Susza stanie się koszmarna. Rzeki znikają w oczach. 60% mapy Europy na czerwono lub pomarańczowo

Upały w Europie trwają w najlepsze. Ostatnio liczyłem, to choćby Francję dotyka już czwarta w tym sezonie, bardzo silna i długotrwała fala upałów. Wynikiem wysokich temperatur i niedosytu opadów jest susza. W wielu regionach Europy coraz silniejsza. We wpisie zajrzymy między innymi do Francji, gdzie obrazki tamtejszej rzeki Loary są dramatyczne. Sprawdzimy również, którym regionom naszego kraju grozi susza.

Fala upałów trwa od wielu tygodni. Susza coraz silniejsza

Podczas gdy turyści z pewnością cieszą się takim stanem rzeczy, upalna, słoneczna aura na południowym zachodzie i południu Europy ma coraz gorsze skutki na ekologię i gospodarkę naszego kontynentu. Według Europejskiego Obserwatorium Suszy zdecydowana większość obszaru kontynentu doświadcza lub jest zagrożona zjawiskiem suszy.

Susza w Europie w sierpniu 2022
Susza zagraża większości regionów Europy

Widać, że obszar zagrożenia suszą rozciąga się od Półwyspu Iberyjskiego, przez praktycznie całe południe Europy. Bardzo duży niedosyt opadów panuje obecnie w Rumunii oraz na Węgrzech. Tutaj sytuacja jest naprawdę dramatyczna. Kolor czerwony na mapach oznacza, że niedosyt opadów nie pozwala na swobodną wegetację roślinności. Bardzo zła sytuacja panuje obecnie również u naszych zachodnich sąsiadów. Olbrzymi niedosyt opadów notowany jest również na Wyspach Brytyjskich. Trwający sezon letni jest jednym z najgorszych jeśli chodzi o zły stan hydrologiczny na naszym kontynencie. Zobacz również: Burze pojawią się dziś nad Polską

Susza doprowadza do zanikania nawet największych rzek

Trwająca w wielu regionach Europy susza przynosi olbrzymie problemy ekologiczne, ale i gospodarcze. Władze Rumunii podają, że poziom wody w sierpniu 2022 w rzece Dunaj osiągną rekordowo niskie wartości. Tak źle na tej wielkiej przecież rzece nie było nigdy w historii. Władze są zmuszone racjonować wodę dla mieszkańców ponad 700 gmin położonych wzdłuż koryta rzeki. Szusza przynosi również opłakane skutki na innych wielkich rzekach Europy. Tak wygląda obecnie Loara

Susza doprowadziła do zaniku Loary, najdłuższej rzeki we Francji
Loara. Najdłuzsza rzeka we Francji. Źródło zdjęcia: facebook.com/CosmosUp

Loara to najdłuższa rzeka we Francji. Jej długość to ponad 1000 km. Rzeką, przy jej normalnym stanie kursują duże statki transportowe. Do czego rzekę doprowadziła susza widzimy na powyższym zdjęciu. To jest prawdziwa katastrofa, nie tylko ekologiczna, ale i gospodarcza. Nawet nie chcę zaczynać tematu rzeki i katastrofy ekologicznej. Od dziecka jestem wędkarzem, kocham rzeki i zwierzęta w niej żyjące. To co dzieje się obecnie w Odrze przyprawie mnie o łzy w oczach. Z kolei opieszałość naszych władz przyprawie mnie znów o złość. Ale nie zaczynam tego tematu. Poniżej film z DW News, niemieckiego wydawcy publicznego. Na filmiku widać jak wiele europejskich rzek dotknęła tegoroczna susza.

Susza doprowadza do dramatycznie niskich stanów rzek

Sytuacja hydrologiczna w Polsce również pogorszy się

Niestety, nie mam dobrych informacji odnośnie stanu hydrologicznego w naszym kraju. Owszem, pogoda na weekend przyniesie opady w południowej części kraju. Jednak opady pojawiały będą się na obszarach, gdzie zagrożenie suszą jest już niższe niż jeszcze kilka tygodni temu. Tam, gdzie stan hydrologiczny jest najgorszy opadów w najbliższym czasie będzie niewiele.

Bardzo niska wilgotność gleby w Polsce
Susza w Polsce. Sierpień 2022

Powyżej mapa wilgotności gleby na głębokości 0-7 centymetrów. Widać tu, że na zachodzie i północnym zachodzie kraju sytuacja jest dramatyczna. Grozi nam susza, tym bardziej, że rozpoczynamy trwającą przynajmniej tydzień falę upałów nad krajem. Temperatury powietrza sięgały będą 36-38 stopni. Opadów będzie niewiele, a te nawet jak będą pojawiały się w Polsce, to najczęściej będą to opady konwekcyjne, czyli lokalne opady związane z burzami. Prognozy na najbliższe dni zdecydowanie nie są pozytywne jeśli chodzi o suszę w kraju. Sytuacja, już zła, w przyszłym tygodniu ulegnie tylko pogorszeniu. Potrzebne są długotrwałe, intensywne opady na zachodzie kraju. Tak jak i w całej zachodniej i południowej Europie.