Burze i tornada w Polsce i Europie. Podsumowanie

Tornado jest to lej wygenerowany przez chmurę burzową. Najczęściej tornado związane jest z mezocyklonem superkomórki burzowej. Jednak zdarzają się również tornada, które schodzą z burz nie posiadających rotującego prądu wstępującego.

Po tym nieco groźnie brzmiącym wstępie, skupmy się na temacie tego wpisu, czyli podsumowaniu sezonu burzowego 2020 w Europie i w Polsce. W naszym regionie zamiast słowa tornado używamy raczej określenia trąba powietrzna, dlatego też tej nazwy będą się trzymał w dalszej części wpisu.

15 trąb powietrznych w Polsce w 2020 roku

Burze niosą ze sobą wiele niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Jednak największą grozę sieją właśnie trąby powietrzne. To również trąby i tornada czynią najczęściej największe szkody związane z burzą. Każde wystąpienie trąby powietrznej zgłaszane jest do bazy ESWD (adres tutaj). Tam zgłoszony przypadek trąby powietrznej jest weryfikowany, a następnie zapisywany.

W roku 2020 nad Polską wystąpiło 15 potwierdzonych przypadków wystąpienia trąby powietrznej. 4 przypadki wystąpienia trąby w Polsce, były to trąby wodne, występujące nad morzem. Pozostałe przypadki to trąby lądowe.

Kilka z trąb powietrznych, które w 2020 wystąpiły w Polsce wyrządziło szkody. Warto wspomnień o trąbie w Kaniowie w województwie Śląskim. Trąba uszkodziła tam dachy budynków. Przypadek trąby powietrznej w Kaniowie opisaliśmy tutaj. Silna trąba powietrzna wystąpiła również Ustroniu Morskim. Pisaliśmy o tym tutaj. Rok 2020 przyniósł w Polsce mniej trąb powietrznych niż 2019, kiedy to w kraju zanotowano 16 trąb lądowych i 5 trąb wodnych.

Trąby powietrzne w Europie

Zdecydowana większość trąb powietrznych, które wystąpiły w Europie w 2020 były to trąby wodne. Aż 72% wszystkich zanotowanych zjawisk były to właśnie trąby wodne. Widać to doskonale na poniższej mapie, gdzie mnóstwo trąb zgłoszonych zostało u wybrzeży Morza Śródziemnego, czy Morza Czarnego. Dość dużo zgłoszeń trąb wodnych padło również z wybrzeży Morza Północnego i Bałtyckiego.

Tylko 24% trąb powietrznych w Europie to trąby lądowe. To są najgroźniejsze zjawiska, które przynoszą szkody w postaci zerwanych dachów, czy połamanych i całkowicie wyrwanych drzew. Najwięcej lądowych trąb powietrznych wystąpiło we Francji i w Niemczech. 4% trąb powietrznych w 2020 nie zostało sklasyfikowanych jako lądowe lub morskie.

Trąb powietrznych w Polsce i Europie występuje coraz więcej. Nie są to drastyczne skoki statystyczne. Przykładowo w roku 2011 w Polsce wystąpiło 11 trąb powietrznych. Rok 2012 to 10 zjawisk tego typu. Podobne liczby notowano w Polsce w latach 2013 i 2014. Dopiero rok 2019 przyniósł skok zweryfikowanych trąb powietrznych w kraju w okolice dwudziestu.

*źródło grafik – baza ESWD