Pogoda na noc z soboty na niedzielę. Lokalnie mogą jeszcze wystąpić burze w masie znad Morza Czarnego. Lokalnie wysokość opadów pochodzenia konwekcyjnego do 20 mm.
Pogoda. Płynie do Polski wilgotne i chwiejne powietrze z rejonu Morza Czarnego
W ostatnich dniach utrzymuje się do Polski napływ z rejonu Morza Czarnego. Masa jest umiarkowanie ciepłe na wschodzie. Jednak również bogata w wilgoć. Dlatego też z powodzeniem, w tej masie formują się chmury Cumulonimbus. Podstawowym ich zagrożeniem okazują się intensywne opady pochodzenia burzowego, które mogą powodować podtopienia.
Ubiegła noc przyniosła zjawiska burzowe przez całą noc we wschodniej połowie kraju, przynosząc sumy opadowe powyżej 30-40 mm. Najwięcej zanotowała stacja we Włodawie (woj. lubelskie) z sumą dobową ponad 40 mm. Dziś rano burze obserwowano na wschodzie oraz centrum Polski. Przesunęły się one nad województwo mazowieckie i Ziemię Łódzką. Grzmiało również miejscami w zachodniej połowie Polski. Szczególnie intensywne burze przeszły przez północ woj. lubelskiego i Mazowsze.
Pogoda. Mała różnica ciśnienia w naszej części Europy. Występowały jednak silniejsze burze
Dziś w naszej części Europy obserwujemy stosunkowo niewielki gradient poziomym ciśnienia, dlatego przepływ jest umiarkowany. Co więcej od Europy Wschodniej aż po Atlantyk zaznacza się rozległy wał wysokiego ciśnienia. Na południe od kraju znajduje się płytki niż, który wpływa na warunki pogodowe w Polsce. Z uwagi na stromy pionowy gradient temperatury wystąpiły sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej wilgotnej konwekcji. Szczyt aktywności burzowej został osiągnięty w ciągu dnia. Szczególnie w drugiej części nocy.
Masa powietrza płynąca Morza Czarnego jest wilgotne. Panuje dlatego na ogół zachmurzenie duże i całkowite we wschodniej połowie kraju.
Szczególnie na północ od strefy frontowej zalega na peryferiach wyżu znad Półwyspu Skandynawskiego względnie suche i ciepłe powietrze polarne morskie. Jednak nad regiony południowe i centralne napływa chłodniejsza, o równowadze chwiejnej, wilgotna masa powietrza z południowego wschodu, stwarzając tym samym warunki do rozwoju głębokiej konwekcji i powstawaniu opadów przelotnych i burz.
Niż górny ma kształtować warunki w nocy z soboty na niedzielę
Prognozy numeryczne wskazują, że w nocy z soboty na niedzielę ośrodek górnego znad Bałkanów w dalszym ciągu sprowadzał nad południową połowę kraju bardzo wilgotną i niestabilną masę powietrza z rejonu Morza Czarnego. Co więcej w nocy dochodzić będzie do rozwoju głębokiej konwekcji, w takiej samej formie jak w dzień, a więc izolowanych komórek lub słabo zorganizowanych układów wielokomórkowych. Konwekcja wyrażać ma się przelotnymi opadami deszczu i burzami. Przesuwać się będą ze wschodu na zachód. Duża zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza sprzyjać będzie intensywnym opadom deszczu, którego miejscami może spaść do 15-25 mm. Gdzieniegdzie akumulacja sumy opadów mogą przekraczać 30-35 mm. Zdecydowanie mniejszym zagrożeniem okaże się porywy wiatru, które nie powinny przekraczać 60 km/h. Prawdopodobieństwo opadów gradu jest niewielkie w Polsce.
Pogoda. Prognoza burzowa na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB)
Noc z soboty na niedzielę przyniesie na północy zachmurzenie małe i umiarkowane. W pozostałej części kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu, lokalne burze, głównie na wschodzie i południu. Możliwy grad. W południowej połowie kraju prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 20 mm. Temperatura maksymalna od 14°C, 16°C na północnym wschodzie, do 17°C, 20°C w pozostałej części kraju, w dolinach górskich od 13°C do 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h, wysoko w górach do 70 km/h.
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 14.08.2022, 12Z według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC