Burze i silny upał do 34 stopni spychany na wschód. Ulewy do 50 mm, wiatr 65 km/h [POGODA]


W niedzielę terytorium Polski znajdzie się pomiędzy zatoką niżową znad północy Europy i układem wyżowym znad zachodniej części Starego Kontynentu. Na obszarze Polski w dalszym ciągu będą występowały upały, lecz zaczną ustępować na rzecz mało aktywnego frontu chłodnego przemieszczającego się z zachodu na wschód kraju. Dlatego pojawią się opady deszczu i pojedyncze zjawiska burzowe. Dodatkowo momencie przechodzenia frontu i wymiany mas powietrza może nasilić się prędkość wiatru.

Burze i dynamiczna pogoda w kraju

Burze i groźna pogoda w Polsce

Ubiegłej nocy Polska stopniowo od zachodu dostawać się w zasięg zatoki niżu z ośrodkiem nad południową Skandynawią. Dodatkowo na przeważającym obszarze kraju utrzymywała się sucha i gorąca zwrotnikowa masa powietrza. Burze nie występowały.

Polecamy: Pogoda na jesień 2024 r. Późny upał, okresy babiego lata, przymrozki i mróz, śnieg oraz burze w Polsce

Niedziela przyniesie w dzień na wschodzie i południu kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, jak i też miejscami przelotne opady deszczu, a w Sudetach, natomiast szczególnie na południu Opolszczyzny oraz gdzieniegdzie na krańcach zachodnich niewykluczone burze. Spodziewana wysokość opadów podczas burz miejscami na południu do 15-20 mm. W najcieplejszym momencie dnia od około 23°C na zachodzie, około 33°C w centrum, do 34°C na południu. Natomiast nad samym morzem około 21°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany. Jednak nad morzem dość silny, miejscami, szczególnie na południu, aczkolwiek w porywach do 60 km/h, z przewagą kierunków południowych, zmieniający się na zachodni. Jednak w Sudetach porywy wiatru do 70 km/h. Tylko w czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części dnia, 25 sierpnia 2024 r. według modelu SWISS-MRF dla Polski

burze i groźna pogoda
Burze i wycofujący się upał

Burze są dziś najbardziej prawdopodobne w rejonach górskich i podgórskich. Wystąpi słaba i umiarkowana chwiejność termodynamiczna. Burze i przelotne opady deszczu rozwijać mają się głównie na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego oraz w strefie chłodnego frontu. Stopniowo migrować będzie on z zachodu na wschód. Także w porze wieczornej i nocnej mogą rozwijać się kolejne opady i miejscowe burze. Na ogół front będzie mało aktywny pod kątem rozwoju burz, co wynikać ma z obecności suchych warstw powietrza w troposferze i miejscami rozwiniętych warstw inwersyjnych.

Wstępna prognoza burzowa na niedzielę (IMGW-PIB) dla Polski

burze i groźna pogoda w kraju
Burze w Polsce i groźna pogoda (IMGW-PIB)

Upalna pogoda spychana z kraju na moment

W nocy występować mogą przelotne konwekcyjne opady i pojedyncze burze, miejscami przyjmując formę multikomórek burzowych. Dzienna konwekcja okaże się mniej trwała niż ta, która rozwijać się będzie wieczorem i w nocy, co wynikać ma z silniejszych procesów wznoszenia. Dlatego nie można wykluczyć miejscowej akumulacji opadów do 40-50 mm, lokalnie powodując podtopienia. Szacujemy wysokość opadów do 20-30 mm, gdzieniegdzie nawet do 40-50 mm.

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych według ESSL

Burze i groźna pogoda
Burze nad Europą i groźna pogoda

Źródło: Fanipogody.pl, dwd.de, meteologix.com, essl.org, wxcharts.com, modellzentrale.de