Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 13 sierpnia. W części kraju upał. Coraz silniejsze burze w Polsce

Pogoda na 13 sierpnia dla Polski

Blisko południowych granic Polski znajduje się płytki niż. Wpłynie on na aurę w południowej połowie kraju. Północ z kolei to wysokie temperatury, upał i mało opadów. Sprawdźmy co przyniesie nam pogoda na 13 sierpnia 2022.

Sytuacja baryczna w regionie. Pogoda na 13 sierpnia
Pogoda na 13 sierpnia. Sytuacja baryczna w regionie

W Europie Centralnej znajduje się obszar podwyższonego ciśnienia. Wpłynie on dziś na pogodę na zachodzie i północy Polski. Pogodnie będzie również w innych państwach nadbałtyckich oraz na zachodzie Rosji. Zupełnie inny rodzaj pogody panował będzie w sobotę na Ukrainie, Słowacji, czy południu i wschodzie naszego kraju. Tutaj pogodą steruje ośrodek niskiego ciśnienia z centrum nad Węgrami. W tych regionach pojawi się więcej chmur, opady deszczu i burze. Lokalnie zjawiska burzowe będą dziś silne.

Pogoda na 13 sierpnia 2022. Uwaga na silniejsze burze

Już od godzin porannych na południowym wschodzie Polski zalega strefa zachmurzenia związana ze wspomnianym niżem. Lokalnie od świtu rozwijają się burze. Spójrzmy na skan satelitarny z godziny 6:40.

Pogoda na sobotę. Zachmurzenie i burze od rana w części Polski
Pogoda w Polsce. Sporo zachmurzenia od rana

Pomimo godzin porannych pogoda na 13 sierpnia przynosi wyładowania atmosferyczne na Lubelszczyźnie. Grzmi między innymi w okolicach Włodawy, czy Lubartowa. Ta druga burza, przemieszczająca się nad Pojezierzem Łęczyńsko-Włodawskim jest całkiem aktywna elektrycznie, przynosi również bardzo intensywne opady deszczu. Deszcz w sobotę z rana pada również lokalnie na Podkarpaciu i w Wielkopolsce. To jednak dopiero początek burzowego dnia w części kraju. Spójrzmy na mapę ostrzeżeń przed burzami wydaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

IMGW wydało ostrzeżenia przed burzami dla Polski. Pogoda na 13 sierpnia 2022
Ostrzeżenie przed burzami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Z powyższej mapy ostrzeżeń widać, że burzami zagrożona jest dziś praktycznie cała południowa połówka kraju. Wydane zostało ostrzeżenie drugiego stopnia. Oznacza to, że burze w dniu dzisiejszym mogą być już intensywne. Największym zagrożeniem ze strony dzisiejszych zjawisk konwekcyjnych będą intensywne opady deszczu. Jednak dziś nad Polską spadnie również grad. Spodziewamy się również silniejszych porywów wiatru. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk burzowych wystąpi dziś na południowym wschodzie. Tutaj wpływ niżu na pogodę jest największy. Dodatkowo w region napływa wilgotne, chwiejne powietrze z regionu Morza Czarnego. Wszystko to przyniesie silniejsze zjawiska burzowe w kolejnych godzinach dzisiejszego dnia. Burze trwać mogą dziś w Polsce do późnych godzin wieczornych. Grzmieć na wschodzie i południowym wschodzie może również w nocy z soboty na niedzielę. Polecam śledzić nasz radar burz i opadów. Tam zawsze aktualne skany z detekcji wyładowań oraz radaru opadów.

Upał w części kraju w sobotę

Dzisiejszy dzień przyniesie nam dość zróżnicowane temperatury nad Polską. Podczas gdy południe kraju skryte będzie większość dnia pod chmurami, tak pogoda na 13 sierpnia przyniesie więcej słońca i bezchmurnego nieba na północy i zachodzie kraju. W te regiony również coraz silniej napływa zwrotnikowe powietrze z południowego zachodu. W związku z tym sobota przyniesie upał na północy i zachodzie kraju. Poniżej prognoza temperatury dla Polski na 13 sierpnia.

Prognoza temperatury dla Polski na sobotę 13 sierpnia
Pogoda na sobotę 13 sierpnia. Temperatury w Polsce

Ja widzimy z powyższej mapy z prognozą różnica temperatury pomiędzy południowym wschodem, a zachodem kraju może wynosić dziś nawet ponad 10 stopni. Temperatura na Lubelszczyźnie, czy Podkarpaciu w znacznym stopni zależeć dziś będzie od zachmurzenia. Jeśli to ustąpi choćby na kilka godzin, słupki rtęci również w tych regionach powędrują w okolice nawet 25 stopni. Z powyższej mapy widać również, że upał dziś w Polsce ograniczy się raczej do regionów północnych. Na zachodzie kraju wzrost temperatury powyżej 30 utrudniony będzie przez zachmurzenie.

Pogoda na 13 sierpnia. Wiatr i ciśnienie atmosferyczne

Na koniec dzisiejszej prognozy słów kilka o wietrze oraz ciśnieniu atmosferycznym. Wiatr w większości regionów kraju będzie praktycznie nieodczuwalny. Tylko na wschodzie i południu jego prędkość wzrastać może do 70-80 km/h podczas przechodzenia burz i komórek konwekcyjnych. Dzisiejsze porywy wiatru nie będą jednak bardzo silne. Wiatr nie powinien nieść zagrożenia. Ciśnienie atmosferyczne wciąż spada. Jednak nie są to spadki silne, które w znaczny sposób wpłynąć mogą na nasze dzisiejsze samopoczucie. Podczas gdy sobotę zaczynamy ze wskazaniem barometrów na poziomie 1020 hPa, w niedzielę rano będzie to już 1010 hPa. Jednak w dalszym ciągu są to raczej dość wysokie poziomy na barometrach. Więcej informacji pogodowych na stronie głównej portalu. W najbliższym czasie przygotujemy również prognozę konwekcyjną na sobotę. Pogoda na 13 sierpnia przyniesie w Polsce silniejsze burze, więć tradycyjnie na naszej stronie pojawi się wpis dedykowany burzom.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk