Burze pojawią się w czwartek nad Polską. Ich intensywność ma być umiarkowana. Możliwe są jednak superkomórki burzowe z gradem do 3 cm, silne ulewy pochodzenia burzowego, a nawet układy wielokomórkowe przemieszczające się ze wschodu na zachód.
Burze dziś nad Polską. Prognoza pola ciśnienia i frontów atmosferycznych dla Europy i obszarów przyległych na 11.08.2022, 12 UTC. Ośrodek górnego niżu nie jest widoczny na mapach dolnych
Wał wyżowy, ale i niż górny w środkowej troposferze nad Polską
Od kilku dni sytuacja baryczna w naszej części Europy nie ulega większej zmianie. Jesteśmy w dalszym ciągu pod wpływem rozległego wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się od Azorów aż po Rosję. Na dolnych poziomach pogodę kształtuje wyż baryczny. Jednak w środkowej i górnej troposferze zaznacza się odcięty ośrodek górnego niżu, który nie jest widoczny na mapach dolnych. Niż ten znad zachodnie Ukrainy przemieszczać ma się w kierunku Austrii. W obrębie niżu górnego występować będą dogodne warunki do inicjacji zjawisk burzowych. Niż ten sprowadza do wschodniej połowie kraju wilgotne i chwiejne powietrze ze wschodu.
Prognoza na 11.08.2022, 12Z dla Europy i obszarów przyległych. Widoczny ośrodek górnego niżu z centrum nad Polską w drugiej części dzisiejszego dnia. W jego obrębie pojawi się silniejszy wiatr, co spowoduje lepszą organizacje konwekcji.
Lokalnie w strukturach konwekcyjnych intensywniejsze zjawiska. Zagrożeniem okażą się opady pochodzenia konwekcyjnego
W obrębie środkowo-troposferycznej kropli chłodu występować ma większy pionowy gradient temperatury, skutkując wystąpieniem niestabilności na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw powietrza. Co więcej po północnej stronie tego niżu, a więc również nad Polską, prognozowana jest strefa nieco silniejszego wiatru w środkowej troposferze, co doprowadzi do nasilenia się pionowego ścinania wiatru. Dlatego też burze mogą okazać się bardziej długotrwałe i lepiej zorganizowane.
Prognoza burzowa na 11.08.2022, 06:00 CEST do 12.08.2022, 06 CEST według Artura Surowieckiego z Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Oczekuje się, że godzinach wczesno południowych na obszarze Polski wschodniej zaczną rozwijać się ośrodki burzowe. Co więcej w drugiej części dnia nasilać zacznie się wiatr w środkowych i górnych warstwach troposfery, prowadząc do zwiększonego ścinania wiatru. Modele prognozują, że dzisiejsze burze będą aktywniejsze niż środowe, które pojawiły się szczególnie na wschodzie, południowym-wschodzie regionu. Ponadto w obrębie niżu górnego wystąpi wymuszenie ruchów wstępujących, co doprowadzi do rozwoju burz, które miejscami okażą się umiarkowanie aktywne elektrycznie burze.
Burze dziś. Prognoza burzowa na czwartek (IMGW-PIB)
Najwięcej komórek w drugiej części dnia i wieczorem
Z prognoz numerycznych wynika, że szczyt aktywności burzowej powinien przypaść na późne popołudnie i godziny wieczorne. Aczkolwiek niektóre z ośrodków konwekcyjnych mają być aktywne po zachodzie słońca. Prognozowane są superkomórki burzowe, jak i też klastry wielokomórkowe. Komórki burzowe z rotującymi prądami wstępującymi przesuwać mają się ze wschodu na zachód. Akumulacja opadów w zasięgu burz sięgnąć może 20-30 mm, co może spowodować podtopienia. Najgroźniejsze ośrodki konwekcyjne przyniosą również opady gradu o średnicy do 2-3 cm. Wilgotny profil troposfery ograniczy zagrożenie wiatrowe. Wiatr w burzach nie powinien przekroczyć 50-65 km/h. Na ogół aktywność burzowa okaże się na ogół umiarkowana. Jedynie pojedyncze komórki burzowe mogą kwalifikować się na pierwszy stopień zagrożenia przed burzami, ale tylko punktowo. Położenie opadów i lokalnych burz należy śledzić na radarach i detektorach wyładowań online.
Prognozuje się, że w drugiej części nocy z czwartku na piątek chmury burzowe zaczną zanikać nad wschodnią połową kraju. Przesuwając się stopniowo do centrum i słabnąc. Strefa konwekcji przesuwać ma się dziś od wschodu, południowego-wschodu na zachód. Prognozy wskazują, że w kolejnych dniach lokalne burze we wschodniej, południowej i częściowo centralnej Polsce będą zdarzać się do końca bieżącego, a nawet początku przyszłego.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC