskie temperatury oraz śnieg na południu

Fala zimnego powietrza w kolejnych dniach nad Polską. Ujemna anomalia temperatury na koniec lipca 2023 r. Wysoko w Tatrach możliwe są opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Fala bardzo zimnego powietrza będzie krótka

Koniec lipca negatywnie zaskoczy mieszkańców naszego kraju, który wybrali się na wypoczynek nad morze oraz w góry. Wygląda na to, że ostatni dni miesiąca miną pod znakiem ujemnej anomalii temperatury, bądź temperatury w niektórych regionach, która oscylować ma w okolicach normy wieloletniej. Do naszej części Europy w najbliższych dniach docierać będą dość chłodne masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego i arktycznego. Na południu kraju termometry pokazywać będą maksymalnie 11°C/15°C, najchłodniej będzie w zasięgu opadów. Inaczej będzie w szczytowych partiach Tatr, gdzie zdarzą się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Szlaki staną się śliskie, a warunki do uprawiania turystyki górskiej wyjątkowo trudne.

Fala zimna w Polsce. Prognoza anomalii temperatury na okres od 26.07.2023 r. do 1.08.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

fala zimnego powietrza w kraju
Fala zimnego powietrza w Polsce

Pofalowany front atmosferyczny i silne opady oraz burze

Już dziś za pofalowanym frontem atmosferycznym, ujemna anomalia temperatury sięgnie nawet 6-8°C poniżej normy, uwzględniając okres bazowy 1979-2010 r. Największa ujemna anomalia temperatury wystąpi na południu i centrum naszego kraju.

Prognozowana anomalia temperatury na 26.07.2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

ujemna anomalia temperatury w Polsce
Ujemna anomalia temperatury, 26 lipca 2023 r.

Duża adwekcja chłodu, która będzie na szczęście krótka

Rzadko zdarzają się tak silne spływy zimnych mas powietrza w środku lata z wysokich szerokości geograficznych. Powietrze te będzie mieć nawet cechy przetransformowanej masy pochodzenia arktycznego. Ośrodki niżowe ulokowane na północy Starego Kontynentu, sprowadzać zaczynają coraz zimniejsze masy z dalekiej północy. Obszarem źródłowym masy powietrza są obszary Arktyki.

Zobacz też: Sierpień przyniesie nawet 36-37 stopni Celsjusza. Rekordy temperatury

Trajektoria wsteczna mas powietrza, 28.07.2023, 18 UTC dla Warszawy – wysokości izobaryczne 950 hPa – 850 hPa, 700 hPa

zimno w kraju
Powietrze arktyczne nad Polską

Najniższe temperatury będą notowane w czasie fali chłodu pod chmurami warstwowymi burzowymi i opadowymi. Na termometrach nie będzie miejscami więcej 11°C/15°C, punktowo do 20°C.

Temperatura powietrza na 2 m, 26.07.2023 – 09:00 czasu urzędowego w Polsce

fala zimnego powietrza w kraju
Fala zimnego powietrza w Polsce

Prognozowana temperatura na 2 m, 26.07.2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

fala zimnego powietrza w kraju
fala zimnego powietrza w kraju

Fala zimnego powietrza będzie krótka, w górach możliwe opady śniegu

Wiele wskazuje, że szczyt ochłodzenia będzie krótki, bo przypadnie na 26 lipca 2023 r. Potem powoli temperatury zaczną rosnąć, aż do wystąpienia dni gorących pod koniec lipca. Nie mamy jednak co liczyć, że pojawią się dni upalne w tym miesiącu i na upały poczekamy do sierpnia. W czasie kulminacyjnej fazy ochłodzenia temperatura na wysokości 1500 metrów nad poziomem gruntu wyniesie około 5-7°C, zatem w wyższych partiach gór będzie bardzo zimno jak na lipiec i odczucie chłodu potęgować ma silny wiatr. Niewykluczone, że w najwyższych partiach Tatr, około 2 km nad poziomem morza wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Głównie po słowackiej stronie Tatr krajobrazy mogą ulec zabieleniu, gdzie spaść może kilka cm białego puchu.

Fala zimnego powietrza w kraju

Prognozowana temperatura maksymalna na okres od 26.07.2023 r. do 4.08.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

fala zimnego powietrza odsunie się z Polski
Fala zimnego powietrza ustąpi. Dni gorące pod koniec lipca 2023 r. w Polsce

Dodatkowo warto wspomnieć o ulewach, które obejmą w kolejnych dniach głównie południe i południowy wschód i wschód, powodując miejscami podtopienia i zalania. Niewykluczone są również burze, które mogą powodować nasilenie się opadów wielkoskalowych, gdy to chmury Cb będą wbudowane w strefy opadów wielkoskalowych.

Prognoza akumulacja opadów na okres od 26.07.2023 r. 00Z do 30.07.2023, 05 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

fala zimna w kraju
Sporo opadów w kolejnych dniach na S/SE i E kraju i krótka fala zimna

Spore ochłodzenie w ostatnich dniach lipca wpłynie na fakt, że przedostatni miesiąc meteorologicznego lata zapisze się z anomalią miesięczną na przeważającym obszarze Polski w okolicach 0.6°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.07.2023 r. do 31.07.2023 r., uwzględniając obraz bazowy 1991-2020 r.

dynamiczna pogoda w Polsce
Dodatnia anomalia temperatury w Polsce za lipiec na przeważającym obszarze Polski

Fanipogody.pl