Burze w powietrzu znad Morza Czarnego wystąpią nad Polską. Zagrożeniem ulewy powyżej 40 mm, możliwy training storms

Burze są prognozowane w sobotę na obszarze Polski. Płynie do nas wilgotna i chwiejna masa powietrza z rejonu Morza Czarnego. Zagrożeniem okażą się szczególnie opady pochodzenia burzowego, które mogą skutkować akumulacją do 30-40 mm na skutek przejścia kilku ośrodków konwekcyjnych nad jednym obszarem.

Burze w masie znad Morza Czarnego od godzin porannych w sobotę nad Polską

Aktualnie nad Polską obserwujemy burze, które w godzinach porannych wkroczyły znad Ukrainy. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym burzom są ulewne opady pochodzenia konwekcyjnego z możliwą akumulacją do 5-15 mm. Strefa konwekcji przesuwa się od wschodu na zachód.

Burze notowane przez detektory w godzinach porannych w sobotę na obszarze Polski

Burze w powietrzu znad Morza Czarnego wystąpią nad Polską. Zagrożeniem ulewy powyżej 40 mm, możliwy training storms
Burze w czarnomorskiej masie, 13 sierpnia 2022

Od kilku dni sytuacja baryczna w naszej części Europy nie ulega większej zmianie. Niż górny odsunął się znad naszej części Starego Kontynentu. Pozostajemy w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Od Atlantyku aż po Europę Wschodnią rozciąga się wał wysokiego ciśnienia. Nad południową część naszego kraju płynie wilgotne i chwiejne powietrze z południowego-wschodu. W obrębie niżu górnego pojawi się zwiększony pionowy gradient temperatury, który wpłynie korzystnie na rozwój chmur konwekcyjnych. Burze rozwijać mają się zarówno w ciągu dnia, jak i też w nocy. Porywy wiatru w burzach nie powinny przekraczać 40-65 km/h. Sprawdź pełną prognozę pogody na 13 sierpnia.

Prognoza burzowa na sobotę i noc z soboty na niedzielę według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Prognoza burzowa na sobotę i noc z soboty na niedzielę

Płynie wilgotna, chwiejna masa z rejonu Morza Czarnego do Polski

Widzimy wyraźnie, że od kilku dni do wschodniej i południowej oraz centralnej Polski dociera wilgotna i chwiejna masa, która przez wiele osób jest nazywana czarnomorską. Zazwyczaj w tej masie z rejonu Morza Czarnego powietrze jest wilgotne i chwiejne. Są warunki do rozwoju do burz, które na ogół są ograniczone przez małą insolacje z uwagi na panujące duże zachmurzenie chmurami niższego piętra. Jest to jedna z cech charakterystycznych dla napływów z południowego-wschodu.

Prognoza burzowa na sobotę według (IMGW-PIB)

Burzowa prognoza
konwekcyjna prognoza IMGW

Znikomy, bądź niewielki przepływ mas powietrza wynikać będzie z odsunięcia się górnego niżu z naszej części Europy. Różnica ciśnienia w naszej części nie będzie dziś duża, dlatego że nie ma dużych kontrastów termicznych. Nie przewiduje się, aby struktury konwekcyjne, które utworzą się nad Polską były groźne i długotrwałe. Podstawowym zagrożeniem okazać powinny się opady pochodzenia konwekcyjnego, które skutkować mają akumulacją do 30-40 mm. Strefa burz przemieszczać ma się z zachodu na wschód. Prognozuje się, że od linii Łódź-Katowice izolowane burze mogą się pojawić dopiero w drugiej części nocy.

Z uwagi na dużą lokalność zjawisk burzowych i gwałtowny charakter opadów burzowych, zalecamy śledzić detektory i radary opadów online.