Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Niszczące nawałnice. Grad wybija szyby. Samochody zabrane przez powódź. Jak silne burze w Polsce?

Niszczące nawałnice. Gradobicia, powódź i trąby powietrzne. Kiedy bure w Polsce

Nawałnice w Polsce dopiero zaczną się pojawiać w kolejnych dniach. Tymczasem na Świecie są miejsca, gdzie burze śmiertelne zniszczenia. We wpisie o potężnym gradobiciu w Kanadzie. Opiszemy też niszczące nawałnice we Włoszech. Na koniec zostawię prognozę burzową na najbliższe dni w Polsce, gdyż u nas również pogoda stanie się bardziej dynamiczna.

Silne nawałnice we Włoszech. Potężna powódź

Silne burze i nawałnice nawiedziły w ostatnich dniach Włochy. Konkretniej mówimy o regionie Campanii, przez którą przetoczyły się istne ulewy oraz silne gradobicia. Spójrzmy jak wyglądała sytuacja burzowa za wczorajszy dzień.

Przez Włochy przeszły potężne nawałnice i burze
Nawałnice we Włoszech 8-9 sierpnia 2022

Powyżej mapa archiwalna z systemu Blitzortung z nałożonymi wyładowaniami za okres 8-9 sierpnia 2022. Widać, że w zasadzie cały Półwysep Apeniński pokryty jest wyładowaniami atmosferycznymi. Burze i nawałnice szczególnie groźne były wczorajszego popołudnia. w regionie Campania wybuchły groźne superkomórki burzowe. Przynosiły one silne gradobicia oraz nawalne opady deszczu. W sieci pojawiły się również nagrania trąb powietrznych związanych z mezocyklonem superkomórki burzowej.

Burze i nawałnice były tak silne, że momentalnie zalane zostały miasta w południowej połowie Włoch. Ulice zamieniły się w rwące potoki, które wraz z lawinami błotnymi porywały wszystko co znalazło się na ich drodze. Sytuacja w regionie była dramatyczna, ponieważ nad wieloma miejscowościami doszło do training storms, czyli przechodzenia burzy po burzy. Tym bardziej, że wiele z burz były to wysokopoadowe nawałnice superkomórkowe. Zniszczenia we Włoszech są ogromne. Dziś niestety burze na południu Włoch również występują. Poniżej stan aktualny z środy 10 sierpnia z godziny 14:30.

Nawałnice we Włoszech 10 sierpnia 2022, stan na godzinę 14:30
Burze we Włoszech 10 sierpnia 2022

Nawałnice nie tylko w Europie

Okazuje się, że nie tylko w Europie przechodzą silne burze i nawałnice. Pogoda jest w ostatnich dniach groźna również w regionach, gdzie silne burze nie występują tak często jak choćby na południu Europy. Mowa o Kanadzie. W stanie Alberta, graniczącym z USA przeszły również nawałnice niosące potężny grad. Świadkowie wspominają, że grad miał średnicę grejpfrutów. To oczywiście mało prawdopodobne, jednak poniże nagranie pokazuje, że mieliśmy do czynienia z naprawę silnym gradobiciem.

Nawałnice przyniosły gradobicie w Kanadzie

W skutek silnego gradobicia poważnie uszkodzonych zostało ponad 70 aut na jednej z lokalnych autostrad. Szczęśliwie nie ma informacji o ofiarach. Tak silna burza w Kandzie nie zdarza się często. Wszystko to, ponieważ w ostatnich dniach gorące, zwrotnikowe powietrze z południa wdarło się bardzo głęboko na północ kontynentu amerykańskiego. Na granicy USA i Kanady doszło do zderzenia się dwóch, skrajnie różnych mas powietrza. Stąd tak silne burze i nawałnice. Przeczytaj: To może być najsilniejsza fala upałów w Polsce tego lata.

Dynamiczna pogoda również w Polsce

Rano informowaliśmy, że dzisiejszy dzień przyniesie burze na wschodzie kraju. Prognoza ta sprawdza się. Grzmi między innymi na wschodzie Lubelszczyzny, czy Podkarpacia. Dzisiejsze burze jednak nie będą groźne. Pogoda stanie się bardziej dynamiczna w kolejnych dniach.

Burze, ale nie nawałnice w Polsce 11 sierpnia 2022
Burze w Polsce 11 sierpnia, ale to nie nawałnice

Burze pojawią się w Polsce również jutro, 11 sierpnia 2022. Nie będą to jednak silne nawałnice, a raczej podobnie jak dzisiaj izolowane komórki opadowe generujące wyładowania atmosferyczne. Dużo bardziej dynamiczna pogoda zapowiada się nam na weekend w Polsce. Największym zagrożeniem podczas nadchodzących burz będą ulewne opady deszczu. Najwięcej burz pojawiać będzie się w kolejnych dniach na południowym wschodzie kraju. Czy będą to nawałnice? O tym napiszemy więcej jutro i pojutrze. Wtedy wyliczenia modeli numerycznych będą już bardziej stabilne by określić konkretną siłę burz i obszar ich występowania w weekend.

*na zdjęciu tytułowym wykorzystano zrzuty ekrany z materiału YT z kanału Harsh Nature TV.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk