Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze już przechodzą nad Polską. Grad, ulewy i silny wiatr. Sprawdź, gdzie jest burza, 20 maja 2023

burze nad Polską, potem śnieg

Burze przechodzą nad Polską. Grad, ulewy i silny wiatr. Sprawdzamy, gdzie dziś pogoda okazuje się groźna w naszej części Europy.

Komórki w Polsce były krótkotrwałe

Pogoda w kraju kształtowana jest dziś przez rozległy układ wysokiego ciśnienia z centrum znajdującym się nad obszarem północno – wschodniej Rosji. Na południu Europy ulokowany jest niżowy. Początkowo obszar kraju przykryty był zachmurzeniem niskim warstwowym, jakie wraz z upływem dnia zaczęło zanikać. Lokalne burze termiczne pojawiły się dziś głównie na wschodzie, południowym wschodzie i w pasie dzielnic południowych. Pod wieczór zaczęły one szybko słabnąć i zanikać.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane na obszarze Polski przez sieć detektorów Blitzortung

burze, 20 maja 2023 r.
Burze nad Polską, 20 maja 2023 r.

Burze przyniosły grad, ulewy i silny wiatr

W sobotę pierwsze burze wewnątrzmasowe pojawiły się na południu Lubelszczyzny i wolno przemieszczały się na zachód. Zaczęło grzmieć równie na wschodzie i północy Podkarpacia. Następnie strefa burz nasunęła się znad Ukrainy nad woj. podkarpackie. Dodatkowo w naszej części Europy rozwijały się termiczne burze w masie napływającej z rejonu Morza Czarnego.

Szacuje się, że miejscami w burzach wysokość opadów mogła sięgać 10-20 mm. Nie okazały się to szczególnie aktywne zjawiska konwekcyjne. Co więcej nowe ośrodki burzowe tworzyły się na granicy odpływu zimnego powietrza ze starych burz (ang. outflow boundary). Z raportów i danych z sieci POLRAD wynika, że występowały z najsilniejszych komórek burzowych opady drobnego gradu i porywy do około 60 km/h. Z uwagi na słaby przepływ w środkowej i górnej troposferze przemieszczały się one wolno.

Zobacz też: Potężny upał ponad 40 stopni wtargnie do Europy. Gorące dni w Polsce. Czy zaczynamy lato w regionie?

Następnie strefa izolowanych burz występowała miejscami nad województwem podkarpackim i na granicy z woj. lubelskim i świętokrzyskim. Zagrzmiało również na południu woj. łódzkiego. Burze okazały się powszechne na obszarze Podhala, gdzie wystąpiły późno popołudniowe i wieczorne krótkotrwałe burze. Ważną rolę na tym obszarze odegrała orografia terenu, wymuszając rozwój chmur Cb.

Wieczorem komórki zaczęły zanikać. Dzisiaj generalnie burze okazały się krótkotrwałe i rozwijały wewnątrzmasy. Dlatego nie da się precyzyjnie wskazywać, gdzie wystąpią punktowe termiczne komórki. Zalecamy więc śledzić dane radarowe i detektory wyładowań.

Fanipogody.pl