Burze już nad Polską. Cyklon Cornelis wpływa na pogodę. Niskie ciśnienie atmosferyczne i dynamiczna aura

Burze występują dziś nad Polską. Cyklon o imieniu Cornelis kształtuje warunki pogodowe. Obserwujemy na barometrach niskie ciśnienie atmosferyczna. Aura w kraju jest dynamiczna.

Burze przechodzą dziś nad Polską. Aktywność jest wysoka jak na marzec

We wtorek Polska jest pod wpływem układu niżowego o imieniu Cornelis. Z tym cyklonem związany jest układ frontów atmosferycznych, który przesuwa się z zachodu na wschód kraju. Pojawiły się zgodnie z naszymi oczekiwaniami burze.

W najbliższych godzinach układ niżowy będzie migrował znad południowej Szwecji, następnie przez wody Morza Bałtyckiego, dalej nad państwa bałtyckie. Ma mieć decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych w naszym kraju.

Zobacz też: Atak zimy w części Polski. 10-15 cm śniegu. Silny wiatr, zawieje i zamiecie śnieżne. Możliwe znaczne utrudnienia na drogach

Największe opady atmosferyczne są dziś obserwowane na froncie chłodnym, który zamyka od zachodu, północnego zachodu ciepły wycinek niżu, w którym przejściowo znalazła się cieplejsza masa pochodzenia polarnomorskiego. W tylnej części niżu rozpoczyna się wyraźna adwekcja chłodu.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 7.03.2023, 18 UTC dla Polski

burze w kraju
Burze w Polsce, 7 marca 2023 na froncie chłodnym

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu minionych 120 minut nad Polską. Widzimy, że wyładowania padały głównie na Pomorzu Zachodnim, woj. pomorskim oraz Wielkopolsce i na Kujawach. Aktywność burzowa jest obserwowana na chłodnym froncie atmosferycznym.

Na zobrazowaniach radarowych z polskiej sieci POLRAD widzimy, że na chłodnym froncie uformowała się linia szkwału, ale burze występują nie tylko w strefie chłodnego frontu, ale także i za nim w świeżej i chwiejnej masie na tzw. drugorzędnym froncie chłodnym, gdzie dochodzi do silnych wymuszeń.

Burze nad Polską, 7 marca 2023, 15:30-17:30 czasu miejscowego według systemu detekcji i lokalizacji wyładowań Blids

Burze nad Polską od 15:30 do 17:30 czasu urzędowego

Lokalizacji i ilość wyładowań atmosferycznych, 7 marca 2023, 16:00-18:00 czasu lokalnego w Polsce

blids.de i burze nad Polską
Burze w Polsce, 7 marca 2023. Od 16:00 do 18:00 Dane: Blids.de

Wysoka aktywność burzowa we wtorek

Z biegiem godzin strefa aktywnego frontu chłodnego z opadami i burzami przemieszczać ma się na wschód, południowy wschód. Nieco powinien on wytracić na intensywności. Amatorski system detekcji Blitzortung wykrył już ponad 500 wyładowań. Ilość wyładowań jest jednak prawdopodobnie zawyżona. Dlatego informacji z tego detektora nie używa się w opracowaniach naukowych z uwagi na wątpliwą jakość danych i częste błędy w ilości oraz lokalizacji względem profesjonalnych systemów.

burze w Polsce
Burze nad Polską okazały się dziś liczne

Burze nad Polską. Dynamiczna pogoda na chłodnym froncie i za frontem. W kolejnych godzinach obserwowany będzie spadek aktywności

Grzmiało dziś m.in w rejonie Pyrzyc, Świdwina, ale także koło Szczecina i Białego Boru. To nie jedyne regiony, gdzie pojawiły się we wtorek rozproszone burze. Błyski i grzmoty usłyszeli również mieszkańcy miejscowości położonych na północny zachód od Chojnic. Nieliczne burze wystąpiły w okolicach Lęborka, Mierzyna i Pucka oraz w okolicach Trójmiasta. W kolejnych godzinach obserwowany będzie stopniowy spadek aktywności burzowej nad Polską, ale pojedynczych burz nie można wykluczyć ponownie na północy kraju, gdzie znad Bałtyku wkraczać będzie następna konwekcja. Niektóre z chmur mogą wypiętrzyć się na tyle wysoko, że zajdzie elektryzacja w chmurach, aż do wystąpienia wyładowań typu chmura-chmura, chmura-ziemia. Będą to jednak rozproszone komórki burzowe i krótkotrwałe.

Burze nad Polską, 7 marca 2023 r.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 7 marca 2023, 18 UTC według modelu ECMWF

burze w kraju
Burze nad Polską, 7 marca 2023

Dynamiczna pogoda w Polsce

Przewidujemy, że w kolejnych godzinach opady atmosferyczne zmierzać będą w kierunku wschodniej części kraju, obejmując pas od woj. dolnośląskiego, przez województwa położone w centrum kraju aż po woj. podlaskie. Zauważalnie spadnie jednak aktywność burzowa na chłodnym froncie, a nawet nie będą pojawiać się kolejne burze. Z prognoz modeli o wysokiej rozdzielczości wynika, że w zasięgu chłodnego frontu możemy spodziewać się opadów śniegu i mieszanych oraz gdzieniegdzie deszczu. Burze najbardziej prawdopodobne są wzdłuż gmin nadmorskich. Bieżące położenie opadów i burz można śledzić na radarach i systemach detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 7 marca 2023, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze nad Polską, 7 marca 2023 r.
Front nad Polską, 7 marca 2023 r.

Duży gradient ciśnienia nad Polską

Na dużą uwagę zasługuje również poziomy gradient ciśnienia dziś nad Polską. Pomiędzy Łebą a Leskiem różnica ciśnienia sięga około 16,5 hPa. Z prognoz wynika, że w kolejnych godzinach aktywna konwekcja zaznaczy się na północy kraju, gdzie znad Bałtyku nad ląd będą wkraczać komórki konwekcyjne. Wzrośnie również prędkość wiatru, osiągając nawet skale wichury. Dane z telemetrii IMGW wskazują, że w północnej części. Zwłaszcza w rejonie konwekcji i Morza Bałtyckiego dochodzą do 60-70 km/h, co wynika m.in z bliskości cyklonu znad południowej Skandynawii. W kolejnych godzinach przewiduje się wzrost się wzrost prędkości wiatru głównie na obszarze gmin położonych w pobliżu Bałtyku. Na obszarze Pomorze Zachodniego i Pomorza Środkowego oraz Wschodniego do 80-105 km/h. Czym bliżej morza, tym wiatr okaże się silniejszy, natomiast w głębi lądu słabszy. Dodatkowo prędkość wiatru może narastać z uwagi na występowanie konwekcji i schodzenie pędu powietrza z wyższych wysokości wprost spod chmur Cb.

Ciśnienie na poziomie morza, 7.03.2023, 18:00 czasu lokalnego w Polsce

groźna pogoda w Polsce
niżowa pogoda w kraju

Prognozy pogody w kolejnych dniach zalecamy śledzić codziennie, gdyż warunki ulegać mają dynamicznym zmianom.

Fanipogody.pl