Burze i silne ulewy powodujące powodzie i podtopienia szaleją nad Polską. Ponad 150-200 mm deszczu w dobę i śnieg w kraju [POGODA]

Burze i groźna pogoda w kraju. Spadnie ponad 150 mm w dobę na południu kraju. Pogarszać ma się sytuacja powodziowa w Polsce.

Dziś na pogodę wpływa wieloośrodkowy niż genueński z centrum w rejonie Karpat. Nad Polską wschodnią i centralną zaznaczy się ciepły front atmosferyczny. Natomiast znad Przedgórza Karpackiego przemieszczać ma się chłodny front atmosferyczny. W ciepłym sektorze niżu znajduje się ciepłe, wilgotne i chwiejne powietrze polarnomorskie z rejonu Morza Czarnego, sprzyjając tworzeniu się burz. Występuje dziś niewielka chwiejność termodynamiczna, która oscyluje w okolicach 200-800 J/kg. Obserwowana jest w tej masie wysoka wodność atmosfery, która oscyluje w okolicach 28-42 mm. Szczególnie intensywne burze tworzyć się będą dziś w ciepłym wycinku niżu oraz w strefie pofalowanego frontu chłodnego. W sobotę zjawiska burzowe przyjmować będą formę klastrów wielokomórkowych. Suma opadów deszczu może sięgać nawet 30-90 mm w 2/4h. Nie można wykluczyć, że w kolejnych godzinach pojawiać się będą superkomórki burzowe, jak i też liniowe układy konwekcyjne.

Duża wilgotność względna w dolnej troposferze, skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem i niska podstawa chmur może sprzyjać tworzeniu się lejków kondensacyjnych, a nawet krótkotrwałych trąb powietrznych. Silniejszy przepływ w dolnej troposferze może sprzyjać występowaniu gwałtownych podmuchów wiatru w burzach do 70-80 km/h. Największe ryzyko pojedynczych trąb powietrznych będzie w woj. lubelskim, świętokrzyskim i mazowieckim. W nocy kolejne burze mogą występować nad krajem. Szczególnie na południu, centrum, wschodzie i południowym wschodzie.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 31 godzin nad Polską przez systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych

Burze nad Polską w ciągu ostatnich 31 h

Groźna pogoda i burze w kraju

Sobota przyniesie kontynuacje niżowej pogody i dalszą dominację zachmurzenie dużego i całkowitego. Jedynie na północnym wschodzie większe przejaśnienia. Prognozowane groźne opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym. Głównie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce przejściowo nawalnym, powodując zalania i podtopienia oraz szybkie przybieranie rzek. Szczególnie na południowym wschodzie, wschodzie i centrum kraju miejscami burze, lokalnie z gradem i ulewnym deszczem.

Prognoza burzowa na 14 września 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju i dynamiczna pogoda
Burze nad Polską, 14 września 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

Szczególnie na południu Mazowsza, miejscami na Lubelszczyźnie oraz Wyżynie Małopolskiej niewykluczona lokalna trąba powietrzna. Prognozowana największa akumulacja opadów w województwie opolskim, woj. śląskim i małopolskim do 80 mm. Natomiast na Dolnym Śląsku a szczególnie w Sudetach do 70-90 mm, w łódzkim, świętokrzyskim i lubelskim oraz na południu mazowieckiego do 60 mm, jak i w podkarpackim do 40 mm. W najcieplejszym momencie dnia od zaledwie 12°C w kotlinach sudeckich, około 18°C w centrum, do 25°C na Podlasiu. Wiatr będzie umiarkowany, okresami i miejscami dość silny, punktowo w porywach do 60 km/h, na południu i południowym zachodzie do 80 km/h, natomiast na Przedgórzu Sudeckim do 85 km/h, północny, na wschodzie kraju północno-wschodni. Tylko w szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 120 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 70-75 km/h.

Polecamy: Ulewy w Polsce. 100-300 litrów wody na m2.

Prognozowana temperatura powietrza na 14 września 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze w Polsce
Groźna pogoda i duży kontrast termiczny

Intensywne zjawiska konwekcyjne

Noc z soboty na niedzielę przyniesie w kraju zachmurzenie duże i całkowite. Prognozowane w dalszym ciągu umiarkowane i silne opady deszczu, jednak na południu kraju okresami i gdzieniegdzie o natężeniu silnym, natomiast w rejonie Kotlinie Kłodzkiej, na Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce przejściowo o charakterze nawalnym, prowadząc do dużych podtopień i lokalnych powodzi. Jednak na wschodzie i południu kraju miejscami prognozowane także burze. Duża akumulacja opadów prognozowana jest w województwie dolnośląskim, opolskim, śląskim do 80-100 mm, natomiast w małopolskim do 60-75 mm, woj. świętokrzyskim do 50 mm, podkarpackim do 40-50 mm, łódzkim do 35 mm, w mazowieckim i lubelskim do około 25-35 mm.

Prognoza burzowa na 13 września 2024 (IMGW-PIB) dla Polski

burze i dynamiczna pogoda
Burze nad Polską i groźna pogoda (IMGW-PIB)

Tylko wysoko w górach zdarzą się opady śniegu z deszczem i śnieg. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od 11°C do 16°C. Jednak w kotlinach górskich 7°C, 9°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami i miejscami dość silny, porywisty. Natomiast na południowym zachodzie w porywach do 80 km/h, na wybrzeżu do 60 km/h, z kierunków północnych. Tylko w szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru do 130 km/h. Podczas burz spodziewane są porywy wiatru do 65 km/h.

Źródło: Fanipogody.pl, Blitzortung.org, wxcharts.com, IMGW-PIB