Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 14 sierpnia 2022. Gorące masy powietrza w Polsce. Upał i burze

Pogoda na 14 sierpnia. Upał i burze w Polsce

Pozostajemy pod wpływem niżu górnego. W związku z tym do kraju napływają gorące, chwiejne i bardzo wilgotne masy powietrza z południowego wschodu. Pogoda na 14 sierpnia przyniesie kolejne burze w Polsce. Lokalnie zjawiska konwekcyjne mogą być silne. W części kraju znów zanotujemy upał. Niedziela przyniesie nam wysokie temperatury i wysoką wilgotność powietrza.

Pogoda na 14 sierpnia. Niż przynosi mnóstwo wilgoci nad Polską

Pierwszym co zaobserwowałem na porannym spacerze z psem jest olbrzymia wilgotność, jaka występuje dziś na wschodzie kraju. Wszystko za sprawą niżu, który powoli wypełniając się wciąż jednak wpływa na pogodę w regionie. Po wschodniej stronie niżu napływają ciepłe, bardzo wilgotne masy powietrza znad Morza Czarnego. To powietrze trafia między innymi na wschód naszego kraju.

Pogoda na 14 sierpnia. Wilgoć znad Morza Czarnego w Polsce
Pogoda na 14 sierpnia. Niż zaciąga wilgotne masy powietrza

Na powyższej mapie (źródło dwd.de) widać niż na południe od Polski. Kolejny ośrodek niskiego ciśnienia znajduje się również nad Francją przynosząc silne burze nawet obecnie, gdy przygotowuję dla Was prognozę pogody na niedzielę. Silny antycyklon rozwinął się nad Rosją przynosząc dobrą pogodę w tamtym regionie. Wróćmy jednak do kraju, bo u nas pogoda na 14 sierpnia również przyniesie mnóstwo dynamicznych zjawisk pogodowych. Zobacz również: Silny upał zbliża się do Polski

Burze i ulewy w kraju

Co prawda za około godzinę na stronie pojawi się prognoza konwekcyjna, jednak i w dziennej prognozie pogody na niedzielę o burzach muszę choć wspomnieć. Napływa do nas ciepła, bardzo wilgotna masa powietrza z południowego wschodu. Bliskość niżu i wspomniana wilgoć przyniesie dziś masowy rozwój burz praktycznie w całym kraju.

Pogoda w niedzielę przyniesie burze w kraju
Pogoda na 14 sierpnia. Burze w całym kraju

Nie chcę się za bardzo rozpisywać o burzach zapraszając Was jednocześnie na portal za około godzinę. Wtedy to o burzach napiszę zdecydowanie więcej. Tutaj tylko wspomnę, że pogoda na 14 sierpnia przyniesie mnóstwo burz. W większości przypadków będą to izolowane komórki burzowe przynoszące ulewne opady deszczy, mały grad oraz silne porywy wiatru. Dzisiejsze burze będą również bardzo aktywne elektrycznie. Niedziela przyniesie dużo opadów co jest dobrą wiadomością w kontekście suszy, która coraz mocniej doskwiera w całej Europie.

Upał w części Polski w niedzielę

Tak jak wspominałem, za sprawą niżu do kraju napływają bardzo ciepłe masy powietrza czarnomorskiego. W związku z tym niedziela będzie kolejnym bardzo ciepłym dniem w Polsce. Na północy, w centrum i na zachodzie pojawi się dziś upał. Spójrzmy na mapy z prognozą temperatury na dzisiejszy dzień.

14 sierpnia 2022. Upalny dzień w Polsce
Upał w niedzielę nad Polską

Na północnym zachodzie kraju słupki rtęci wskazywać dziś mogą w okolicach 32-33 stopni Celsjusza. To będzie najcieplejszy region w kraju, jednak w pozostałych regionach nie będzie wiele chłodniej. Najniższe temperatury na południu, gdzie praktycznie przez cały dzień zalegało będzie zachmurzenie i trwały będą przelotne opady deszczu i burze. Termometry na południu wskazywały dziś będą w okolicach 25-26 stopni Celsjusza. W górach tylko w okolicach 20 stopni. Kończąc prognozę pogody dwa słowa o wietrze. Pogoda na 14 sierpnia przyniesie w kraju porywy wiatru wyłącznie podczas przechodzenia burz. Poza obszarami nad którymi przechodzi burza wiało dziś nie będzie. W burzach wiatr osiągać może prędkość do 70-80 km/h. Ciśnienie atmosferyczne nadal delikatnie spada. Dziś barometry w Warszawie pokażą w okolicach 1010 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk