Burze i ulewy w Polsce 13.08.2022. IMGW rozszerza obszar ostrzeżeń

Zgodnie z porannymi prognozami, przez Polskę wschodnią i południową przechodzą burze. Już z rana grzmiało między innymi w Warszawie. W kolejnych godzinach strefa intensywnych opadów deszczu przeszła nad Lubelszczyzną. Obecnie nad krajem obserwujemy burze, lokalnie są one silne.

Burze i ulewy w Polsce. Co jest ich przyczyną?

Z jednej strony znajdujemy się w stałogradientowym obszarze ciśnienia. Z drugiej, na południowy wschód kraju napływa bardzo wilgotne powietrze znad Morza Czarnego. Coraz bliżej Polski Południowej jest ośrodek niskiego ciśnienia. Niż również przyczynia się do rozwoju burz i wysoko wypiętrzonych chmur kłębiastych, które przynoszą lokalne ulewy, ale bez wyładowań atmosferycznych.

Burze dziś powstają w bliskości frontu okluzji
Burze dziś nad Polską. Front okluzji na południu

Z mapy dostępnej na portalu Awiacja Significant widać, że dodatkowo, pod wieczór nad południem kraju znajdzie się front okluzji. Spowoduje to, że burze będą bardzo prawdopodobne również w nocy nad południową częścią naszego kraju. Gdzie jest obecnie burza sprawdzać możecie zawsze na radarze burz i opadów dostępnym na naszym portalu.

Gdzie obecnie są burze w Polsce? Aktualizacja na godzinę 16:45

Tak jak wspominałem we wstępie wpisu, burze nad Polską występują praktycznie od samego rana. Obecnie nad krajem mamy do czynienia z dwoma aktywnymi strefami burz.

Burze występują nad Polską oraz zbliżają się od wschodu do naszego kraju.
Burze występują nad Polską, ale powstają również na wschód od kraju

Mała, izolowana, lecz bardzo aktywna komórka burzowa przemierza obecnie Śląsk. Podczas gdy przygotowuję ten wpis burza ta znajduje się pomiędzy Katowicami, a Gliwicami. Towarzyszą jej intensywne opady deszczu, lokalnie możliwy mały grad. Jednak zdecydowanie groźniej wygląda strefa burz, która przemieszcza się północą Lubelszczyzny. Między Radzyniem Podlaskim, a Białą Podlaską rozciąga się struktura liniowa, która szybko przemieszcza się na wschód. Na trasie tej burzy pada mnóstwo wyładowań atmosferycznych. Z pewnością na czele burzy występuje wiatr do 70 km/h. Lokalnie burza ta generuje opady gradu. Tak przynajmniej było na wschód od Białej Podlaski. Patrząc na powyższy skan z detekcji wyładowań Blitzortung.org widać bardzo silną konwekcję na wschód od kraju. Do silnego rozwoju burz dochodzi na Białorusi i Ukrainie. Komórki te w kolejnych godzinach dotrą do Polski Wschodniej.

Groźna pogoda również w kolejnych dniach

To dopiero początek groźnego okresu w pogodzie. Niedziela i poniedziałek przyniosą w Polsce burze, a nawet lokalnie nawałnice. Spójrzmy na mapy ostrzeżeń wydane przez synoptyków IMGW na niedzielę 14 sierpnia.

Mapa ostrzeżeń przed burzami na 14 sierpnia 2022
Burze nad Polską. Niedziela 14 sierpnia. Mapa ostrzeżeń

Na mapie ostrzeżeń na niedzielę pojawia się już trzeci stopień zagrożenia przed burzami. Oczywiście szczegółową prognozę konwekcyjną przygotujemy dla Was jutro o poranku. Jednak już dziś warto uwzględnić w swoich planach to, że niedziela będzie bardzo burzowym dniem na dużym obszarze kraju. Również prognozy na poniedziałek widzą silne burze, a wręcz nawałnice w Polsce. Tym razem dogodniejsze warunki do występowania burz występowały będą bardziej na zachodzie kraju. Widać więc, że burze nad Polską występują i będą występowały nie tylko dziś. Również kolejne dni przedłużonego weekendu przyniosą nam dość dynamiczną i lokalnie groźną pogodę w kraju.

Zobacz również: Upał w Polsce nawet do 38 w nadchodzącym tygodniu