Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Burze już szaleją nad Polską. Czwartek 11 sierpnia 2022. Aktualizacja godzina 13

Burze w Polsce. Czwartek 11 sierpnia, godzina 13

Zgodnie z poranną prognozą konwekcyjną, nad Polską pojawiają się burze. Lokalnie zjawiska burzowe już obecnie są całkiem dynamiczne. Największa aktywność burzowa dopiero przed nami. Sprawdźmy więc, gdzie obecnie występuje najwięcej burz w Polsce oraz co czeka nas w kolejnych godzinach oraz w nocy z czwartku na piątek.

Burze dziś nad Polską. Co jest przyczyną ich powstawania?

Cytując poranną prognozę konwekcyjną, główną przyczyną występowania dzisiejszych burz jest niż górny. Ośrodka tego nie widać na mapach obrazujących stan z dolnych partii troposfery. Jednak niż ten przemieszcza się dziś z Ukrainy nad Austrię znacznie wpływając na wzrost dynamiki w pogodzie nad Polską. Dodatkowo niż górny sprowadza nad Polską południowo wschodnią chwiejne masy powietrza. Powietrze to jest nieco chłodniejsze niż to z Polski zachodniej, przez co większy jest również pionowy kontrast temperatury. Wszystko to wpływa na dogodne warunki do tworzenia się dzisiejszych burz.

Niż górny przynosi dziś burze w części Polski
Burze nad Polską 11 sierpnia za sprawą niżu górnego

Powyżej zrzut ekrany z obrazów satelitarnych dostępnych na sat24.com. Na zrzucie zaznaczyłem obszar, na który wpływa obecnie niż górny. Doskonale widać jak na tym obszarze dochodzi obecnie do silnego rozwoju chmur konwekcyjnych.

Burze dziś w Polsce. Stan na godzinę 13

Obecnie w Polsce występują już liczne burze. Najbardziej aktywne komórki powstają obecnie w pasie od Podkarpacia, po południe Mazowsza. Silna burza przeszła przez Rzeszów. Obecnie mocno grzmi również nad Radomiem.

Burze nad Polską 11 sierpnia 2022. Wyładowania na godzinę 13
Burze nad Polską. Aktywność burzowa 11 sierpnia, godzina 13

Burze w dniu dzisiejszym przemieszczają się ze wschodu na zachód. W najbliższym czasie mocno zagrzmi choćby w Kielcach, Busku Zdrój, czy Tarnowie. Linia burz rozciągająca się od Podkarpacia po Mazowsze przybiera postać linii burz, jednak nie jest to zorganizowana struktura liniowa. Nie niesie ona za sobą zagrożenia bardzo silnym wiatrem. Nie zmienia to faktu, że lokalnie dzisiejsze burze już teraz mają dość gwałtowny przebieg. Głównym zagrożeniem ze strony struktur konwekcyjnych są bardzo silne opady deszczu. Mamy sygnały, że niektóre burze przynoszą mały grad. Na obszarach nad którymi przechodzą komórki konwekcyjne mocniej wieje wiatr. Ten dochodzić może dziś w porywach do 70 km/h. Coraz aktywniejsze komórki powstają również na północy Lubelszczyzny. W kolejnych godzinach wyładowań spodziewać możemy się w całym lubelskim.

Co czeka nas w kolejnych godzinach?

Niż górny będzie wpływał na pogodę na południowym wschodzie i południu kraju również w następnych godzinach. Już teraz, na zdjęciach satelitarnych widać, jak nad zachodnia Ukrainą rozwijają się liczne, lokalnie dość silne burze. W kolejnych godzinach strefa wzmożonej konwekcji dotrze również do województwa lubelskiego. Przypominam, dzisiejsze komórki konwekcyjne, co jest rzadkością przemieszczają się ze wschodu na zachód, z odchyleniem na południowy zachód.

Burze nad Polską możliwe również po zachodzie słońca
Burze nad Polska możliwe również po zachodzie słońca

Według Artura Surowieckiego z Polskich Łowców Burz, zjawiska konwekcyjne mogą występować nad Polską również w nocy. Wyładowania atmosferyczne w nocy z czwartku na piątek pojawiać mogą się w całej południowo wschodniej ćwiartce kraju. Przypomnijmy, że gdzie jest obecnie burza sprawdzać możecie zawsze w radarze burz i opadów. Jutro czeka nas kolejny dzień z konwekcją w Polsce.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk