Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na 11 sierpnia 2022. Coraz cieplej i burze w części Polski

Pogoda na 11 sierpnia. Silniejsze burze i pierwszy upał

Pogodą w naszym kraju w ostatnich dniach steruje rozległy wyż z zachodu Europy. Jednak sytuacja dziś ulegnie delikatnej korekcie. Pogoda na 11 sierpnia przyniesie więcej zachmurzenia i burz na południowym wschodzie kraju. Wszystko za sprawą frontu ciepłego, który zbliży się w czwartek do wschodnich granic kraju.

Pogoda na 11 sierpnia 2022. Front blisko Polski
Pogoda na 11 sierpnia 2022. Front atmosferyczny blisko wschodnich granic kraju

Wyż, który przez wiele dni kształtował pogodę w Polsce i w dużej części Europy powoli traci wpływy na rzecz niżów z północy kontynentu. Blisko wschodnich granic kraju również powstanie płytki ośrodek niskiego ciśnienia, który wraz z frontem atmosferycznym zmieni pogodę na południowym wschodzie Polski. Niże panują również na południu kontynentu, dlatego kolejny dzień pojawią się tam silne burze.

Pogoda na 11 sierpnia 2022. Możliwe silniejsze burze

W związku z bliskością frontu dziś odnotujemy większą dynamikę w pogodzie na południowym wschodzie kraju. Już od godzin porannych wzrośnie tam zachmurzenie. Około południa pojawią się pierwsze burze. Nie będą to zjawiska tak groźne jak nawałnice z południa kontynentu. Jednak lokalnie burze w Polsce przyniosą intensywne opady deszczu.

Pogoda na 11 sierpnia. Mapa ostrzeżeń przed burzami w Polsce

Burze pojawią się w Polsce 11 sierpnia
Silniejsze burze na południowym wschodzie

Powyżej mapa ostrzeżeń wydanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Widzimy na mapie, że burze rozwiną się dziś w pasie od Śląska, Małopolski, po Podkarpacie i Lubelszczyznę. Najsilniejszych zjawisk burzowych spodziewamy się na terenach podgórskich. Jak wspomniałem powyżej burze niosły będą dziś przede wszystkim intensywne opady deszczu. Lokalnie możliwe opady małego gradu. Jednak pogoda na 11 sierpnia nie powinna przynieść bardzo gwałtownych zjawisk nad Polską. Na pozostałym obszarze kraju czwartek będzie kolejnym pogodnym dniem. Do tego robiło będzie się coraz cieplej.

Ostatni dzień przed falą upałów

Czwartek będzie ostatnim dniem podczas którego nie wystąpi upał w Polsce. Od jutra rozpoczynamy falę upałów nad Polską. Dziś jednak jeszcze trzydziestek na termometrach raczej nie ujrzymy. Blisko takich wartości będą termometry na krańcach zachodnich kraju. Jednak również w tych regionach słupki rtęci wskazywały będą dziś w okolicach 26-28 stopni Celsjusza.

Temperatury w czwartek 11 sierpnia 2022

Pogoda na 11 sierpnia. Temperatury powietrza w Polsce
Temperatury w Polsce w czwartek 11 sierpnia

Pogoda na 11 sierpnia przyniesie niższe temperatury poza zachodem kraju. Wszystko przez wspomniany wyżej front atmosferyczny i wzrost zachmurzenia. Dodatkowo nad regiony wschodnie spłynie chwilowo chłodniejsza masa powietrza z północy. Skutkowało to będzie temperaturami dziś na wschodzie na poziomie 20-23 stopni Celsjusza. To jednak wciąż fajne, komfortowe temperatury. Nie mogę powiedzieć tego natomiast o temperaturze jaka zastała mnie dziś na porannym spacerze z psiakiem. Słupki rtęci wskazywały zaledwie 11 stopni Celsjusza. Mamy już sierpień, nie zapominajmy o chłodnych porankach, nawet gdy nadciągają do nas upalne dni. Aaktualną temperaturę nad Polską śledzić można zawsze na naszej stronie.

Pogoda na 11 sierpnia przyniesie odczuwalny wiatr

Na wschodzie kraju wpływ na pogodę będzie miał płytki niż. Skutkowało będzie to również wzrostem siły wiatru w regionach wschodnich. Nie będzie to dziś wiatr silny, jednak na południowym wschodzie w porywach osiągał będzie on siłę w okolicach 40 km/h. Oczywiście podczas przechodzenia burz porywy wiatru mogą sięgać 70-80 km/h.

Wiatr nad Polską
Wiatr nad Polską 11 sierpnia

Ciśnienie atmosferyczne w czwartek nadal na bardzo wysokim poziomie. Co prawda zacznie bardzo powoli spadać, jednak nadal mówimy tu o wskazaniach barometrów na poziomie 1025 hPa. Ciśnienie będzie więc sprzyjać nam w dobrym samopoczuciu. Kończąc poranną prognozę pogody życzę Wam dobrego dnia wypełnionego sukcesami i miłymi niespodziankami.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk